• Novinky

    • Rekonštrukcia Poslednej večere: Beseda s akademickým maliarom Stanom Lajdom
     • Rekonštrukcia Poslednej večere: Beseda s akademickým maliarom Stanom Lajdom

     •    Posledná večera od Leonarda da Vinciho je jedným z najznámejších diel výtvarného umenia. Už vyše 500 rokov priťahuje záujem odbornej verejnosti, ale aj laikov. Veľká škoda, že sa nám nezachovalo vo svojej pôvodnej podobe, vo svojej plnej kráse. Našťastie však existujú umelci, ktorý nám dokážu priblížiť originál. Nielen vo forme teórie, ale aj prakticky. Medzi podobné zjavy umeleckej sféry jednoznačné patrí Stano Lajda. Možno ho označiť za jedného z najväčších odborníkov na da Vinciho a jeho dielo. Týka sa to Slovenska, ale aj sveta. Nie je však len teoretik, je navyše autorom veľmi podarenej rekonštrukcie majstrovho obrazu. A takýto odborník poctil návštevou našu školu. Priniesol veľmi zaujímavé informácie o renesančnom maliarovi a jeho diele. Plusom boli slová o samotnom procese rekonštrukcie Poslednej večere, ktorej výsledkom bolo dielo, ktoré možno bez výčitiek označiť za majstrovské.

       

    • 2. MIESTO V CELOŠTÁTNOM KOLE SOČ
     • 2. MIESTO V CELOŠTÁTNOM KOLE SOČ

     •    V dňoch 25. - 28. apríla 2023 sa na Strednej odbornej škole vinársko – ovocinárskej v Modre konal 45. ročník celoštátnej prehliadky prác SOČ. Aj tento rok mala naša škola zastúpenie, reprezentoval nás Ondrej Blaško z III.B, ktorý bol vo veľkej konkurencii prác úspešný  a dosiahol veľmi pekné umiestnenie:

       

      Odbor 03: Chémia, potravinárstvo

      2. miesto: Ondrej Blaško, III.B - „Fotokatalyzátory na báze oxidu titaničitého dopovaného striebrom a meďou“

       

      Ondrejovi blahoželáme k skvelému výsledku a ďakujeme za reprezentáciu našej školy. :)

       

      Mgr. Andrea Fučíková, koordinátor SOČ

    • Gymzáci vo Francúzsku: Objavovanie krás Remeša, Paríža a výroby šampanského
     • Gymzáci vo Francúzsku: Objavovanie krás Remeša, Paríža a výroby šampanského

     •    V apríli, hneď po Veľkej noci, sa niektorí naši študenti prvého, druhého a tretieho ročníka zúčastnili poznávacieho zájazdu do Francúzska. Prvú zastávku sme mali v meste Remeš, kde sme navštívili katedrálu Notre-Dame. Táto katedrála je známa vďaka korunováciám francúzskych kráľov. V neďalekom mestečku Épernay sme si pozreli vinárstvo a zoznámili sa s procesom výroby pravého šampanského.

         Na ďalší deň sme už spoznávali krásy Paríža. Navštívili sme zámky Fontainebleau a Versailles, mali sme príležitosť spoznať krásy parížskych uličiek. Na tretí deň sme vyšli na Eiffelovu vež a užili si krásny výhľad na celý Paríž, nasledovala plavba loďou po Seine, jazda autobusom centrom Paríža cez Champs-Elysées a okolo Víťazného oblúka. Deň sme ukončili návštevou múzea Louvre. Posledný deň výletu sme spoznávali centrum Paríža pešo a metrom. Stihli sme prejsť Luxemburské záhrady, Latinskú štvrť, videli sme Panthéon, slávnu katerdrálu Notre-Dame de Paris, Île de la Cité a nakoniec krásny chrám Sacré-Cœur v štvrti Montmartre. Aj napriek aprílovému počasiu sme si tento výlet užili a priniesli sme si veľa nezabudnuteľných spomienok.

      študenti 3.C

    • Medzigeneračný workshop – Zdravý životný štýl so študentmi Univerzity tretieho veku UNIZA
     • Medzigeneračný workshop – Zdravý životný štýl so študentmi Univerzity tretieho veku UNIZA

     •     Zdravie je ,,stav úplnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a nielen neprítomnosť choroby a slabosti.“ Tento a mnoho iných poznatkov si odniesli žiaci 3. ročníka Gymnázia Hlinská v Žiline a študenti UV3 UNIZA zo spoločného medzigeneračného workshopu zameraného na tému ,,Zdravý životný štýl“, počas ktorého viedli skupinovú diskusiu a spoločne sa vzdelávali v oblasti zdravia a správnej životosprávy.

         Zdravie a zdravý životný štýl

         Čo ste spravili pre svoje zdravie posledný víkend? Ako by ste definovali pojem zdravie? Čo všetko zdraviu prispieva, čo mu škodí a čo je len hoax? Na prvý pohľad jednoduché a jasné otázky sa stávajú náročnými počas toho, ako sa ponárame do témy zdravia a spoznávame jej pravú hĺbku. Skutočnosť je totiž komplikovanejšia, ako si myslíme.

         Zdravie je frekventovane spoločensky rozoberaná téma, ale bohužiaľ, individuálne je frekventovane zanedbávaná. Každý dokáže pomenovať aspoň jednu maličkosť, ktorú pre svoje zdravie vykonáva, ale zároveň si každý dokáže spomenúť na chvíľu, kedy svoje zdravie zanedbal a ťažko na to doplatil. Každý rozumie pojmu zdravie, ale vysvetliť ho sa zdá nečakane náročné. A na prvý pohľad zdanlivá pravda sa po istých zisteniach javí ako prekvapujúci klam, ako napríklad fakt, že príjem vitamínov nepôsobí na každý organizmus kladne, ale naopak, dokáže pôsobiť výrazne negatívne na organizmus fajčiara.

         Na medzigeneračnom workshope sme spoločne spoznávali nové pojmy, definície a fakty formou diskusie, kvízov a rôznych hier, ktoré nás napokon priviedli k novým poznatkom a názorom. Naučili sme sa, že nie všetko je čierno-biele a nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Na konci spoločného programu si každý zo zúčastnených členov stanovil predsavzatie a tak si zaumienil vylepšiť svoj životný štýl na úkor svojho vlastného zdravia.

         Napokon sme prišli k záveru, že zdravie je najpodstatnejšia zložka ľudského živobytia a preto by sme ho mali dôkladne opatrovať a v žiadnom prípade nezanedbávať.

