Erasmus+
Vzdelanie s medzinárodným rozmerom - ukončili sme Erasmus+ grant akreditácie 2023 a plánujeme aktivity spadajúce pod nový grant 2025
- Naše gymnázium sa už dlhodobo aktívne zapája do projektových aktivít programu Erasmus+.
V období od 1. 6. 2023 do 31. 5. 2025 sme realizovali projektové aktivity z grantovej výzvy 2023 (č. projektu 2023-1-SK01-KA121-SCH-000129851), ktorý umožnil žiakom a zamestnancom zúčastniť sa troch typov mobilít: skupinovej mobility žiakov, pozorovania pri práci (job shadowing) a kurzov pre učiteľov.
Tieto mobility boli uskutočnené v súlade s hlavnými cieľmi Erasmus+ akreditácie školy, ktorými sú: zlepšovanie jazykových kompetencií v nemeckom jazyku u žiakov študijného programu s jeho rozšírenou výučbou, zvyšovanie prírodovednej gramotnosti a jazykových zručností v anglickom jazyku a rozvoj odborných a jazykových kompetencií pedagogických zamestnancov.
V rámci Erasmus+ grantu 2023 vycestovalo do zahraničia 28 žiakov na štyri rôzne projektové stretnutia. Skupinová mobilita vo Frankfurte nad Mohanom bola zameraná na tvorbu elektronického portfólia so zámerom podporiť autonómiu žiaka ako učiaceho sa, nakoľko partnerská škola vo Frankfurte v tomto aspekte vyniká. Mobilita v Duisburgu mala za cieľ rozvíjať nemecké komunikačné zručnosti žiakov s nemeckým zameraním a naučiť ich o reáliách krajiny. V talianskom Pontassieve prepájali študenti prírodné vedy s umením – okrem iného hľadali matematickú presnosť v renesančných maľbách a absolvovali laboratórne práce z rôznych prírodovedných predmetov. V chorvátskom Omiši sa venovali digitálnym zručnostiam, robotike a environmentálnym témam. Popri odborných aktivitách a workshopoch získavali žiaci aj cenné skúsenosti v oblasti tímovej práce, interkultúrnej komunikácie a ďalších mäkkých zručností nevyhnutných pre život v 21. storočí. Samozrejmosťou je spoznávanie navštíveného regiónu a jeho kultúry.
Program Erasmus+ nie je len o vzdelávaní v zahraničí – za dôležitý aspekt považujeme zapájanie sa do medzinárodnej siete partnerských škôl. V školskom roku 2024/2025 sme hosťovali medzinárodné stretnutia v rámci Erasmus+ akreditácií dvakrát. Prvým bolo hosťovanie učiteľov a žiakov z Talianska a Poľska, ktoré sa uskutočnilo v októbri 2024. Samotný názov stretnutia „Digitálny detox“ naznačuje zameranie na digitálnu bezpečnosť, duševné zdravie a podporu zmysluplného trávenia času mimo obrazoviek. Vo februári 2025, zhodou okolností počas najchladnejšieho týždňa tejto zimy, škola hostila žiakov a učiteľov z chorvátskeho Omišu na tému „Digitálna gramotnosť a vzdelávanie mimo školského prostredia.“
Na mobility typu pozorovanie pri práci (job shadowing) vycestovalo počas uvedeného obdobia 8 učiteľov, ktorí navštívili školy vo Frankfurte, Duisburgu, Omiši a Valašskom Meziříčí. Pozorovaním vyučovacích hodín aj mimoškolských a neformálnych aktivít získali cenné poznatky o zahraničných vzdelávacích systémoch a inšpiráciu pre vlastnú pedagogickú prax v oblastiach metód a foriem výučby.
Ďalších 8 učiteľov absolvovalo odborné a jazykové kurzy v zahraničí. Boli to kurzy anglického jazyka, učenie francúzštiny ako cudzieho jazyka, kurz zameraný na výučbu prírodovedných predmetov (STEM), ale v portfóliu máme aj kurzy zamerané na duševné zdravie ako well-being učiteľa a prevenciu stresu a syndrómu vyhorenia. Vyučujúce vycestovali do francúzskeho Nice, na Maltu, do Írska, na Tenerife a do Dubrovnika samé alebo vo dvojici. Získané zručnosti, vedomosti a kompetencie následne zdieľali so svojimi kolegami.
Program Erasmus+ prináša nielen jednotlivým účastníkom, ale aj celej školskej komunite množstvo benefitov – v oblasti jazykových a odborných zručností, európskych hodnôt, kultúrneho povedomia, environmentálneho povedomia, rozvoja kompetencií 21. storočia a motivácie k celoživotnému učeniu. Tešíme sa, že naším žiakom a zamestnancom budeme môcť sprostredkovať vzdelávanie v rámci programu Erasmus+ aj v ďalšom školskom roku v rámcu grantu 2025.
Za Erasmus+ tím, Mgr. Patrícia Bajcsiová
- Naspäť na zoznam článkov
Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú len názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo SAAIC. Európska únia ani SAAIC za ne nenesú zodpovednosť.