• Francúzsky jazyk na našej škole

• V tomto školskom roku hlavného garanta pre predmet francúzsky jazyk predstavuje:

Mgr. Tatiana Palúchová Andreeva (FRJ-TAJ)

Francúzština má na našej škole dlhú tradíciu a preto zaujíma aj významné miesto v rámci cudzojazyčnej výučby žiakov.

V súčasnosti sa vyučuje ako druhý cudzí jazyk s dotáciou 3 vyučovacie hodiny týždenne s dôrazom na schopnosť aplikovať vedomosti v ústnom prejave, aby boli žiaci pozitívne motivovaní a nebáli sa komunikovať v cudzom jazyku.

Základným vyučovacím materiálom je francúzska metóda Génération s integrovaným pracovným zošitom z vydavateľstva Didier. V 1. a 2. ročníku sa pripravujú žiaci z učebnice na úrovni A1 a v 3. a 4. ročníku pracujú s manuálom Génération A2/B1, s cieľom dosiahnúť úroveň B1.

Okrem spomínaného pracovného zošita a učebnice sa pri výučbe používajú rôzne doplňujúce a rozširujúce materiály z kníh a časopisov z francúzskych a slovenských vydavateľstiev, či internetových stránok podporujúcich výučbu francúzskeho jazyka. Zároveň sa na hodinách využívajú aj moderné technológie a často možnosť pracovať v učebniach informatiky s prístupom na internet, kde si žiaci precvičujú učivo cez interaktívne cvičenia alebo pracujú na medzinárodných projektoch eTwinning.

Žiaci sa zapájajú do rôznych súťaží vo francúzskom jazyku, ktoré sú pravidelne vyhlasované inštitúciami venujúcimi sa podpore výučby, napr. Alliance française, Institut français, SAUF, Francúzska ambasáda, FRASK.

Takisto sa pravidelne každý rok realizuje školské kolo Olympiády vo francúzskom jazyku, ktorú usporadúva Iuventa - Slovenský inštitút mládeže, a ktorého víťazi pokračujú ďalej do okresného, krajského či celoštátneho kola súťaže.