• Travelistan na Gymze

• Dnes 21.12.2023 nás navštívil sprievodca Martin Navrátil, ktorý  cestuje po svete už 17 rokov. Zo svojich ciest prišiel ukázať a porozprávať o kultúrnych rozdieloch Európy a Ázie. Keďže navštívil viac ako 175 krajín všetkých kontinentov sveta, mohol porovnávať a podložiť svoju prednášku o fotografie z konkrétnych miest a samozrejme aj  jeho gastronomické zážitky.  Kompletný pohľad na jednotlivé regióny si človek urobí vlastnou skúsenosťou a návštevou.

Záujem a zvedavosť môže každého študenta posunúť v priestore do rôznych kútov sveta a obohatiť ho o zážitky, ktoré sme my dnes zakúsili z cestovania v podaní Martina Navrátila.

Za sprostredkovanie ďakujú študenti gymzy.

Značka palec hore výplň plnou farbou

• Seminár z biológie na Body Worlds

• Seminaristi na výstave ľudských tiel Body Worlds v Bratislave

Dňa 11. 12. 2023 sa žiaci 4. ročníka zo semináru z biológie zúčastnili výstavy ľudských tiel v Bratislave s názvom Body Worlds. Výstava nás previedla svetom anatómie, fyziológie a zdravia prostredníctvom skutočných ľudských tiel, ktoré sa zachovali vďaka jedinečnému procesu tzv. plastinácie. Tento postup vynašiel v roku 1977 prof. Dr. Gunther von Hagens, ktorý následne založil aj samotnú výstavu BODY WORLDS. Pracoval ako odborník na anatómiu na univerzite v Heidelbergu. Jeho vyučovacie programy boli dlho vysielané na kanáloch BBC a tiež sú zaradené v učebných osnovách na najznámejších lekárskych univerzitách. Žiaci okrem iného získali prehľad o štruktúre ľudského tela, aj o tom, ako vzájomne pôsobia jednotlivé funkčné systémy a orgány. Výstava zanechala u žiakov obrovský dojem. Spätná väzba žiakov: Expozícia bola veľmi zaujímavá, bolo zaujímavé vidieť všetky sústavy a orgány v tele v ich presných podobách, veľkostiach a miestach ich uloženia. Tiež sa mi páčilo, že sme dostali ku všetkému výklad a nebolo to len o tom, že sme sa pozerali na exponáty. Určite to každému z nás pomohlo si lepšie predstaviť, ako naše telo funguje a ako vyzerá zvnútra, keďže v škole máme len podoby orgánov samostatne alebo vo forme plagátov. Na exkurzii sa mi veľmi páčilo, bolo to inšpiratívne, dozvedela som sa veľa nových informácií o našom tele. Najviac ma zaujali telá ľudí ako napr. športovca, tanečníčky, kde boli krásne znázornené svaly a orgány. Exkurziu by som si rada ešte raz zopakovala, vrelo odporúčam. Výstava bola výborná, náučná. Najviac sa mi páčilo, ako boli všetky preparáty do detailov prepracované, aj výklad bol obohacujúci. Jednoznačne jedna z najlepších exkurzií, čo môže človek, ktorý obľubuje ľudské telo a chce sa v tomto smere zlepšovať, podstúpiť. Možnosť pozorovať skutočné rozmery rôznych častí tela, čo určite nie je na zahodenie. Všetko nachádzajúce sa v priestoroch prehliadky pochádza od naozajstných ľudí, čo môže pre niekoho pôsobiť odstrašujúco, nepríjemne alebo nechutne, no ja som takýmito pocitmi netrpel. Prehliadka bola spojená s obsiahlou prednáškou od skúsených lektorov, ktorí ochotne všetko vysvetlili a kládli priestor aj na osobné otázky. Takže, ak Vás táto téma zaujíma alebo by ste sa chceli v budúcnosti takejto oblasti venovať, je pre Vás táto prehliadka ako stvorená. Exkurzia bola podľa mňa vydarená, páčila sa mi expozícia hlavne kvôli realistickosti. Taktiež sa mi páčilo vysvetlenie a rozoberanie expozícií. Exkurzia sa mi páčila, bola som prekvapená, ako vyzerá naše telo zvnútra. Dozvedela som sa mnoho nových poznatkov od lektorov, ktoré obohatili moje vedomosti z biológie. Exkurzia bola prínosná pre všetkých budúcich medikov, ale aj pre tých, čo si mysleli, že ľudské telo a práca v medicíne nemôže byt zaujímavá. Dostali sme nový pohľad na ľudské telo, vďaka tomu, že sme si mohli pozrieť, ako veci naozaj vyzerajú. Exkurzia sa mi veľmi páčila. Nakoľko som na Body Worlds raz bola, mohla som si to aspoň porovnať. Môžem povedať, že to bolo 100 a 1, nakoľko lektori to vedeli dobre podať a naozaj som sa veľa nových vecí naučila.

• Výsledky školského kola Olympiády v anglickom jazyku v školskom roku 2023/2024

• Kategória 2A:

1. miesto: Mengesová Timea, II.B