• Novinky

    • Dobrovoľnícky deň DVA
     • Dobrovoľnícky deň DVA

     •    Partia našich žiakov z Klubu Zelenej školy sa rozhodla dať do poriadku okolie školy v rámci jarnej údržby a nutnosti upraviť pozemok priľahlý k ihrisku. Nazberali poriadne množstvo rôzneho odpadu, popleli záhradu pri vchode do gymnázia a jednoducho odviedli kus dobrej práce, za čo im patrí veľká vďaka.

         Skupinu dobrovoľníkov tvorili:

         Erika Hájková, Nika Sirotová, Viki Kubove, Viki Sopková, Denis Škvarenina

         Tešíme sa na každého, kto sa k nim pridá :)

    • GYMZA JE JEDNIČKA alebo na Gymze sú jedničky
     • GYMZA JE JEDNIČKA alebo na Gymze sú jedničky

     •    A tu je jedna z nich. Vynikajúca hudobníčka, vyznávačka ľudovej hudby a jedna z tých, vďaka ktorej sa zachová naše kultúrne dedičstvo aj pre ďalšie generácie – Martinka Bobáňová z 3.B triedy. A predstavujeme Vám ju ako víťazku 42. ročníka Celoslovenského kola SOČ Odbor 16 – Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba.

         Niekoľko slov od víťazky: „ Volám sa Martina Bobáňová, pochádzam z Terchovej, mám 17 rokov a som folklóristka. K ľudovému spevu, tancu a hre ma viedli moji rodičia, taktiež folklóristi, už od mojich troch rokov. Folklór  milujem, je neodmysliteľnou súčasťou môjho života, a práve to ma viedlo k výberu témy mojej stredoškolskej odbornej činnosti. Vzhľadom na to, že môj otec je taktiež učiteľom hudobného i tanečného folklóru, vedela som, že budem mať dostatok zdrojov, odkiaľ čerpať informácie.

         Cieľom mojej práce bolo poukázať širokej verejnosti krásy terchovského folklóru, porozprávať sa s dlhoročným folklóristom Milošom Bobáňom, no najmä zrealizovať výskum starých nahrávok a prerobiť ich do novodobej verzie, avšak so zachovaním pôvodného charakteru. Tým sme obohatili repertoár našej ľudovej hudby a prispeli k zachovávaniu a tradovaniu pôvodných piesní.

         Všetky ciele sa mi podarilo splniť, dokonca nad vlastné očakávania. Pôvodné nahrávky mi poskytla Janáčkova akadémia múzickych umení v Brne, za čo by som sa im chcela aj touto cestou poďakovať. Vďaka nim sme dokázali prerobiť starý materiál do súčasnej verzie, ktorý sa už nachádza na prvom CD Ľudovej hudby Martinky Bobáňovej s názvom Zletelo vtáčiatko.

         Verím, že moja práca je prospešná a obohacujúca nielen pre nadšencov folklóru, ale aj pre nezainteresovanú spoločnosť, ktorá si uvedomuje čaro slovenských tradícií a chce ich ďalej uchovávať. Pre každého z nás by malo byť dôležité poznať svoje korene, krajinu, históriu a bohatstvo, ktoré nám zanechali naši predkovia. Som si istá, že slovenskú kultúru nám môžu závidieť všetky okolité krajiny sveta. Ja osobne som na to právom hrdá.“

       

         A ako sa Martinka priznala, do práce ju vyslovene „dotlačila“ pani učiteľka SJL p. Červencová, ale vyplatilo sa. A my im k víťazstvu srdečne blahoželáme.

    • Dobrovoľníctvo na Gymze
     • Dobrovoľníctvo na Gymze

     •    Nie sme v tom nováčikmi... už sme toho v okolí školy, v komunite Hlín 6, ale i v centre mesta, Bernoláčka :), zrevitalizovali viac ako dosť a ideme ďalej. Teraz sme si vytýčili vylepšiť naše ihrisko, aby to nebolo o kosení pre psíčkarov z okolitých panelákov.

         Ako prví sa do toho pustili, a teda poriadne, členovia bedmintonového klubu ACADEMIC Žilinská univerzita pod vedením pána Ladislava Koribského.