         Medzigeneračný workshop ako prostriedok vzdelávania

         Medzigeneračný workshop je znamenitý prostriedok pre otváranie sa novým názorom a zaujímavým poznatkom k vybranej téme, rovnako ako pre prekonávanie osobných bariér a medzigeneračnej medzery. V priateľskej atmosfére zbližuje dve skupiny z rozličného prostredia s rozličnými skúsenosťami prostredníctvom záživného vzdelávania, počas ktorého sa spoločne smejú a zabávajú. Žiaci Gymnázia Hlinská sú vďační študentom UV3 UNIZA za ich návštevu a tešia sa zo spoločne strávených chvíľ.

      Študenti 3. ročníka Gymnázia Hlinská v Žiline

    • PRÁCA V MÉDIÁCH - Stretnutie so Zuzanou Holienčíkovou, redaktorkou spravodajstva
     • PRÁCA V MÉDIÁCH - Stretnutie so Zuzanou Holienčíkovou, redaktorkou spravodajstva

     •    Dňa 28. 3. 2023 sa konala v priestoroch našej školy prednáška na tému ,,Práca v médiách“. Naše gymnázium navštívila pani Zuzana Holienčíková, redaktorka spravodajstva TV Markíza, ktorá je taktiež bývalou žiačkou našej školy. Počas prednášky mali žiaci možnosť oboznámiť sa so zákulisím redaktorskej práce či s tvorbou reportáží. Žiaci mali možnosť dozvedieť sa, koľko času zaberie a čo všetko obsahuje práca redaktora, ako funguje živý prenos, získali tiež bližšie informácie o hate speech, dezinformáciách, a mnoho ďalšieho. Prednáška uviedla nás žiakov do skutočného obrazu práce redaktorov a mali sme možnosť dozvedieť sa viac o tomto odvetví práce aj v rámci následnej diskusie.

         Ďakujeme pani Zuzane Holienčíkovej, že zavítala na našu školu, že nám porozprávala o svojej práci a ďakujeme tiež pani učiteľke Červencovej za zorganizovanie tejto skvelej prednášky.

      Lívia Kabatierová, I. A

       

      A čo hovoria na prednášku žiaci?

       

      Miška II. C

         „Prednáška bola veľmi zaujímavá. Páčilo sa mi, ako pani redaktorka ochotne odpovedala na naše otázky a priblížila nám, čo všetko obnáša práca reportéra a taktiež ako veľmi to niekedy dokáže byť stresujúce.“

       

      Sima, Nika, Kika, Katka – III. C

         „Pôvodne sme sa s babami prihlásili na prednášku, aby sme zabili čas. Ale nakoniec sme boli veľmi rady, že sme na nej boli, pretože sme sa dozvedeli veľa vecí zo života reportéra, o ktorých sme predtým vôbec nevedeli. Mysleli sme si, že práca reportéra nie je až taká náročná, ale opak je pravdou. Myslím, že všetci sme sa zhodli, že práca reportéra nie je prechádzka ružovou záhradou. Prednáška bola odprezentovaná na 110 %, dostali sme odpoveď na každú otázku, aj na tie, ktoré sme nevyslovili. Pani Zuzana Holienčíková bola veľmi precízna a snažila sa nám objasniť všetko o práci redaktora, a to sa jej aj podarilo. Prednáška sa nám veľmi páčila a bola naozaj pútavá.“

    • Dáma a výnimočná učiteľka na GYMZE
     • Dáma a výnimočná učiteľka na GYMZE

     •    Pri príležitosti Dňa učiteľov prevzala z rúk profesora Jána Čelka, rektora Žilinskej univerzity, plaketu J. A. Komenského za záslužnú pedagogickú činnosť RNDr. Anna BÁLINTOVÁ, CSc.. Pani doktorka vyučuje matematiku na našom gymnáziu len tento školský rok, no už si získala srdcia GYMZÁKOV, či už ide o kolegov alebo žiakov. Naša vzácna kolegyňa svoj život zasvätila vysokoškolskej matematike nielen doma v Žiline, ale i na univerzitách v Alžírsku a Tunisku. Milovanú matematiku popularizuje do dnešného dňa. 

         K získanému oceneniu jej srdečne blahoželáme a prajeme neskrotný životný elán, pevné zdravie, neutíchajúci zmysel pre humor a životnú spokojnosť. Tešíme sa na vzájomnú spoluprácu a obohacovanie sa skúsenosťami tejto skvelej pedagogičky i v ďalších rokoch. 

      Jarmila Turoňová, riaditeľka školy 

    • Erasmus+ Ďalšia partia Gymzákov vo Švédsku
     • Erasmus+ Ďalšia partia Gymzákov vo Švédsku

     •    V dňoch 19. až  25. marca 2023 sme sa zúčastnili ERASMUS+ týždňa a cestovali do nádherného švédskeho mestečka Pitea. Tento projekt bol zameraný na tému Digital Competence and E-Safety a zahŕňal množstvo aktivít. Hlavné motívy boli sociálne siete a psychické zdravie, o ktorých sme si vypočuli veľa zaujímavých prednášok a workshopov. Okrem práce vo Photoshope sme si vyskúšali, aké je to vystupovať pred kamerami v živom prenose, a to pri natáčaní Talkshow, ktorá bola naším cieľom týždňa. Ochutnali sme miestnu kuchyňu a zistili sme, ako prebieha vyučovanie v ich škole. Na vlastnej koži sme pocítili silu mrazivého švédskeho počasia, či už pri takých aktivitách ako napríklad survival tréningu, kedy sme skočili do ľadového jazera, sánkovania či jazdy na skútroch. Okrem zlepšovania komunikácie v cudzom jazyku a získaní nových informácií vytvoril tento projekt veľa kamarátstiev, skúseností a zážitkov na celý život.

