Sedemnásteho novembra 2019 Slovensko oslávilo 30. výročie Nežnej revolúcie a aj na našej škole sme si spoločne pripomenuli túto významnú udalosť, ktorá radikálne ovplyvnila naše dejiny, ale aj budúcnosť nás samotných. V rámci tvorivých úloh sme mali my študenti 3. ročníka možnosť bližšie spoznať socializmus, jeho totalitný charakter a napokon aj samotné príbehy ľudí, ktorí sa stali obeťami režimu alebo ho ťažko prežívali. Spoznávali sme pravý socializmus, ktorý vládol v našej krajine celé desaťročia.
Naša aktivita mala názov Výlet na Západ v roku 1987, v rámci nej sme sa nielen oboznamovali s faktami o nedávnej minulosti, ale mohli sme si sami vyskúšať, ako totalitný režim ovplyvňoval život obyčajných ľudí. Na začiatku sme si navzájom predstavili jednotlivé predmety z obdobia socializmu, ktoré sme našli uchované doma, u starých rodičov alebo bližšej rodiny, napríklad staré platne, listiny, noviny, ale aj knihy či brošne. Potom sme v prostredníctvom dokumentárnych filmov s dobovými ukážkami nazreli do vtedajšej bežnej kontroly batožiny pri cestovaní na dovolenku. Zaujala nás aj ukážka z hraného filmu Občiansky preukaz o pokuse tajného úteku na Západ.
Postupne sme sa oboznamovali so základnými pojmami, ktoré súviseli s cestovaním za socializmu, ako napríklad devízový prísľub alebo cestovná doložka. Taktiež sme sa dozvedeli o želenej opone, ktorej symbolom bol Berlínsky múr rozdeľujúci Európu. O potláčaní náboženstva, nedostatku potravín či iných, pre nás dnes bežných vecí. Ale i o masovom ovládaní médií obrovskou cenzúrou.
Záver aktivity bol kreatívny a všetci sme si ho veľmi užili. Mali sme si nacvičiť krátku scénku, ktorá by sa odohrávala v socializme pri cestovaní ľudí na Západ, do Viedne, cez hranice, kde by sme sa nezaobišli bez prísnej kontroly a preverovania. Každý žiak dostal rolu človeka s rôznym postavením v spoločnosti, či už člena pohraničnej stráže, colnej kontroly alebo cestujúceho, ktorým bol napríklad vedec cestujúci na medzinárodnú konferenciu, turisti zo Slovenska, mladí i starší ľudia.
My žiaci sme obohatili svoje vedomosti o období pred rokom 1989 a na „vlastnej koži“ sme pocítili obmedzovanie ľudí v nie tak vzdialenej, totalitnej minulosti, pričom sme si začali uvedomovať skutočnú hodnotu slobody.
Nikola Tkáčiková, III.C