• Novinky

    • GYMZA PIJE ČAJ A POMÁHA
     • GYMZA PIJE ČAJ A POMÁHA

     •    Vedeli ste, že čaj oslavuje svoj Medzinárodný deň? Je to tak!

          Každoročne si celý svet 21. mája pripomína benefity pitia čaju, hovorí sa o podmienkach jeho pestovania a kladie sa dôraz na podporu fair-trade predaja.

         Tejto idey sa chytila Žiacka školská rada a presne na Medzinárodný deň čaju zorganizovali Gymza Tea Party. Priniesli čaj, uvarili ho okolo 20 litrov a počas troch prestávok ho rozdávali spolužiakom. V ponuke boli rôzne druhy bylinkových, ovocné a aj čierny čaj. Nezabudli ani na ekológiu, čaj sa podával v keramických šálkach.

         Popri voňavom čaji však nemysleli len na seba. Predajom domácich cookies a koláčikov vyzberali veľmi peknú sumu, ktorá putovala trojročnej Monire z Jemenu. O jej príbehu sme sa dozvedeli od p. učiteľky Leibiczerovej, ktorá dlhodobo spolupracuje s dobročinnou organizáciou Unicef.

         Veľmi pekne ďakujem všetkým členom Žiackej školskej rady za organizáciu, pomoc a ochotu, učiteľom a žiakom našej školy za ich príspevky a tiež kolegyni Natálii a mojej sestre Martine za koláčiky. 😊

      Mgr. Monika Gdovcová

      Koordinátorka ŽŠR

    • Prvé medzinárodné online stretnutie študentov Erasmus+ projektu European Students for Sustainability
     • Prvé medzinárodné online stretnutie študentov Erasmus+ projektu European Students for Sustainability

     •    Dňa 20. 5. 2021 sme ako účastníci projektu Erasmus+ (European Students for Sustainability) mali príležitosť zúčastniť sa medzinárodného online stretnutia, ktorého sa okrem nás, študentov Gymnázia Hlinská, zúčastnili aj študenti z Grécka, Talianska, Švédska a Španielska. Mali sme príležitosť trochu spoznať prostredie, v ktorom žijú a učia sa. Ich školy vyzerali naozaj parádne. Veľké posilňovne, školské dvory, dokonca tam mali aj hudobnú miestnosť. My sme im tiež predstavili našu školu a Slovensko ako také. Spoločne sme si prezentovali plagáty, ktoré mali byť spojené s témou „Koronavírus a životné prostredie“. Na záver sme každý tím vyhodnotili výsledky dotazníkov, ktoré v januári vypĺňali študenti zúčastnených škôl. 

         Naši študenti sú zatiaľ s Erasmom veľmi spokojní. Úlohy, ktoré dostávame, sú zaujímavé a poučné a určite to každému z nás niečo dá. Možno sú niektorí trochu sklamaní, že sa zatiaľ nemôže cestovať, ale všetci pevne veríme, že sa opatrenia čoskoro uvoľnia a my budeme môcť našich spolupracovníkov zo zahraničia spoznať aj osobne a nie len cez počítač.  

         Tu je konkrétny názor našej „kolegyne“ Kláry Kasákovej z I.A: 

         „Každé online stretnutie, ktoré som zatiaľ absolvovala, úprimne prekonalo moje očakávania. Je skvelé vidieť mladých ľudí spojiť sa na miestach, kde to naozaj treba, ako napríklad životné prostredie. Zároveň je zaujímavé spoznať ostatné školy a ako to zase funguje u nich.“ 

      Nina Paráčová, Viktória Kubove (II.A)

    • Hurá von s Pl@ntNetom
     • Hurá von s Pl@ntNetom

     •    Hoci najprv proti-pandemické opatrenia a teraz nepriaznivé počasie robili škrty v plánoch, žiačky II.B triedy sa nevzdali a pokračovali v aktivitách celoslovenského projektu, ktorý sa zameral na mapovanie a spoznávanie inváznych aj chránených druhov rastlín. V pondelok 24. mája v rámci informačnej kampane prezentovali svoju prácu z projektu Hurá von s Pl@ntNetom svojim spolužiakom. Ako súčasť prezentácie si pripravili aj interaktívne hry, kde si mohli rovesníci overiť svoje znalosti a vyskúšať samotnú aplikáciu.