      Ema Uríčková

       

      Pocity účastníkov:

      „Nezabudnuteľný zážitok, zdokonalila som sa v komunikácii v anglickom jazyku, naučila sa pár slov i po švédsky, stretla skvelých ľudí a prežila i menší kultúrny šok. Spoznala som, ako v tejto krajine žijú, moja hostiteľka ma „zasvätila“ do ich všetkých tradícií a zvykov, ukázala švédske pochúťky (v živote som nejedla toľko sladkého😊) a zoznámila s jej kamarátmi. Videli sme aj krásnu polárnu žiaru. Získala som aj množstvo poznatkov ohľadom sociálnych sietí a psychickom zdraví, naučila som sa pracovať vo Photoshope či videla zákulisie natáčania Talkshow. Samozrejme, vždy sa nájde aj pár nedostatkov, ale v konečnom ponímaní hodnotím tento týždeň pozitívne. Všade dobre, no doma najlepšie.“

      EMA

       

      „Erazmus vo Švédsku je pre mňa nezabudnuteľný. Vždy som túžila vidieť polárnu žiaru a mali sme obrovské šťastie vidieť ju dokonca 4-krát! Taktiež sa mi páčili aktivity, napríklad jazda na snežných skútroch, bowling, školské koncerty, či relax v aquaparku. Ak sa tam však niekto chystá, pripravte sa na presladené sladkosti a dosť slané jedlá. Som však maximálne spokojná, mala som veľmi milých hostiteľov, ktorí sa o mňa starali a Švédsko sa mi neskutočne páčilo. Taktiež sme si užili veľa zábavy pri práci s kamerou a  zábermi na videách."

      ERIKA

       

      „Tento týždeň bol pre mňa jedným z najlepších v mojom živote. Spoznali sme veľa úžasných ľudí, na ktorých nikdy nezabudnem. Mali sme to šťastie vidieť polárnu žiaru a to niekoľkokrát. Najväčším zážitkom je pre mňa skok do ľadového jazera a jazda na snežnom skútri. Takáto skúsenosť utkvie v pamäti navždy. Moju hosťujúcu rodinu som si tiež veľmi obľúbila, boli na mňa neskutočne milí a chápaví. Cítila som sa takmer ako doma. Mali sme aj menší kultúrny šok pri pár tradíciách, ktoré nám predstavili. Samozrejme, okrem zábavy som sa toho aj veľa naučila. Viem narábať s kamerou, naučila som sa upraviť fotky vo Photoshope a tiež mám aj pár nových vedomostí z prednášok, na ktorých sme boli. Vo Švédsku sa mi veľmi páčilo a možno začnem uvažovať aj o presťahovaní sa do tejto krajiny.“

      NIKA

       

      „Som rada, že som sa zapojila do tohto projektu. Je to jedna z najlepších skúseností v mojom živote. Naučila ma spoliehať sa na samu seba, dorozumieť sa a orientovať v cudzom meste. Zároveň som mala pri sebe super kamarátky a učiteľov. V programe bolo neskutočne veľa tradičných švédskych aktivít, ktoré si len tak niekde nevyskúšate. ;) Ešte teraz mám husiu kožu, keď si predstavím otužovanie v jazere. No aj tak som vďačná, že som mala takúto možnosť a rozhodne by som ju znova využila.“

      KARIN

       

      Erasmus+

      Another group of Gymza students in Sweden

       

      Between 19th and 25th March 2023 we took part in ERASMUS+ week and travelled to a beautiful Swedish town Piteå. This project was focused on the subject of Digital Competence and e-Safety and included a lot of activities. The main topics were social networks and mental health, about which we heard in a lot of interesting lectures and workshops. Besides working in the Photosop we tried out what it is like to be in front of cameras live during making Talkshow, which was our objective of the week. We tried the local cuisine and found out about the teaching process at their school. We experienced at first hand the power of freezing Swedish weather during such outdoor activities as survival training, when we jumped in a frozen lake, sledging or riding snowmobiles. Besides improving the communication in a foreign language and receiving new information this project has made a lot of new friendships, and life-long experiences.

      Ema Uríčková

       

      Participants’ feelings

      “An unforgettable experience, I’ve improved my communication in English, learned a few words in Swedish, too, met great people and also experienced a little cultural shock. I’ve learned how people in this country live, my host “dedicated” me to all of their traditions and customs, showed me some Swedish titbits (I haven’t eaten so much sweet in my life) and introduced me to her friends. We have as well seen the beautiful northern lights. I have gained lots of knowledge about social networks and mental health, too, learned how to work in Photoshop, seen the backstage of Talkshow making. Of course, there can always be some drawbacks, but I definitely appraise this week positively. East, west, home is best”.

      EMA

       

      “Erasmus in Sweden is unforgettable for me. I had always wanted to see the northern lights and we were incredibly lucky to see them four times! I also liked the activities, for instance snowmobile ride, bowling, school concerts, or relaxing in aquapark. But if someone is going there, be ready for sweets that are sweet too much and rather salty meals. However, I’m absolutely satisfied, I stayed with very nice hosts, who looked after me and liked Sweden very much.  And we as well had a lot of fun while working with cameras and video shots."

      ERIKA

       

      This week has been one of the best in my life. We met a lot of great people, who I’ll never forget. We were lucky to see the northern lights, even several times. The best experience for me is jumping in a frozen lake and snowmobile ride. Such experience will be rooted in my memory forever. I grew fond of my host family very much, too, they were incredibly understanding and nice to me. It felt almost like home. We suffered from a little cultural shock when learning about a few traditions. Of course, besides having fun I’ve learned a lot. I know how to use a camera, and I’ve learned to edit photos in Photoshop. I have also gained some new knowledge in lectures we attended. I liked Sweden very much. I might perhaps consider moving to that country.”

      NIKA

       

      “I’m glad to have got involved in this project. It’s one of the best experiences in my life. It has taught me to be self-reliant, communicate and orientate myself in an unknown town. And at the same time my great friends and teachers were with me. The programme included vast number of traditional Swedish activities, which you can’t try out so easily, just somewhere. ;) I’ve got goosebumps even now, imagining cold baths in the lake. I’m thankful for having been given such a chance, though, and I’d definitely used it again.

      KARIN

    • ÚSPECH NAŠICH ŽIAKOV V SOČ AJ V KRAJSKOM KOLE
     • ÚSPECH NAŠICH ŽIAKOV V SOČ AJ V KRAJSKOM KOLE

     •    Dňa 28. marca 2023 pokračovala súťaž Stredoškolskej odbornej činnosti na SPŠIT v Kysuckom Novom Meste. Našu školu reprezentovalo 10 žiakov s 8 súťažnými prácami a vo veľkej konkurencii prác zo stredných škôl celého Žilinského kraja boli opäť úspešní.

