• G13

• Cezhraničný gymnaziálny klaster G13

•    Ambíciou projektu „Cezhraničný gymnaziálny klaster G13“ je vytvorenie stabilného cezhraničného gymnaziálneho klastra, kde budú všetky partnerské školy realizovať spoločné vzdelávanie pedagógov. Veríme, že po absolvovaní vektorového vzdelávania a vzdelávacích aktivít dokážeme nadobudnuté zručnosti aplikovať vo vyučovacom procese na každej škole.

Projekt je príležitosťou pre školy v Poľsku a na Slovensku ako zvýšiť kvalitu vzdelávania svojich študentov. Školy budú zdokonalené zvnútra prostredníctvom vzdelávania pedagogického zboru, ako aj prostredníctvom investícií do vybavenia používaného vo výchovno-vzdelávacom procese.

V rámci navrhnutého modelu spolupráce bude vytvorený bohatý priestor na vzájomnú komunikáciu a spoluprácu tak, aby sa čo najviac dobrých vecí prenieslo aj na ostatné subjekty klastra a to v celom cezhraničnom kontexte.

Riešenie projektu je inovatívne vo viacerých pohľadoch:

1. Prenos z dvoch rôznych vzdelávacích prístupov a politík v rámci pohraničného územia, nielen medzi pedagógmi, ale naprieč vedením školy, cez plánovanie až po didaktický prístup a vzdelávanie ako také,
          2. Výmena príkladov dobrej praxe, nielen v rámci komunikácie, ale aj prostredníctvom videí, natočených priamo na hodinách. Celé vzdelávanie bude totiž prebiehať po vektoroch (nie po predmetoch), ktoré budú prierezovými témami a spojením viacerých predmetov, aby žiaci ale aj učitelia vedeli jednotlivé predmety prepájať navzájom.
          3. Stretávanie sa v rámci klastra a výmena dobrej praxe bude prebiehať aj po jednotlivých predmetoch, kde už budú tvorené a prezentované konkrétne riešenia na špecifické problémy vo vyučovacom procese, s ktorými sa stretli jednotlivci v priebehu vyučovania.

Cieľom projektu je prispieť k zvýšeniu kvality vzdelávania u partnerov gymnaziálneho klastra prostredníctvom vzájomnej cezhraničnej spolupráce.