• Školský rok 2019/20

•    Anglický jazyk je v súčasnosti najpoužívanejším cudzím jazykom na svete a človek s ním prichádza do kontaktu dennodenne. Pre žiakov gymnázií je jeden cudzí jazyk povinný a aj dnes je pre väčšinu žiakov voľba číslo 1 práve anglický jazyk. Podľa SERR je požadovaná úroveň gymnazistov pri maturitnej skúške všetkých zložiek jazyka (rozprávanie, čítanie s porozumením, počúvanie s porozumením, písanie) práve úroveň B2.

Cieľom výchovy a vzdelávania nášho gymnázia je rozvinúť schopnosti, znalosti a hodnotové postoje absolventa tak, aby získal vzdelanostný základ nevyhnutný na pokračovanie vo vzdelávaní na vyššom stupni a aby bol pripravený pre pracovný i mimopracovný život. Tieto ciele chceme napĺňať zatraktívnením vyučovacieho procesu a zážitkovými metódami, aby náš absolvent nebol len teoretik, ale aj praktik. Zodpovedným prístupom a primeranou dávkou sebareflexie náš absolvent dokáže využívať svoj potenciál anglického jazyka na univerzitách, doma i v zahraničí. Prípadne môže získať atraktívnejšiu pracovnú pozíciu a lepšie sa vie uplatniť na pracovnom trhu.

Gymnázium má v súčasnosti 304 žiakov, ktorí sa učia anglický jazyk ako 1. cudzí jazyk (začínajú na úrovni  pre-intermediate) a pripravujú sa na maturitnú skúšku na úrovni B2, súčasne má škola približne ďalších 55 žiakov, ktorí sa učia anglický jazyk ako 2. cudzí jazyk (začínajú na úrovni  pre-intermediate) a majú posilnenú hodinovú dotáciu v predmete Nemecký jazyk.

Naše gymnázium je jedinečné svojou ponukou troch typov učebných plánov:

I. typ učebného plánu: rozšírená výučba prírodovedných predmetov:

5 hod.

4

3

3 + 2 (Aplikovaná angličtina)

II. typ učebného plánu: rozšírená výučba nemeckého jazyka:

3 hod.

3

III. typ učebného plánu: všeobecné gymnaziálne štúdium:

5 hod.

4

Vo IV. ročníku (s výnimkou I. typu učebného plánu) si môžu žiaci zvoliť Seminár z anglického jazyka so 4-hodinovou časovou dotáciou týždenne!

Priemerný počet žiakov v triede: 29 žiakov, výučba cudzích jazykov sa realizuje v menších skupinách (15/16 žiakov v skupine), v súčasnosti máme na škole 22 skupín anglického jazyka, z toho 5 skupín, ktoré sa pripravujú na získanie Cambridge English certifikátu. Okrem týchto skupín fungujú vo IV. ročníku 3 skupiny v rámci predmetu Seminár z anglického jazyka, ktorý je určený maturantom.

V školskom roku 2020/2021 sme úspešne otestovali projekt „Malej maturity z anglického jazyka“. Prostredníctvom „Malej maturity z anglického jazyka“ na úrovni B1 v II. ročníku chceme v predmete zabezpečiť kontinuitu jazykového vzdelávania za účelom kvalitnej a efektívnej prípravy žiakov na EČ MS, PFIČ MS a ÚFIČ MS z anglického jazyka na úrovni B2 vo IV. ročníku, a to v súlade s koncepciou vyučovania cudzích jazykov a európskym jazykovým portfóliom. Úlohou Malej maturity z anglického jazyka je overiť u žiakov II. ročníka ich momentálnu úroveň ovládania anglického jazyka, a tým potvrdiť alebo vyvrátiť predpoklad dosiahnutia požadovanej úrovne potrebnej na úspešné zvládnutie EČ MS, PFIČ MS a ÚFIČ MS z anglického jazyka na úrovni B2 realizovanej v maturitnom ročníku. Na základe úspechu pilotného ročníka pokračujeme v projekte i v školskom roku 2021/2022.

V školskom roku 2022/2023 zavádzame na škole nový predmet „Aplikovaná angličtina“, ktorý je povinne voliteľným predmetom v I. type učebného plánu u žiakov IV. ročníka s časovou dotáciou 2 hodiny týždenne.

Predmet Aplikovaná angličtina v rámci štúdia s rozšíreným vyučovaním prírodovedných predmetov je zameraný na zvýšenie jazykovej kompetencie žiaka rozširovaním a prehlbovaním vedomostí a rozvíjaním všetkých štyroch jazykových zručností prostredníctvom širokého spektra aktivít založených na práci s odborným textom a učebným materiálom na maturitnú skúšku podporujúcim prírodovedné zameranie.

Naša škola podporuje jazykové vzdelávanie žiakov, je otvorená inováciám, zmysluplným a efektívnym riešeniam. Škola má výborné skúsenosti so zahraničnými lektormi a asistentmi cudzích jazykov, je výborným hostiteľom, poskytuje spoľahlivé zázemie, vynikajúci a ochotný kolektív žiakov i učiteľov. Zahraničnému asistentovi vieme zabezpečiť plnú podporu a pomoc, z ktorej môžu profitovať obidve strany.

Naši žiaci sa radi a často zapájajú do rôznych jazykových súťaží a predmetových olympiád:

„English poster competition“ – súťaž v prezentovaní posterov v ANJ (kategória jednotlivci a dvojice),Súťaž mladých prekladateľov“ a mnohé iné. Predmetová komisia anglického jazyka organizuje aj skupinovú „GYMZA olympiádu v anglickom jazyku“, ktorej sa zúčastňujú tímy základných škôl, pričom v predchádzajúcom období bola americká Fulbright asistentka predsedom komisie pri ústnej časti GYMZA olympiády, kde spolu s ďalšími dvoma angličtinármi hodnotila ústny prejav súťažiacich. Škole sa v posledných rokoch darí i v súťaži „Jazykový kvet“, v ktorej žiaci prezentujú literárne diela a aj svoju vlastnú tvorbu v rôznych jazykoch a podobách (prednes, recitácia, divadlo).

Olympiáda v anglickom jazyku, kat. 2A (okresné kolo 2022), Timotej Jambrich, II.B (4. miesto)

Olympiáda v anglickom jazyku, kat. 2B (okresné kolo 2022), Emma Naomi Boorová, IV.B (1. miesto)

Olympiáda v anglickom jazyku, kat. 2B (krajské kolo 2022), Emma Naomi Boorová, IV.B (1. miesto)

PRIDAJTE sa k nám a buďte úspešní aj VY!!!