      Odbor 02: Matematika, fyzika

      3. miesto: Dávid Linet, III.C - „Grafy v inom svetle“

       

      Odbor 03: Chémia, potravinárstvo

      2. miesto: Ondrej Blaško, III.B - „Fotokatalyzátory na báze oxidu titaničitého dopovaného striebrom a meďou“ – postup do celoštátneho kola

       

      Odbor 04: Biológia

      4. miesto: Monika Stupňanová, III.A - „Aký účinok má pohyb na stres“

       

      Odbor 06: Zdravotníctvo a farmakológia

      4.  miesto: Martin Fonš, III.C - „Rizikové faktory rozvoja diabetes mellitus II. typu u adolescentov vo veku od 18-19 rokov na Gymnázium Hlinská v Žiline“

       

      Odbor 11: Informatika

      4. miesto: Tomáš Bohuš, Peter Srba, III.B - „Vývoj počítačovej hry“

       

      Odbor 12: Elektrotechnika, hardware, mechatronika

      4. miesto: J. Šťastný, III.B - „Prototyp "inteligentného koša" pre automatické triedenie odpadu na základe čiarových kódov“

       

      Odbor 13: História, filozofia, právne vedy

      4. miesto: Matej Kollár, III.C - „Archeologické leto na Pustom hrade“

       

      Odbor 17: Pedagogika, psychológia, sociológia

      4.  miesto: Samuel Michel, Alexandra Dzurillová, III.C -„Nenávistné prejavy ako psychosociálny fenomén“

       

         Všetkým žiakom ďakujeme za reprezentáciu školy, gratulujeme k dosiahnutým výsledkom a Ondrejovi Blaškovi držíme palce na celoštátnom kole, ktoré sa uskutoční 26. 4. - 28. 4. 2023 v Modre.

      Mgr. Andrea Fučíková

      koordinátorka SOČ

     • 3. miesto na Regionálnom kole Hviezdoslavovho Kubína

     •    Dňa 21. marca 2023 sa v priestoroch Radnice mesta Žilina konalo Regionálne kolo Hviezdoslavovho Kubína. Tento rok našu školu reprezentovala Nina Trnovcová z I.B triedy a jej účasť bola naozaj úspešná. Nina sa v kategórii Próza umiestnila na peknom 3. mieste, pričom odborná porota ocenila okrem jej kvalitného prednesu aj výber ukážky.

         Nine ešte raz blahoželáme a veríme, že v recitačných súťažiach bude pokračovať aj naďalej.

      Katarína Červencová

     • Blahoželáme

     • k úspešnému 2. miestu Šimonovi Hrnčiarovi z II.B triedy na krajskom kole Biologickej olympiády B – kategórie a prajeme ďalšie úspechy v postupových kolách.

    • ÚSPECH NAŠICH ŽIAKOV V OKRESNOM KOLE SOČ
     • ÚSPECH NAŠICH ŽIAKOV V OKRESNOM KOLE SOČ

     •    Dňa 6. marca 2023 sa naša škola opäť stala organizátorom už v poradí 45. ročníka okresného kola Stredoškolskej odbornej činnosti. Do súťaže sa zapojilo 11 stredných škôl z nášho okresu so 45 súťažnými prácami v 16 odboroch. Naša škola mala najpočetnejšie zastúpenie, až 15 prác bolo vytvorených a odprezentovaných našimi žiakmi a darilo sa im naozaj výborne.

       

      Odbor 02: Matematika, fyzika

      1. miesto: Dávid Linet, III.C - „Grafy v inom svetle“ – postup do krajského kola

       

      Odbor 03: Chémia, potravinárstvo

      1. miesto: Ondrej Blaško, III.B - „Fotokatalyzátory na báze oxidu titaničitého dopovaného striebrom a meďou“ – postup do krajského kola

       

      Odbor 04: Biológia

      2. miesto: Monika Stupňanová, III.A - „Aký účinok má pohyb na stres“ – postup do krajského kola

      5. miesto: Tatiana Zaťková, III.B - „Slnečné lúče – priateľ či nepriateľ našej kože“

       

      Odbor 06: Zdravotníctvo a farmakológia

      2. miesto: Martin Fonš, III.C - „ Rizikové faktory rozvoja diabetes mellitus II. typu u adolescentov vo veku od 18-19 rokov na Gymnázium Hlinská v Žiline“ – postup do krajského kola

      6. miesto: Soňa Bukovinská, III.A - „Celková liečba akné retinoidmi“

       

      Odbor 07: Pôdohospodárstvo (poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo)

      3. miesto: Samuel Miartuš, III.B - „Porovnanie chemických a organických hnojív a ich vplyv na rastliny a pôdu“

       

      Odbor 10: Stavebníctvo, geodézia, kartografia

      3. miesto: Patrícia Králová, III.A - „Architektonický návrh átria“

       

      Odbor 11: Informatika

      2. miesto: Tomáš Bohuš, Peter Srba, III.B - „Vývoj počítačovej hry“ – postup do krajského kola

      3. miesto: Kristián Ostrochovský, Alžbeta Segečová, III.C - „Tvorba webovej stránky pomocou CMS softvéru“

       

       

      Odbor 12: Elektrotechnika, hardware, mechatronika

      1. miesto: J. Šťastný, III.B -„Prototyp "inteligentného koša" pre automatické triedenie odpadu na základe čiarových kódov“ – postup do krajského kola

      2. miesto: J. Handrik, III.C - „Návrh zariadenia na synchronizáciu polohy solárneho panelu so slnkom“

       

      Odbor 13: História, filozofia, právne vedy

      2. miesto: Matej Kollár, III.C - „Archeologické leto na Pustom hrade“ – postup do krajského kola

      3. miesto: Timotej Trnka, III.C - „Nietzscheho kritika cirkvi v 21. storočí“

       

      Odbor 17: Pedagogika, psychológia, sociológia

      1. miesto: Samuel Michel, Alexandra Dzurillová, III.C - „Nenávistné prejavy ako psychosociálny fenomén“ – postup do krajského kola

       

         Všetkým žiakom ďakujeme za reprezentáciu školy, gratulujeme k dosiahnutým výsledkom a postupujúcim prácam držíme palce v krajskom kole súťaže, ktoré sa uskutoční dňa 28. 3. 2023 na SPŠ informačných technológií v Kysuckom Novom Meste.

       

      Mgr. Andrea Fučíková

      koordinátorka SOČ

    • Celoslovenské kolo súťaže Ruské slovo – 2. miesto
     • Celoslovenské kolo súťaže Ruské slovo – 2. miesto

     •    Anastasiia Pereviazko, žiačka 2.B, po úspechu na krajskom kole Ruského slova postúpila na celoslovenské kolo v Košiciach. Vo veľkej konkurencii žiakov a žiačok z celého Slovenska sa vo svojej kategórii 3, ruskojazyčné prostredie, dňa 17. februára 2023 umiestnila na 2. mieste. Srdečne blahoželáme!

