• ÚSPECH NAŠICH ŽIAKOV V OKRESNOM KOLE SOČ

• Dňa 4. marca 2024 sa naša škola opäť stala organizátorom už v poradí 46. ročníka okresného kola Stredoškolskej odbornej činnosti. Do súťaže sa zapojilo 9 stredných škôl z nášho okresu s 34 súťažnými prácami v 14 odboroch. Naša škola mala opäť najpočetnejšie zastúpenie, až 10 prác bolo vytvorených a odprezentovaných našimi žiakmi a darilo sa im naozaj výborne.

• Názov pozície: riaditeľ/riaditeľka Gymnázia, Hlinská 29, 011 80 Žilina

Identifikátor výberového konania: VK/ŽSK/14/2024

Názov organizácie: Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina

Pracovná oblasť: štátna správa, verejná správa, samospráva

Miesto výkonu práce: Hlinská 29, 011 80 Žilina

• POZVÁNKA PRE RODIČOV ŽIAKOV GYMNÁZIA

NA HLINSKEJ 29 V ŽILINE

Vážení rodičia,

pozývame Vás v mene výboru Rodičovského združenia pri Gymnáziu

na Hlinskej 29 v Žiline a v mene vedenia školy na triedne schôdze rodičovského združenia, ktoré sa uskutočnia dňa 07. marca 2024 (štvrtok) v budove Gymnázia Hlinská 29 v Žiline so začiatkom o 16.30 hod.

• Umelá inteligencia verzus človečina

• Už názov workshopu naznačuje, čo bolo jeho obsahom.

Poznáte výhody a hrozby používania Umelej inteligencie (AI)?

Na túto aktuálnu tému dneška a najmä budúcnosti hľadali odpovede študenti Gymnázia Hlinská v Žiline spoločne s dobrovoľníkmi - seniormi z U3V UNIZA.

Na workshope bolo veselo aj vážne, ale najmä sme si všetci zúčastnení zobrali ponaučenie byť o AI informovaní, pri jej využívaní obozretní a používať kritické myslenie.

• ŠKOLSKÉ KOLO SOČ 46. ročník

• Dňa 9. februára 2024 sa našej škole konala prehliadka prác Stredoškolskej odbornej činnosti. Do súťaže sa zapojilo 17 žiakov s 15 prácami v 9 súťažných odboroch. Pred hodnotiacimi komisiami odprezentovali svoje práce veľmi úspešne.

Odbor 03: Chémia, potravinárstvo

1. miesto: Matej Šuška, II.C -„-„Príprava bionafty z kávového odpadu“ – postup do okresného kola

• Úradné hodiny počas jarných prázdnin

• OZNAM

Riaditeľstvo školy oznamuje, že počas jarných prázdnin od 19.02. 2024 do 23.02.2024 nebudú v škole v zmysle čerpania dovolenky stanovené žiadne úradné hodiny.

Bc.Ing. Jarmila Turoňová,riaditeľka školy

• Popoludnie s Hviezdoslavom

Dňa 05. 02. 2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo recitečnaje súťaže Hviezdoslavov Kubín. Vyučujúce, v zastúpení pani H. Krajčovičovej, K. Sádeckej a K. Červencovej sa zišli spolu so žiakmi, recitátormi, v priestoroch školskej knižnice. Súťažiaci recitovali už tradične v dvoch kategóriách, a to v prednese poézie a prózy, pričom osobitne potešil fakt, že najmä v prvom ročníku sa nám už teraz črtá niekoľko sľubných recitátorov.

• Výsledky školského kola biologickej olympiády v školskom roku 2023/2024

Kategória A

1. miesto – Miroslav Böhme - IV.B

2. miesto – Nikolaj Pažický – IV.B

3. miesto – Šimon Hrnčiar – III.B

Kategória B

1. miesto – Branislav Dominiak – II.B

2. miesto – Timea Mengesová – II.B

• Holokaust na Slovensku

• Dňa 26.1.2024, pri príležitosti medzinárodného dňa holokaustu (27.1.), sa žiaci tried 3.A a 3.B zúčastnili prednášky s názvom Židovská otázka a holokaust. Prednášku viedol pán Martin Gálik z Ústavu pamäti národa. Hovoril o tragédii slovenských Židov, antisemitizme na Slovensku, arizácii, pracovných táboroch na Slovensku, deportácii Židov do koncentračných táborov či úteku Vrbu a Wetzlera z Osvienčimu práve do Žiliny, kde podali skutočné informácie o koncentračných táboroch. Dozvedeli sme sa aj o ocenení Spravodliví medzi národmi a o rómskom holokauste. Výklad bol veľmi pútavý a plný informácií, doplnený prezentáciou, obohatenou karikatúrami a dobovými fotografiami. Bol to zaujímavý zážitok pre všetkých nadšencov dejín 20.storočia a doplnenie k učivám, ktoré sa preberajú na hodinách dejepisu.

• Úspechy našich žiakov v okresnom kole Olympiády v NEMECKOM jazyku

• okresné kolo Olympiády v nemeckom jazyku, kategória 2A:

Artem Hundarenko, I.A – 1. miesto

• okresné kolo Olympiády v nemeckom jazyku, kategória 2B:

Veronika Magová, III.A – 1. miesto

• okresné kolo Olympiády v nemeckom jazyku, kategória 2B:

Patrik Vallo, IV.A – 3. miesto

Blahoželáme!!! PhDr. Zuzana Zajacová

• Travelistan na Gymze

• Dnes 21.12.2023 nás navštívil sprievodca Martin Navrátil, ktorý cestuje po svete už 17 rokov. Zo svojich ciest prišiel ukázať a porozprávať o kultúrnych rozdieloch Európy a Ázie. Keďže navštívil viac ako 175 krajín všetkých kontinentov sveta, mohol porovnávať a podložiť svoju prednášku o fotografie z konkrétnych miest a samozrejme aj jeho gastronomické zážitky. Kompletný pohľad na jednotlivé regióny si človek urobí vlastnou skúsenosťou a návštevou.

• Seminár z biológie na Body Worlds

• Seminaristi na výstave ľudských tiel Body Worlds v Bratislave

Dňa 11. 12. 2023 sa žiaci 4. ročníka zo semináru z biológie zúčastnili výstavy ľudských tiel v Bratislave s názvom Body Worlds. Výstava nás previedla svetom anatómie, fyziológie a zdravia prostredníctvom skutočných ľudských tiel, ktoré sa zachovali vďaka jedinečnému procesu tzv. plastinácie. Tento postup vynašiel v roku 1977 prof. Dr. Gunther von Hagens, ktorý následne založil aj samotnú výstavu BODY WORLDS. Pracoval ako odborník na anatómiu na univerzite v Heidelbergu. Jeho vyučovacie programy boli dlho vysielané na kanáloch BBC a tiež sú zaradené v učebných osnovách na najznámejších lekárskych univerzitách. Žiaci okrem iného získali prehľad o štruktúre ľudského tela, aj o tom, ako vzájomne pôsobia jednotlivé funkčné systémy a orgány. Výstava zanechala u žiakov obrovský dojem. Spätná väzba žiakov: Expozícia bola veľmi zauj