DOD na Gymze v sobotu 8.2.2025
Vianočná Gymza latka
Dňa 11.12.2024 sa konal na našej škole druhý ročník v skoku do výšky pod názvom Vianočná Gymza latka. Súťažne si prišli zaskákať dievčatá i chlapci. Prihlásilo sa nám 7 dievčat a 11 chlapcov z rôznych ročníkov. Na stupeň víťazov sa z dievčat prebojovala prváčka Drozdová Natália, ktorá skočila výšku 137cm a zároveň vytvorila nový rekord školy v skoku do výšky v kategórii dievčatá. Druhá bola žiačka prvého ročníka, Bednárová Rebeka (135cm), a na treťom mieste sa umiestnila Brosová Viktória (130cm), žiačka druhého ročníka. U chlapcov to bolo veľmi napínavé až do posledného skoku. Nakoniec sa víťazom Vianočnej Gymza latky 2024 stal minuloročný víťaz Alex Rejko, ktorý prekonal tiež rekord školy a skočil krásnych 172cm. Druhé miesto si vyskákal štvrták, Michal Bačik (170cm) a tretie miesto patrí Filipovi Hvolkovi z druhého ročníka. Všetkým účastníkom Vianočnej Gymza latky srdečne blahoželáme a prajeme, aby sa ich výkony zlepšovali a aby prekonávali samých seba.
Už teraz sa tešíme na tretí ročník Gymza latky!
Kolektív TSV
Školské kolo Biologickej olympiády
Dňa 4. decembra 2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Biologickej olympiády v kategóriách A aj B. Súťaže sa zúčastnilo 24 študentov z rôznych ročníkov, ktorí preukázali svoje vedomosti a zručnosti v oblasti biológie.
Kategórii A
1. miesto - Branislav Dominiak 3.B
2. miesto - Ľuboš Bačík 3.B
3. miesto – Karina Bačinská 3.B
Kategória B
1. miesto - Lukáš Cvacho 2.B
2. miesto – Simona Kopásková 2.B
3. miesto – Karolína Zemančíková 1.B
Víťazom srdečne gratulujeme a prajeme veľa úspechov v ďalších kolách súťaže. Všetkým zúčastneným ďakujeme za ich úsilie a nadšenie pre biológiu.
Lukáš z 2.B ocenený ŽSK
20.11.2024 si v Sobášnom paláci v Bytči slávnostne prevzal ocenenie Lukáš Cvacho z 2.B za mimoriadne štúdijné výsledky z rúk pani predsedníčky ŽSK- Eriky Jurinovej. Sme na neho nesmierne hrdí a pripájame sa ku gratuláciám.
DOD 2024
- 13
Skvelý Deň otvorených dverí na GYMZE - 5. decembra 2024
Na tvojich rozhodnutiach záleží
V mesiaci november sa na našej škole uskutočnila séria prednášok venovaná prevencii pred patologickými javmi, ktorú pod názvom „Na tvojich rozhodnutiach záleží“, pripravili učiteľky Jaroslava Gabčová a Adriana Berešíková. Cieľom prednášky bolo nasmerovať pozornosť mladého človeka na tie veci, ktoré budú potrebovať pre svoj budúci život.
Mladí ľudia často strávia veľa času problémami, ktoré nemôžu sami riešiť, napríklad rodinné pomery, finančná situácia v rodine, zdravotné znevýhodnenie a podobne. Následne sa to prejavuje slabým prospechom, vysokou absenciou, smútkom a nezáujmom. Často je výsledkom aj záškoláctvo, partia, sebapoškodzovanie, alebo závislosti. To potom výrazne ovplyvní ich budúci život, nakoľko si môžu vygenerovať ďalšie problémy, ako je vylúčenie zo školy, neželané tehotenstvo, závislosti, alebo dokonca sami predávajú drogy. Môžu sa zapliesť do trestnoprávnych pascí. Preto je potrebné, aby si tieto ohrozenia uvedomili a usilovali sa upriamiť pozornosť na to, čo ich život môže výrazne zlepšiť. Priestor pre úspešný osobný, aj kariérny život môže napríklad vzdelanie, rozvoj jazykových, počítačových zručností, talentov, ktoré budú v budúcnosti potrebovať pre lepšie zaradenie sa do pracovného procesu a pomôžu im pri budovaní domova.
Študenti si mohli postupne utriediť svoje problémy, ktoré ich trápia a nasmerovať svoju pozornosť na tie aktivity, ktoré budú v ich živote prinášať pozitívnu odozvu.
Správne identifikovať svoje problémy a nájsť vhodný spôsob ich riešenia, môže výrazne prispieť k priaznivému vyriešeniu ich situácie.To dáva nádej, že mladý človek môže vo svojom živote napredovať. Tiež pomoc tých, ktorí ponúkajú riešenie, je niekedy nevyhnutná a odvaha zveriť svoje problémy odborníkom je veľmi dobrým riešením.