    • Školské kolo GEOGRAFICKEJ olympiády, kategória Z
     • Školské kolo GEOGRAFICKEJ olympiády, kategória Z

     •    Dňa 17. 2. 2023 sa na našej škole uskutočnilo školské online kolo Geografickej olympiády, v kategórii Z. Do tohto kola sa prihlásilo 21 žiakov, pričom o postup zabojovalo 18. Sme radi, že úspešných riešiteľov bolo až 16 žiakov, avšak do krajského kola môžu postúpiť len dvaja najlepší. Postupujúcimi sa stali – Miroslav Böhme a Peter Závodský.

         Našim študentom ďakujeme za aktívnu účasť a postupujúcim držíme palce v krajskom kole, ktoré sa uskutoční 24. 3. 2023.

      PK GEO

       

      Účastníci školského kola:

      Böhme, III.B

      Závodský, II.C

      Handrik, III.C

      Kypus, III.C

      Niepel, III.C

      Kollár, III.C

      Kubicová, III.C

      Nogová, III.C

      Hubočanová, III.A

      Badárová, III.C

      Romančík, I.B

      Diviš, II.A

      Fiťma, III.B

      Segečová, III.C

      Marček, III.C

      Stolečnanová, III.C

      Čermanová, III.C

      Bárdyová, III.C

    • Krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry
     • Krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

     •    Dňa 10. 02. 2023 sa v priestoroch Gymnázia Varšavská v Žiline konalo Krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Našu školu v tejto súťaži zastupovali dvaja žiaci – za kategóriu A žiak Miroslav Böhme z III. B triedy, v kategórii B nás zastupoval žiak Branislav Dominiak z I. B triedy. Práve jemu sa podarilo umiestniť na krásnom 3. mieste, pričom od prvého miesta, a teda od postupu na celoslovenské kolo, ho delili iba dva body! Braňovi srdečne blahoželáme, a veríme, že o rok nás čakajú ešte lepšie výsledky.

      K. Červencová

    • ŠKOLSKÉ KOLO SOČ 45. ročník
     • ŠKOLSKÉ KOLO SOČ 45. ročník

     •    Dňa 9. februára 2023 sa našej škole konala prehliadka prác Stredoškolskej odbornej činnosti. Do súťaže sa zapojilo 23 žiakov s 19 prácami v 10 súťažných odboroch. Pred hodnotiacimi komisiami odprezentovali svoje práce veľmi úspešne.

      Odbor 02: Matematika, fyzika

      1. miesto: Dávid Linet, III.C - „Grafy v inom svetle“ – postup do okresného kola

      konzultant: A. Bartošová

       

      Odbor 03: Chémia, potravinárstvo

      1. miesto: Ondrej Blaško, III.B - „Fotokatalyzátory na báze oxidu titaničitého dopovaného striebrom a meďou“ – postup do okresného kola

      konzultant: D. Dvoranová

       

      Odbor 04: Biológia

      1. miesto: Tatiana Zaťková, III.B - „Slnečné lúče - priateľ, či nepriateľ našej kože“ – postup do okresného kola

      konzultant: G. Čorná

      2. miesto: Monika Stupňanová, III.A - „Aký účinok má pohyb na stres“ – postup do okresného kola

      konzultant: Ž. Ondrušová

       

      Odbor 05: Životné prostredie, geológia, geografia

      2. miesto: Miroslav Bὄhme, III.B - „Zaujímavé miesta vytvorené prírodou a človekom“

      konzultant: G. Čorná

       

      Odbor 06: Zdravotníctvo a farmakológia

      1. miesto: Martin Fonš, III.C - „Rizikové faktory rozvoja diabetes mellitus II. typu u adolescentov vo veku od 18-19 rokov na Gymnázium Hlinská v Žiline“ – postup do okresného kola

      konzultant: Ž. Ondrušová

      2. miesto: Soňa Bukovinská, III.A - „Celková liečba akné retinoidmi“ – postup do okresného kola

      konzultant: G. Čorná

       

      Odbor 07: Pôdohospodárstvo (poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo)

      1. miesto: Samuel Miartuš, III.B - „Porovnanie chemických a organických hnojív a ich vplyv na rastliny a pôdu“ – postup do okresného kola

      konzultant: G. Čorná

       

      Odbor 11: Informatika

      1. miesto: Kristián Ostrochovský, Alžbeta Segečová, III.C - „ Tvorba webovej stránky pomocou CMS softvéru“ – postup do okresného kola

      konzultant: P. Segeč

      2. miesto: Tomáš Bohuš, Peter Srba, III.B - „Vývoj počítačovej hry“ – postup do okresného kola

      konzultant: M. Vaňko

      3. miesto: Jakub Randík, III.B - „Programovanie v počítačovom jazyku C#“

       

      Odbor 12: Elektrotechnika, hardware, mechatronika

      1. miesto: J. Šťastný, III.B - „Prototyp "inteligentného koša" pre automatické triedenie odpadu na základe čiarových kódov“ – postup do okresného kola

      konzultant: P. Šťastný, K. Červencová

      2. miesto: J. Handrik, III.C - „Návrh zariadenia na synchronizáciu polohy solárneho panelu so slnkom“ – postup do okresného kola

      konzultant: M. Vaňko

       

      Odbor 13: História, filozofia, právne vedy

      1. miesto: Matej Kollár, III.C - „Archeologické leto na Pustom hrade“ – postup do okresného kola

      konzultant: M. Huňora

      2. miesto: Timotej Trnka, III.C - „Nietzscheho kritika cirkvi v 21. storočí“ – postup do okresného kola

      konzultant:  S. Ďurek

      3. miesto: Sophia Harantová, III.C - „Vojnový denník“

      konzultant: M. Huňora

      3. miesto: Kristína Miksáková, Radka Grauzľová, III.A - „Zbavenie spôsobilosti na právne úkony“

      konzultant: D. Mikolaj

       

      Odbor 16: Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba

      1. miesto: Patrícia Králová, III.A - „Architektonický návrh átria“ – postup do okresného kola

      konzultant: S. Ďurek

       

      Odbor 17: Pedagogika, psychológia, sociológia

      1. miesto: Samuel Michel, Alexandra Dzurillová, III.C - „Nenávistné prejavy ako psychosociálny fenomén“ – postup do okresného kola

      konzultant: K.Červencová

       

         Všetkým žiakom gratulujeme a postupujúcim prácam držíme palce v okresnom kole súťaže, ktoré usporiada opäť naše gymnázium dňa 6. marca 2023. 