         Anetke, Julke, Ninke a Katke ďakujeme za aktívnu účasť v projekte a všetkých povzbudzujeme k spoznávaniu a následnej ochrane rastlín aj pomocou tejto aplikácie.

      Hurá von s Pl@ntNetom (.pdf)

    • Aktivita programu Škola priateľská k deťom
     • Aktivita programu Škola priateľská k deťom

     •    Vo štvrtok 6. 5. 2021 bola vyučovacia hodina biológie v I.B triede, triede s prírodovedným zameraním,  realizovaná iným spôsobom. V rámci programu Škola priateľská k deťom, kde sa dlhodobo zapájame a naša škola môže používať tento titul, sa online formou uskutočnila aktivita tohto programu.

         Na Zoom stretnutí s Filipom Mročom, koordinátorom pre školy zo Slovenskej nadácie pre UNICEF, sa hovorilo o podvýžive, jej dôsledkoch, riešeniach. Ak máte záujem zistiť o tejto téme viac, pozrite si krátke videá.

         Priložený link podvýživa https://www.youtube.com/watch?v=Dumdi7WULRk   

                                  riešenie https://www.youtube.com/watch?v=C08pDtuKycA

       

      Spätná väzba  žiakov:

         „Prednáška bola zaujímavá a páčilo sa mi, že nebola moc dlhá, a viac som porozumela tomuto problému. Ľudia z UNICEF-u majú môj obdiv pre to, čo robia! Obidve videá, ktoré pán poslal, boli tiež prijemée na pozeranie a nie zbytočne dlhé. Páči sa mi, že deti dostávajú náhradné taštičky miesto stravy a že to je vymyslené tak, že ich nemôžu predávať – pravidelným vážením detí.

         Pri prednáške som si uvedomila, aké mám šťastie, že odmalička som mala čo jesť a nehladovala som.“

      Petra Kozáčková I.B

       

         „+ Páčilo sa mi, akým spôsobom bola hodina spracovaná

        + Páčilo sa mi, akými rôznymi spôsobmi UNICEF pomáha ľuďom v Afrike

        + Hodina bola náučná a dozvedel som sa veľa nových vecí o podvýžive

        - Bolo mi ľúto iba problémov s videami, ktoré sekali a museli sme si ich kvôli tomu pozrieť osobne“

      Nikolaj Pažický I.B

       

         „Táto aktivita sa mi veľmi páčila. O podvýžive som už niečo vedela, ale netušila som, čo všetko je s tým spojené. O mnohých problémoch, ktoré súvisia s podvýživou som nevedela napríklad, že spôsobuje nadváhu, alebo z nej môžu deti oslepnúť. Takúto aktivitu beriem pozitívne a som rada, že som sa jej mohla zúčastniť. Prinieslo mi to iný pohľad na túto nie často rozoberanú problematiku.“

      Tatiana Zaťková I.B

    • Ekotopfilm - Envirofilm
     • Ekotopfilm - Envirofilm

     •    V týždni od 26. do  30. apríla  2021 sa v našom meste online formou konal environmentálny filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm. Sme veľmi radi, že sa koordinátorom podarilo zorganizovať tento ročník a vybrané filmy opäť oslovili veľký počet divákov. Vyhovovala nám aj nová online forma podujatia a danú problematiku sme mohli v rámci predmetov biológia a chémia priblížiť väčšiemu počtu žiakov. Z našej školy si festival prezrelo približne 270 žiakov z deviatich tried 1. - 3. ročníka. Z postrehov vyberáme názory žiakov našich tried s prírodovedným zameraním.

       

      „Pozrela som si obidve ukážky, najviac ma zaujali animované formy mini filmov, pretože zanechávali veľmi pekné pointy a rozoberali vtipnou formou vážne témy.

      Napríklad závislosť na mobilných telefónoch, ako ľudia zanechávajú uhlíkovú stopu- a ako môžeme byť príkladom a nemusíme o tom ani tak rozprávať ako to skôr ukázať na vlastnom žití a pomôcť tým či už planéte alebo samotným ľuďom. A celkovo, že ak chceme zmeniť svet a ľudí k lepšiemu, musíme začať sami od seba.