Ponúkli sme aj možnosť konzultácii s výchovným poradcom a psychológom, ktorý pôsobí na našej škole, aby študenti mali odvahu svoje problémy pomenovať a riešiť ich s pomocou odborníkov. Lebo v odvahe riešiť svoje problémy, to začína.
Tento projekt bol pripravený pomocou Férovej nadácie O2.
OPEN DAY NA GYMZE
Okresné kolo vo florbale žiačok SŠ 2024
Zúčastnili sme sa okresného kola vo florbale žiačok stredných škôl, ktoré sa konalo 15.11.2024 na Strednej športovej škole v Žiline. Spolu s nami sa zapojilo ďalších 7družstiev z iných stredných škôl. Každú SŠ reprezentovalo desaťčlenné družstvo dievčat. To naše pozostávalo z týchto žiačok: Kabatierová Lívia (III.A), Bačinská Vanessa (III.A), Berešíková Nina (III.C), Martinková Alžbeta (II.B), Brosová Viktória (II.A), Komačková Sofia (II.A), Struhárňanská Katarína (II.A), Tichá Mária (II.A), Kotyrová Viktória (I.C) a Tamašcová Ella (I.C). Hralo sa podľa aktuálnych platných pravidiel florbalu. Družstvá boli rozdelené do 2 skupín a z každej skupiny postúpil prvý do finále. Náš tím odohral tri neľahké zápasy. Žiaľ, nepodarilo sa nám prebojovať sa do ďalšieho postupového kola. Verím, že počas aktívnej účasti na súťaži nadobudli dievčatá nové cenné skúsenosti, ktoré zužitkujú na ďalších, určite úspešnejších, turnajoch vo florbale.
kolektív TSV
Digital Detox – Slovak week
V názve článku sa ukrýva názov Erasmus+ mobility, ktorej účastníkov sme v dňoch 20. až 27. októbra 2024 s veľkou radosťou privítali na Gymze. Boli nimi študenti z Poľska, u ktorých vo februári 2024 naši študenti nasávali atmosféru vyučovania na ich gymnáziu a teraz sme im s vďačnosťou opätovali pohostinnosť a ku poľským študentom sa pridalo aj päť talianskych žiakov a dve pani učiteľky. Bol to intenzívny týždeň naplnený aktivitami zameranými na digitálny detox a tak dohromady 22 študentov – poľských, talianskych aj slovenských diskutovalo napríklad o dôležitosti vyváženého spánku, o nástrahách, ktorým nás digitálne technológie vystavujú, v krajskej knižnici o rozpoznávaní hoaxov, v Budatínskom zámku si vyskúšali svoju zručnosť v drotárstve, spoznali Bratislavu za pomoci odborného výkladu a to všetko bolo popretkávané aktivitami vedenými pani koordinátorkami alebo rodinami, u ktorých boli zahraniční študenti ubytovaní. Zážitkov bolo mnoho a aj vyjadrenia niektorých zúčastnených slovenských študentov svedčia a nezabudnuteľnom týždni.
8Simona Zajacová II.A
„Ja som si najviac počas mobility užila výrobu srdiečka z drôtu na Budatínskom zámku a výlet do Bratislavy. Určite som si precvičila komunikáciu v angličtine a trocha tak pozdvihla sebavedomie. Korigujem čas na sociálnych sieťach, viac ako predtým 😄. Naučila som sa veľa vecí aj o ľuďoch a aj o sebe. Aj keď to bolo niekedy namáhavé, bola to super skúsenosť aj pre moju rodinu, veľmi dobre sme si sadli s mojim ubytovaným talianskym študentom a bola sranda.“
Petra Zemanová II.A
„Moje dojmy z Erasmus týždňa boli úžasné, veľmi som sa zlepšila v práci v kolektíve a aj v komunikácii v angličtine. Taktiež som sa naučila lepšie prispôsobovať situácii (napríklad keď sme si na chvíľu prestali rozumieť, tak nájsť východisko). Najviac som si užila aktivitu „deep talks“, vtedy sme boli zmiešané skupinky a po čase sme si aj začali určovať vlastné témy na debaty a lepšie sme sa spoznali. Pre mňa to bola nezabudnuteľná skúsenosť a rada by som bola zapojená do programu Erasmus+ niekedy znova.“
Nikola Vavreková II.B
„Týždeň Erasmu bol pre mňa úplne niečím novým. Množstvo nových ľudí, ktorí majú iné životy, záľuby a hlavne materinský jazyk. Určite som sa zlepšila v reagovaní po anglicky, čo mi kedysi robilo problémy, pochytila od ostatných nové frázy a pobavila na rôznych nedorozumeniach spôsobených jazykovou bariérou. Určite som si vylepšila aj vzťahy so Slovákmi (boli sme dobrý tím) a vyskúšala som lezeckú stenu po prvýkrát v živote! Angličtina bola pre mňa vždy strašiakom. Čo ak niečo zle vyslovím, čo ak poviem zlý čas? Zistila som však, že mi všetci rozumejú, aj keď sem tam urobím chybičku, čo ma povzbudilo do budúcnosti a budem si v tej angličtine viac veriť :)
Šimon Vaškovič II.A
„Erasmus týždeň na Slovensku bol úžasný. Z prednášok som si odniesol zaujímavé informácie a drotárstvo v Budatínskom zámku bola tiež sranda. Myslím si, že v angličtine mi to hlavne pomohlo zbaviť sa takého toho strachu z rozprávania po anglicky, či to poviem správne a podobne. Výlet v Bratislave som si celkom užil. Tiež spoločné lezenie v La skale bolo super.