      Mgr. Andrea Fučíková,

      koordinátorka SOČ

    • Okresné kolo v basketbale žiakov 2022/2023
     • Okresné kolo v basketbale žiakov 2022/2023

     •    Dňa 13. 2. 2023 sa náš 8-členný tím žiakov stretol v Okresom kole v basketbale na SŠŠ Rosinskej a SOŠ Dopravnej. V silnej konkurencii chalani zabojovali a hneď v prvej skupine, v troch zápasoch si vybojovali zaslúžené víťazstvo. Nasledujúce zápasy o umiestnenie boli veľmi náročne, ale za to napínavé a vyrovnané.

         Náš tím v zložení: Filip Akantis (IV.A), Filip Žikla (IV.C), Timotej Trnka (III.C), Samuel Neuman (II.A), Šimon Diviš (II.A), Adam Dej (I.A), Adam Čierny (I.A) a Michal Čierny (I.A) ukázal bojovnosť, súdržnosť a obrovskú chuť zvíťaziť, čo sa ukázalo aj na výsledku. Z 10 tímov sa umiestnili na úžasnom 3. mieste, za čo im patrí veľká vďaka a gratulácia.

         Ďakujeme za reprezentáciu našej školy.

      PK TSV

    • Erasmus+ stretnutie v Parme na témy ochrana kultúrneho dedičstva a zelenšie mestá
     • Erasmus+ stretnutie v Parme na témy ochrana kultúrneho dedičstva a zelenšie mestá

     •    Parma, mesto parmezánu a šunky prosciutto. Táto krásna oblasť severného Talianska sa na necelý týždeň stala dočasným domovom pre niektorých z našich študentov a učiteľov. Toto stretnutie v rámci projektu European Students for Sustainability (Európski študenti pre udržateľnosť) organizoval v termíne 23.-28.1.2023 taliansky tím školy Liceo Attilio Bertolucci. Stretnutie bolo zamerané na vzdelávanie sa v témach ochrany kultúrneho dedičstva a problému prehrievania mestských oblastí v lete. Medzinárodné skupiny študentov sa zároveň podieľali na priamom riešení alebo zmiernení spomenutého problému pomocou navrhovania ekologických zmien v mestách.

         Naši študenti taktiež zažili kultúru a krásu Parmy vďaka spolužitiu s talianskymi rodinami, trávením svojho voľného času s nimi, užívaním si spoločných večerí a tvorením nezabudnuteľných spomienok. Talianski hostitelia nás pozvali na výlet do neďalekého Milána, kde sme si pozreli známe Duomo di Milano, divadlo La Scala, luxusnú nákupnú galériu Vittorio Emanuelle II, no aj moderné a ekologické mrakodrapy v bankérskej štvrti Milána.

         Očarení krásou sa naši žiaci vrátili domov s kuframi plnými chutného parmezánu a hlavami naplnenými nezabudnuteľnými spomienkami.

         Ďakujeme partnerom z Talianska za organizáciu a pohostinnosť, a partnerom z Grécka, Španielska a Švédska za spoločnosť a všetky krásne chvíle.

         Samuel Michel, účastník mobility

       

      Erasmus+ meeting in Parma on the topic of heritage protection and greener cities 

         Parma, the city of parmigiano cheese and prosciutto ham. This beautiful piece of northern Italy was explored by some of our students and teachers thanks to the Erasmus+ project European Students for Sustainability from 23 to 28 January 2023. Our students were hosted by the school Liceo Attilio Bertolucci and their students. The participants learned about the protection of cultural heritage and about the problem with overheating of urban areas in the summer. In international groups, students worked together to design ecological changes in the city areas to solve or mitigate this problem.

         Our students experienced the culture and beauty of Parma by living in Italian families, spending their free time with them, sharing their meals and creating wonderful memories. They also travelled to near Milan and saw the famous Duomo of Milan, La Scala theatre, luxurious shopping gallery Vittorio Emanuelle II and the modern yet ecological skyscrapers in the bank district of Milan.

         Charmed by the beauty of Italy, our students safely got back home, but with luggage full of exquisite cheese and heads full of unforgettable memories.

         We thank the partners from Italy for the organization of the mobility and their hospitality, and the partners from Greece, Spain and Sweden for the company and all the beautiful moments.

         Ciao Italia, 

      Samuel Michel

     • Súťaž v prednese ruskej poézie, prózy a v speve – Ruské slovo

     •    Žiačka 2.B triedy, Anastasiia Pereviazko, po výhre v školskom kole, postúpila do krajského kola súťaže Ruské slovo. Krajské kolo súťaže tento rok organizovalo bilingválne gymnázium v Rajci dňa 24. 01. 2023. Anastasiia sa umiestnila na 1. mieste a so svojou básňou od Vladimíra Vysockého postupuje do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční vo februári v Košiciach. Blahoželáme a držíme jej palce!

     • Hostili sme Erasmus+ projektové stretnutie European Students for Sustainability!

     •    Po mobilitách u našich gréckych a švédskych partnerov boli na rade GYMZÁCI, aby hostili ďalšie stretnutie v rámci Erasmus+ projektu European Students for Sustainability (ESFS). To sa realizovalo v krásnom predvianočnom období, v týždni od 12. 12. 2022 do 17. 12. 2022. Poctivá príprava priniesla aj svoje ovocie – naši hostia odchádzali zo Žiliny spokojní a plní zážitkov. Okrem pohostinnosti, ktorá je pre nás Slovákov samozrejmá, k nezabudnuteľnému zážitku zo stretnutia prispela určite aj príroda, ktorá nám nadelila krásnu bielu perinu. 

         Zaujíma Vás, ako týždeň prebiehal? V tom prípade čítajte ďalej! 

         V pondelok 12. 12. 2022 sa študenti Erasmus+ ESFS tímu nášho gymnázia stretli so svojimi zahraničnými kamarátmi, ktorých u seba doma ubytovali. Keďže hostia z Grécka pricestovali už v nedeľu, v pondelok absolvovali  extra aktivitu, ktorou bol výlet do Terchovej, spojený s obedom v terchovskej kolibe a sánkovačkou! Pre žiakov z Kosu to bol to unikátny zážitok, keďže na tomto ostrove je sneženie mimoriadne zriedkavý jav. 

