• Zelená škola

• Ekotopfilm - Envirofilm

• 06.05.2021 20:24
        •    V týždni od 26. do  30. apríla  2021 sa v našom meste online formou konal environmentálny filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm. Sme veľmi radi, že sa koordinátorom podarilo zorganizovať tento ročník a vybrané filmy opäť oslovili veľký počet divákov. Vyhovovala nám aj nová online forma podujatia a danú problematiku sme mohli v rámci predmetov biológia a chémia priblížiť väčšiemu počtu žiakov. Z našej školy si festival prezrelo približne 270 žiakov z deviatich tried 1. - 3. ročníka. Z postrehov vyberáme názory žiakov našich tried s prírodovedným zameraním.

• „Pozrela som si obidve ukážky, najviac ma zaujali animované formy mini filmov, pretože zanechávali veľmi pekné pointy a rozoberali vtipnou formou vážne témy.

Napríklad závislosť na mobilných telefónoch, ako ľudia zanechávajú uhlíkovú stopu- a ako môžeme byť príkladom a nemusíme o tom ani tak rozprávať ako to skôr ukázať na vlastnom žití a pomôcť tým či už planéte alebo samotným ľuďom. A celkovo, že ak chceme zmeniť svet a ľudí k lepšiemu, musíme začať sami od seba.

Ako ďalšia ukážka/ mini film ma zaujal odpadkový umelec. Ako dokáže z prebytočných vecí (odpadkov) vytvoriť také krásne veci, ktoré majú zároveň veľmi hlbokú myšlienku. Ak sa mi niekedy v budúcnosti podarí, rada by som sa šla priamo pozrieť či už na jeho diela alebo aj iných umelcov, ktorí využívajú túto formu umenia.

Taktiež aj z ukážka/film ohľadne včiel bol veľmi zaujímavý a ľudia by sa mali toto dozvedieť, aby včely nezabíjali ale pomáhali im. Keďže žijem na dedine často sa mi stáva cez leto, že nachádzame vyčerpané včely na dlážke a pomôžeme aspoň tým, že im dáme kvapku medu a vody, a po chvíli sú ako vymenené a my máme z toho dobrý pocit.

Spravila som si taktiež aj kvíz, ktorý bol v jednej z ukážok, väčšinu som vedela správne, ale novinkou pre mňa bolo, že zemiaky, ktoré majú ,,škaredý“ tvar, slúžia na výrobu elektriny.

Keďže toto bola moja druhá skúsenosť ohľadne EKOTOPFILMU, tak isto ako minulý rok to hodnotím veľmi pozitívne, dokonca sa mi to páčilo asi aj viac ako minulý rok. A veľmi ma to zaujalo či už animácie, alebo skôr ich myšlienky, nevnímala som pojem o čase, čo vnímam ako výborné spracovanie filmu a zaujatie mladých ľudí.“

Cingelová Mária 2.B

„Videá ma zaujali, boli nielen poučné/náučné, ale aj veľmi pravdivé.

Prvý muž si uvedomuje, že včely sú dôležité pre celý svet. Či farmárov ale i pre nás obyčajných ľudí. Veď už nejakú tu tretinu potravín, ktorú konzumujeme, máme vďaka včelám a ich opeľovaniu kvetov.

„Odpadkový umelec“, muž, ktorý recykluje a vie využiť odpadky tak, aby neostali len v oceáne. Tým, že si samy znečisťujeme oceán, prichádzame o potravu ako sú ryby. Ale nejde len o nás ale aj o život morských živočíchov. O tom ako každý deň uhynú živočíchy a hlavne našou vinou. Môžeme si dať malý príklad, ktorý je známy po celom svete a to je zánik koralov. Otepľovanie spôsobuje že tento druh už o niekoľko rokov nebude na našej planéte. Ja si myslím, že nie len koraly, ale aj morské živočíchy- ryby, môžu zahynúť, lebo prídu a svoje prostredie.

Pointu alebo lepšie povedané ponaučenie z kreslených častí som pochopila tak, že len my samy si vieme dokázať zmeniť náš svet, naše správanie, náš životný štýl, našu prírodu. Všetko je len na nás ako si náš svet pretvoríme, ako sa k nemu budeme správať.

Vedeli ste, že na výrobu chleba treba až 1000 litrov vody? Z tohto údaju som bola priam šokovaná. Nie je to voda, ktorá sa minie len na pečenie, ale všetka voda, ktorú potrebuje od malého semiačka.

Je smutné, že si ovocie vyberáme najmä podľa vzhľadu. Už len krivá mrkva nás vie odradiť a pritom je rovnako dobrá ako súmerná mrkva. Veľmi plytváme ovocím, zeleninou, celkovo s potravinami. Zbytočne skončia v koši, ale v lepších prípadoch môžu z nich vyrobiť elektrinu. Nevážime si, že máme čo jesť, veľa ľudí nemá čo jesť a my takto plytváme potravinami.

Mali by sme prehodnotiť naše správanie, a začať konať už teraz, aby časom už nebolo príliš neskoro.“

Fáblová Nina Emília, 2.B

„Veľmi sa mi páčili všetky  videá, niektoré boli samozrejme lepšie ako ostatné. Najviac sa mi páčil asi ,,A Patín‘‘.  Celkom ma to posunulo a od vtedy sa snažím chodiť všade peši alebo na bicykli. Od štvrtku sme si aj zaviedli 3 nové smetné koše na papier, plast a sklo. Rozhodne si myslím, že nie som jediný, ktorý po vzhliadnutí týchto videí začal takto žiť.“

Jakub Šproch I.B

Filmový festival sa mi páčil aj online, bol som aj na minulých ročníkoch v kine.  Najviac ma oslovil prvý film o včelárstve, keďže by som  tiež rád choval včely. Bol inšpirujúci, dobre spracovaný a vysvetlený. Posledný, ktorý sa venoval uhlíkovej stope, sa mi zdal trochu jednostranný. Inak sa mi na festivale páčilo, že upozornil na problémy v spoločnosti (závislosť na sociálnych sieťach, technológiách a podobne), ale aj na ekologické problémy rôzneho druhu (otepľovanie, uhlíková stopa, plytvanie potravou a prírodnými zdrojmi, odpad, život v meste,...)“

Ondrej Blaško 1.B