         Hurá, opäť máme pieskové doskočisko na skok do diaľky. Ďakujeme a určite sa nenechajú Gymzáci zahanbiť...

         Rovnako otvárame možnosť pre všetkých, ktorí nám chcú pomôcť a prispieť pomocnou rukou a dobrou radou alebo i chutným a sviežim občerstvením, môžu... už teraz sa na nich tešíme :).

    • Ponuka štúdia na Katedre energetickej techniky ŽU
     • Ponuka štúdia na Katedre energetickej techniky ŽU

     • Milí študenti,

         radi by sme vám predstavili atraktívny študijný program "Energetická a environmentálna technika", ktorý má na Žilinskej univerzite v Žiline dlhodobú tradíciu. Dôkazom kvality a odbornosti je úzka spolupráca univerzity s významnými podnikmi z oblasti energetiky a strojárenstva v rámci Slovenska, Európy ale aj Severnej Ameriky. Veľmi dôležitým faktorom je aj vysoká uplatniteľnosť absolventov tohto odboru na Slovenskom, ale aj zahraničnom trhu práce. Niektoré odporúčania našich absolventov nájdete v tomto článku: https://zilina.dnes24.sk/uvazujete-nad-univerzitou-vdaka-tejto-skole-nebudete-mat-v-buducnosti-nudzu-o-pracu-171398)

       

      Prečo študovať energetiku?

      • trvalo udržateľný rozvoj spoločnosti vyžaduje rozumné využívanie zdrojov energie pri zvyšujúcej sa spotrebe elektrickej a tepelnej energie,
      • študenti odboru získajú teoretické znalosti a praktické skúsenosti, čo im zvýši šance pre získanie kvalifikovaného zamestnania,
      • neustály vývoj energetiky si vyžaduje stále nových odborníkov, čím sa naši absolventi dostávajú do výhodnejšej pozície a rastie po nich dopyt,
      • absolventi môžu ďalej rozširovať svoje odborné skúsenosti na doktorskom štúdiu.

       

         Absolvent štúdia sa v praxi uplatní v oblasti projektovania a prevádzkovania vykurovacích, vetracích a plynárenských systémov. Taktiež môže pracovať v oblastiach, kde sa rieši problematika znižovania energetickej náročnosti technologických procesov, hospodárnejšieho využívania tepelnej energie, využívania obnoviteľných zdrojov energie a taktiež vypracovania energetických auditov.

       

         Bližšie informácie nájdete na stránke: http://studujket.sk/ alebo v nasledovnom videu:  https://youtu.be/BMjD8RzsP2o

         Prihlášku je možné zaslať do 31.5.2020

         Ďalšie články, kde o nás písali: 

      https://zilina.dnes24.sk/co-studovat-aby-ste-nasli-uplatnenie-predstavujeme-vam-odbor-ktory-ma-buducnost-173780

      https://ruzomberok.dnes24.sk/zilinska-univerzita-slavi-uspechy-v-zahranici-pozrite-v-com-je-slovenskym-unikatom-177299

     • Príbuzné skupiny predmetov na MS 2019/2020

     • Milí maturanti,
         v tomto dokumente (.pdf) nájdete všetky príbuzné skupiny predmetov na maturitné skúšky 2019/2020 z jednotlivých predmetov na našom gymnáziu.

    • Čítanie na pokračovanie
     • Čítanie na pokračovanie

     • Milí študenti,

         aj počas karantény sme tvoriví a neustále rozmýšľame, ako vám ju spríjemniť. Preto sme sa rozhodli začať s čítaním na pokračovanie. Nevieme sa ale zhodnúť pri výbere diela, preto to nechávame na Vás. Hlasovať za diela W. Golding: Boh múch a J. Jesenský: Demokrati môžete na školskom Facebooku a Instagrame dnes do 11:00.Okrem toho by sme boli radi, keby ste sa aj vy zapojili do spoločného čítania. V prípade záujmu nás kontaktujte prostredníctvom TOHTO FORMULÁRU do dnes 23:59.
         Tešíme sa na spoločné čítanie!

  ​​​​​​Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina

  IČO: 00160903, tel. č.: 041/763 77 00, fax: 041/763 43 50, e-mail: gymnazium@gymza.sk