         Od utorka začali účastníci projektu intenzívne pracovať na projektových aktivitách, ktoré otvorila naša pani riaditeľka. Prvý deň je tradične založený na spoznávaní sa navzájom, spoznávaní partnerských krajín a škôl a, samozrejme, nesmie chýbať teambuilding – ten sme začali v škole a ukončili sme ho hrou laser game. 

         Ďalší deň sa niesol v znamení viacerých workshopov, ktoré sa týkali, ako inak, témy udržateľného životného prostredia. Žiaci sa zamýšľali nad tým, ako by sme ako ľudstvo mali čerpať prírodné zdroje tak, aby nám vystačili aj do budúcnosti. Následne si žiaci vyrábali svoje vlastné udržateľné darčeky – na výber bola peňaženka z nápojových kartónov, zdobenie medovníčkov, miešanie unikátnych bylinných zmesí alebo výroba voskových obrúskov. Popoludní nasledovali aktivity na Žilinskej univerzite v Žiline, ktoré boli taktiež veľmi kooperatívne a zakončené výrobou makramových tašiek účastníkmi projektu.

         Vo štvrtok sa účastníci projektu vydali na výlet. Prvou zastávkou bolo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, ktorého pracovníci pripravili vzdelávací program „Bez odpadu neodpadnem“, prispôsobený priamo na mieru tomuto projektu a nechýbala ani prehliadka múzea s odborným výkladom o prírode a jaskyniarstve na Slovensku. Následne sa Erasmáci zabavili v galérii optických klamov a pokračovali smerom na sever do krásne zasneženého regiónu Orava. Posilnili sa tradičným obedom v slovenskej kolibe, pretože výlet ešte nekončil. Zakončila ho komentovaná prehliadka Múzea oravskej dediny v Zuberci, počas ktorej sa účastníci dozvedeli veľa o živote našich predkov. Prehliadka snehom pokrytého skanzenu po zotmení, len za svetiel lampášov a navyše v sprievode ľudovej hudby bola jednoducho rozprávková!

         Piatok bol dňom, kedy Erasmáci pracovali na výstupoch projektového týždňa. Najskôr porovnávali udržateľnosť života kedysi a dnes, a následne vytvárali plagáty, v ktorých zhrnuli celý projektový týždeň. Nasledovala spätná väzba a slávnostné odovzdávanie certifikátov, ktoré sú pre účastníkov dôkazom o ich celotýždňovej práci. Krásnou bodkou za programom bolo pozvanie na Vianočný večierok, ktorý organizoval Školský parlament nášho gymnázia. 

         Paralelne s aktivitami pre žiakov sa počas projektového týždňa konali aj samostatné aktivity pre učiteľov, ktorí sa počas projektu vzdelávajú nielen v environmentálnych témach, ale aj po pedagogickej stránke. Učitelia sa mali možnosť zúčastniť náčuvov na našej škole, ale aj v rámci aktivít na Žilinskej univerzite v Žiline či v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva. Pracovníčky priamo zo Žilinského samosprávneho kraja si v rámci výmeny dobrých skúseností pripravili prezentáciu o udržateľných aktivitách v našom regióne, ktorá vyústila do zaujímavej a podnetnej diskusie. 

         Koordinátorky projektu, Mgr. Patrícia Bajcsiová a Mgr. Zuzana Bebčáková, PhD., mohli skonštatovať, že projektový týždeň dopadol na výbornú. Touto cestou sa chcú poďakovať všetkým, ktorí k tomu prispeli – našim hosťom z Grécka, Talianska, Španielska a Švédska, našim žiakom a ich pohostinným rodinám a, samozrejme, všetkým kolegom, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k realizácii tohto týždňa. Osobitné poďakovanie patrí externým spolupracovníkom a odborníkom zo Žilinského samosprávneho kraja, zo Žilinskej univerzity v Žiline, zo Slovenského múzea ochrany  prírody a jaskyniarstva, z Múzea oravskej dediny a taktiež  SAAIC Národnej agentúre programu Erasmus+ pre vzdelanie a odbornú prípravu.  

      Koordinátorky projektu

      We hosted the Erasmus+ project meeting European Students for Sustainability!

      After mobilities organised by our Greek and Swedish partners, it was GYMZA´s turn to host another meeting within the Erasmus+ project “European Students for Sustainability” (ESFS). It was held in the beautiful pre-Christmas period in the week from 12/12/2022 to 17/12/2022. Thorough preparation bore fruit - our guests left Žilina satisfied and full of experiences. In addition to the traditional Slovak hospitality, it was nature that also contributed to an unforgettable experience by providing picturesque snowy scenery. 

      Are you interested in knowing what happened during the above mentioned week? 

      On Monday, 12 December 2022, the students of the Erasmus+ ESFS team of our secondary grammar school “Gymnasium” met their foreign friends, who their families hosted during the whole week. Since the team from Greece had arrived already on Sunday, they spent Monday doing an extra activity – they went for a trip to Terchová where they enjoyed  lunch in a shepherd's hut and sledging! It was a unique experience for the students from Kos, as snow is an extremely rare phenomenon on this island.

      On Tuesday, the project meeting was opened by our director. The first day is traditionally based on getting to know each other, getting to know the partner countries and schools, and of course, team building activities are a must – they started at school and ended as a laser game.

      The next day was marked by several workshops, which, of course, were connected with the topic of the sustainable environment. The students thought about how humanity should use natural resources in a sustainable way, so that they would not run out in the future. Subsequently, they made their own sustainable gifts - the choice was making a wallet from beverage cartons, decorating gingerbreads, mixing unique herbal mixtures or making wax napkins. In the afternoon, participants moved to the University of Žilina in Žilina. Some nice cooperative activities had been prepared there for them and in the end, the participants learned how to make their own reusable macramé bags.

      The following day was a trip day. The first stop was the Slovak Museum of Nature Protection and Speleology. An educational program “Taste of the WASTE '' was adapted specifically to this project, and participants also enjoyed a guided tour of the museum during which they learned a lot about the nature and the caves in Slovakia. Subsequently, the students had fun in a gallery of optical illusions. The trip continued north to the beautiful snowy region of Orava. The trippers stopped for a well-deserved tasty lunch in a traditional shepherd's hut. The trip ended with a guided tour of the Museum of Orava Village in Zuberec, where they learned a lot about the life of our ancestors. Touring the snow-covered open-air museum after dusk, only by the lights of lanterns and accompanied by Slovak folk music was simply fabulous!