      Ako ďalšia ukážka/ mini film ma zaujal odpadkový umelec. Ako dokáže z prebytočných vecí (odpadkov) vytvoriť také krásne veci, ktoré majú zároveň veľmi hlbokú myšlienku. Ak sa mi niekedy v budúcnosti podarí, rada by som sa šla priamo pozrieť či už na jeho diela alebo aj iných umelcov, ktorí využívajú túto formu umenia.

      Taktiež aj z ukážka/film ohľadne včiel bol veľmi zaujímavý a ľudia by sa mali toto dozvedieť, aby včely nezabíjali ale pomáhali im. Keďže žijem na dedine často sa mi stáva cez leto, že nachádzame vyčerpané včely na dlážke a pomôžeme aspoň tým, že im dáme kvapku medu a vody, a po chvíli sú ako vymenené a my máme z toho dobrý pocit.

      Spravila som si taktiež aj kvíz, ktorý bol v jednej z ukážok, väčšinu som vedela správne, ale novinkou pre mňa bolo, že zemiaky, ktoré majú ,,škaredý“ tvar, slúžia na výrobu elektriny.

      Keďže toto bola moja druhá skúsenosť ohľadne EKOTOPFILMU, tak isto ako minulý rok to hodnotím veľmi pozitívne, dokonca sa mi to páčilo asi aj viac ako minulý rok. A veľmi ma to zaujalo či už animácie, alebo skôr ich myšlienky, nevnímala som pojem o čase, čo vnímam ako výborné spracovanie filmu a zaujatie mladých ľudí.“

      Cingelová Mária 2.B

       

      „Videá ma zaujali, boli nielen poučné/náučné, ale aj veľmi pravdivé.

      Prvý muž si uvedomuje, že včely sú dôležité pre celý svet. Či farmárov ale i pre nás obyčajných ľudí. Veď už nejakú tu tretinu potravín, ktorú konzumujeme, máme vďaka včelám a ich opeľovaniu kvetov.

       „Odpadkový umelec“, muž, ktorý recykluje a vie využiť odpadky tak, aby neostali len v oceáne. Tým, že si samy znečisťujeme oceán, prichádzame o potravu ako sú ryby. Ale nejde len o nás ale aj o život morských živočíchov. O tom ako každý deň uhynú živočíchy a hlavne našou vinou. Môžeme si dať malý príklad, ktorý je známy po celom svete a to je zánik koralov. Otepľovanie spôsobuje že tento druh už o niekoľko rokov nebude na našej planéte. Ja si myslím, že nie len koraly, ale aj morské živočíchy- ryby, môžu zahynúť, lebo prídu a svoje prostredie.

      Pointu alebo lepšie povedané ponaučenie z kreslených častí som pochopila tak, že len my samy si vieme dokázať zmeniť náš svet, naše správanie, náš životný štýl, našu prírodu. Všetko je len na nás ako si náš svet pretvoríme, ako sa k nemu budeme správať.

      Vedeli ste, že na výrobu chleba treba až 1000 litrov vody? Z tohto údaju som bola priam šokovaná. Nie je to voda, ktorá sa minie len na pečenie, ale všetka voda, ktorú potrebuje od malého semiačka.

      Je smutné, že si ovocie vyberáme najmä podľa vzhľadu. Už len krivá mrkva nás vie odradiť a pritom je rovnako dobrá ako súmerná mrkva. Veľmi plytváme ovocím, zeleninou, celkovo s potravinami. Zbytočne skončia v koši, ale v lepších prípadoch môžu z nich vyrobiť elektrinu. Nevážime si, že máme čo jesť, veľa ľudí nemá čo jesť a my takto plytváme potravinami.

      Mali by sme prehodnotiť naše správanie, a začať konať už teraz, aby časom už nebolo príliš neskoro.“

      Fáblová Nina Emília, 2.B

       

      „Veľmi sa mi páčili všetky  videá, niektoré boli samozrejme lepšie ako ostatné. Najviac sa mi páčil asi ,,A Patín‘‘.  Celkom ma to posunulo a od vtedy sa snažím chodiť všade peši alebo na bicykli. Od štvrtku sme si aj zaviedli 3 nové smetné koše na papier, plast a sklo. Rozhodne si myslím, že nie som jediný, ktorý po vzhliadnutí týchto videí začal takto žiť.“

      Jakub Šproch I.B

       