      Friday was the day when the participants worked on the outputs of the whole project week. First, they compared the sustainability of life then and now, and then they created group posters summarising the entire project week. This was followed by feedback and finally, everybody received their certificates which represent the evidence of their week-long work. Moreover, everybody was invited to the Christmas party prepared by the GYMZA School Parliament! 

      In parallel with the activities for students, separate activities were organised for Erasmus+ teachers. They had the opportunity to participate in job shadowing not only at our school, but also at the University of Žilina or at the Slovak Museum of Nature Protection and Speleology. Experts from the Žilina self-governing region prepared a presentation about sustainable activities in our region as an exchange of good practices, which resulted in an interesting and stimulating discussion.

      Project coordinators Patrícia Bajcsiová and Zuzana Bebčáková could conclude that the project week turned out to be excellent. In this way, they want to thank everyone who contributed to this outcome - our guests from Greece, Italy, Spain and Sweden, our students and their hospitable families, and of course all colleagues who contributed in any way to the realisation of this week. Special thanks go to external collaborators and experts from the Žilina self-governing region, the University of Žilina, Slovak Museum of Nature Protection and Speleology, open-air museum of the Orava village and also to SAAIC - National Agency for the Erasmus+ Programme for Education and Training. 

      Coordinators of the project

    • Debatný turnaj prémiovo na Gymze
     • Debatný turnaj prémiovo na Gymze

     •    V piatok 2. 12. a sobotu 3. 12. 2022 sa v Žiline uskutočnil stredoslovenský ligový debatný turnaj. Priamo na našom gymnáziu!

         Ešte nedoznela úspešná premiérová reprezentácia gymzáckych debatérov na online začiatočníckom debatnom turnaji a už sa začala príprava ligového prezenčného stredoslovenského turnaja. Tento turnaj sa konal v Žiline a dokonca na našej škole.

         Ligové turnaje sú na rozdiel od začiatočníckych náročnejšie a to najmä pričlenením pripravovanej tézy. Zároveň sa na ňom zúčastňujú skúsené tímy a tézy sú komplexnejšie. Tohto všetkého sa však náš GYMZA tím nezľakol. Konkrétne Bronislava Benková (1.A), Peter Demián (1.A) a  Patrik Šoška (3.A) do toho vleteli vo viac ako uspokojivom štýle.

         Pripravovaná a improvizovaná téza

         Rozdiel medzi pripravovanou a improvizovanou tézou je taký, že pripravované tézy sa vyhlasujú mesiac pred začiatkom turnaja. Tímy tak majú dostatočný priestor na dôkladnú prípravu. Avšak pripravované tézy bývajú spravidla náročnejšie a dotýkajú sa komplikovanejších tém (napr. politické alebo ekonomické).

         Improvizované tézy sa vyhlasujú 45 minút pred začiatkom debaty, ale debatéri nemôžu využívať internet na vyhľadávanie informácií a tak sú nútení stavať svoje argumenty na všeobecnom prehľade.

         Priebeh

         Už v piatok krátko poobede sme privítali organizátorov zo Slovenskej debatnej asociácie v priestoroch nášho vestibulu. O hodinu začali prichádzať prví debatéri. Našu školu tak navštívilo približne 70 debatérov z okolia Žiliny, ale aj zo vzdialenejších oblastí.

         Následne sa začali samotné debaty a to na pripravovanú tézu: „Na Slovensku by mal byť v parlamentných voľbách zavedený väčšinový volebný systém.“ Náš tím prehral svoju debatu na súhlasnej, ale aj nesúhlasnej pozícii. Držal sa však statočne a preukázal svoje kvality. Oba súboje totiž prehral s rozdielom len štyroch bodov.

         Ďalší deň v sobotu sa začalo debatovať už skoro ráno. Na rade boli priaznivejšie improvizované tézy. Prvá improvizovaná téza sa dotýkala športu a náš tím zastával súhlasnú stranu, pričom pridelený postoj sa mu obhájiť nepodarilo: ,,Vrcholovým športovkyniam a športovcom by malo byť zakázané športovať za inú krajinu, ako je ich krajina pôvodu.“

         Druhá improvizovaná téza sa dotýkala politiky, pričom náš tím zastával nesúhlasnú stranu, ktorú si kvalitne obhájil: „Zamestnancom kritickej infraštruktúry by nemalo byť povolené štrajkovať.“

         Celkovo je bilancia GYMZA tímu nasledovná: zo štyroch debát sme tri prehrali a jednu vyhrali. Na prvý pohľad to nevyzerá priaznivo, no na premiéru medzi profesionálmi je to úspech. Náš tím odchádzal z turnaja posilnený a s novými skúsenosťami. Na záver dobre padol spoločný večerný program plný zaujímavých a zábavných aktivít.

         Výsledky

         Ako víťazná skončila škola Gymnázium Jozefa Lettricha – Martin, ktorým srdečne blahoželáme. Teší nás, že sme mali príležitosť zblížiť sa s mnohými stredoslovenskými debatérmi a rovnako sa zblížiť s prezenčnou debatou. Výsledky nás taktiež tešia, pretože ciele, ktoré sme si zaumienili, sme aj dosiahli. Našou výhrou sú skúsenosti na nezaplatenie.

         Veľkou výzvou bola aj samotná spolu organizácia tak veľkého podujatia zo strany našej školy. Vyjadrenia organizačného tímu Slovenskej debatnej asociácie boli veľmi pozitívne a povzbudzujúce. Zabezpečenie podujatia a jeho priebeh boli na vysokej úrovni. Organizátori a debatéri sa na našej pôde cítili veľmi dobre. To sme radi. :)

         Záver

         Najďalej našim zámerom zostáva neustále zlepšovanie sa a prekonávanie svojich vlastných nedostatkov. Prostredníctvom kvalitnej prípravy, interaktívnych plnohodnotných stretnutí a debatných súťaží majú naši žiaci možnosť svoje prezentačné a vyjadrovacie schopnosti neustále prehlbovať. Ak aj TY sa s nami chceš prostredníctvom debaty spojiť v tejto výzve, s radosťou Ťa privítame!

​​​​​​Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina

IČO: 00160903, tel. č.: 041/763 77 00, fax: 041/763 43 50, e-mailgymnazium@gymza.sk

 

kontakt na správcu webovej stránky: slosar.michal@gmail.com, michal.slosar@gymza.sk