      Filmový festival sa mi páčil aj online, bol som aj na minulých ročníkoch v kine.  Najviac ma oslovil prvý film o včelárstve, keďže by som  tiež rád choval včely. Bol inšpirujúci, dobre spracovaný a vysvetlený. Posledný, ktorý sa venoval uhlíkovej stope, sa mi zdal trochu jednostranný. Inak sa mi na festivale páčilo, že upozornil na problémy v spoločnosti (závislosť na sociálnych sieťach, technológiách a podobne), ale aj na ekologické problémy rôzneho druhu (otepľovanie, uhlíková stopa, plytvanie potravou a prírodnými zdrojmi, odpad, život v meste,...)“

      Ondrej Blaško 1.B

    • GYMNÁZIUM HLINSKÁ MÁ ÚSPEŠNE ZVLÁDNUTÚ ZÁVEREČNÚ KONFERENCIU SHOW YOUR TALENT
     • GYMNÁZIUM HLINSKÁ MÁ ÚSPEŠNE ZVLÁDNUTÚ ZÁVEREČNÚ KONFERENCIU SHOW YOUR TALENT

     •    Študenti žilinského Gymnázia Hlinská absolvovali rozvojový program Show your talent, ktorý v roku 2019 získal ocenenie sTOPa ako TOP projekt roka. Študenti to zvládli aj počas nepriaznivej pandemickej situácie. Svoje záverečné projekty a skúsenosti prezentovali na záverečnej konferencií dňa 27. 4. 2021.

         Program bol na Gymnáziu realizovaný pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja (ďalej ŽSK) Ing. Eriky Jurinovej s finančnou podporou Rozvojovej agentúry ŽSK.

      Do posledného detailu

         Už niekoľko dní pred finále sa na škole uskutočňovali intenzívne prípravy – zabezpečenie techniky, občerstvenia, zháňanie dobrovoľníkov. Realizačný tím, spolu s koordinátorkou učiteľov, pani Monikou Gdovcovou a s Lukášom Hrošovským, riaditeľom OZ SYTEV z Kysuckého Nového Mesta, si so všetkými vyzvami šikovne poradili aj v tejto náročnej situácii a priebeh premysleli do najmenších detailov.

      Živo na obrazovkách

         Konferencia sa premietala pomocou live streamu, ktorý prebiehal prostredníctvom Facebooku a Youtube, kde ho každý mohol sledovať. Moderovala ju talentovaná speakerka Michaela Pastorková, ktorej spontánnosť a profesionalita zachránila nejeden ošemetný moment.

         Zaznamenali sme viac ako 500 zhliadnutí na Youtube a z jednotlivých príspevkov na Facebooku dokopy 7 162 pozretí, čo bolo úspechom, keďže konferencia bola vysielaná v pracovnej dobe.

      1. ročník rovná sa veľký úspech

         Počas live vysielania a po ňom si účastníci z radov študentov, učiteľov a organizátorov prešli veľkou radosťou. Šestnásť žiakov gymnázia dokázalo, že ich schopnosti nemajú limity a ich učitelia, mentori a vedenie školy sú na nich právom hrdí. Dokázali sa vzoprieť každej nástrahe, čelili obrovským výzvam a ukázali svetu svoj jedinečný talent.

         Prvý ročník Show your talent na Gymnáziu Hlinská v Žiline je oficiálne ukončený, ale určite nezostane zabudnutý. Ešte dlho bude rezonovať v mysliach všetkých zapojených. Škola plánuje tento jedinečný program zaviesť ako tradíciu, keďže má veľký potenciál, zapája a motivuje mládež k aktivite a vykročeniu z komfortnej zóny.

         Veľká vďaka patrí všetkým mediálnym partnerom: Forbes, Žilinak, Kysuce, My Kysucké noviny a sponzorom: M group investments, Slávik and Stell, Martinus, Profivia, Mavio Media, BCF, MMINV group, Sweet Naty kitchen, NARKS, MGM realitné centrum, Fusakle a Wisteria flowers cafe.

       

      ZÁZNAM Z KONFERENCIE:

      FOTKY Z KONFERENCIE:

      ​​​​​​​BEHIND THE SCENES:

      Online Noviny TALENT TIMES: odkaz

  ​​​​​​Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina

  IČO: 00160903, tel. č.: 041/763 77 00, fax: 041/763 43 50, e-mailgymnazium@gymza.sk

   

  kontakt na správcu webovej stránky: slosar.michal@gmail.com, michal.slosar@gymza.sk