Lucia Jakubcová III.B
Týždeň s Talianmi a Poliakmi bol skvelý zážitok. Naučila som sa mnoho o ich kultúre, spôsobe života a kuchyni, čím mi určite rozšírili moje obzory. Ten týždeň mi pomohol v komunikácii v angličtine, keďže to bol náš komunikačný jazyk. Najlepšia časť boli skupinové aktivity, keď sme sa všetci spolu rozprávali a vymieňali
informácie o tradíciách. A úžasná bola aj výroba srdiečka z drôtu na Budatínskom zámku. Získala som nových kamarátov a mám pocit že ma to ovplyvnilo v mnohých smeroch.
Jeseň s Gymzou a Erasmom
Gymza žije programom Erasmus+ už dlhé roky a preto od samého začiatku školského roka 2024/2025 pracujeme na nových výzvach. Začiatkom septembra bol realizovaný na Gymnáziu Františka Palackého vo Valašskom Meziříčí v Českej Republike tzv. Job Shadowing v zostave pani učiteliek Patrície Bajcsiovej, Tatiana Palúchovej Andreevy, pani zástupkyňe Kitašovej a pani riaditeľky Turoňovej. Primárnym cieľom bolo pozorovanie českých kolegov pri práci podľa aprobácií účastníčok, diskusia o používaných didaktických a metodických metódach na vyučovaní, porovnávanie formálneho a neformálneho vzdelávania a chodu rôznych procesov potrebných pre chod výučby. Keďže škola vo Valašskom Meziříčí má bohatú históriu, pre obe zúčastnené strany bol čas strávený „job shadowingom“ obohacujúci, inšpiratívny a nemenej povzbudzujúci do ďalšej spolupráce. Prípadná spolupráca bola druhou témou a náplňou tejto cesty, keďže by sme radi pracovali spoločne na projekte v dejepisno-zemepisnej oblasti od budúceho roka. Držíme si palce!
3Jesennou tradíciou sú aj Erasmus Days, ktorými sme si v dňoch 15. až 18. októbra 2024 pripomenuli, ako nám Erasmus+ program rozširuje obzory, prináša nové výzvy a vytvára priestor na realizáciu projektov, ku ktorým by sme sa nemali možnosť inak dostať. Hrali sa kvízy, plnili výzvy a študenti so skúsenosťou z Erasmom+ sa podelili o svoje zážitky.
Účasť našich chemikov na „55. Sympózium o katalýze“ v Prahe
Sympózium o katalýze je pokračovaním série českého (československého) ,,Sympózia o katalýze'', ktorého počiatky siahajú do roku 1969. Sympózium je organizované každoročne v Novembri "Ústavom fyzikální chemie J. Heyrovského, Akademie věd ČR" a pokrýva oblasť homogénnej a heterogénnej katalýzy.
My sme sa sympózia zúčastnili s projektom "Transformation of Bioethanol Into Important Chemical Intermediates", kde sme v rámci posterovej sekcie prezentovali výsledky našej práce v rámci SOČ (syntéza katalyzátorov a ich charakterizácia, samotná reakcia v prietokovom reaktore, analýza produktov). Okrem toho sme mali možnosť podiskutovať s inými účastníkmi konferencie a zúčastniť sa tématicky orientovaných prednášok. Tento rok boli sprevádzajúce prednášky najmä o tzv. Frustrated Lewis Pairs.
Možnosť zúčastniť sa tejto konferencie nám priblížila prostredie vedy a tým, že samotná konferencia bola v angličtine, rozvíjali sme náš jazykový aparát z oblasti aplikovanej angličtiny v chémii.
Matej Šuška a Tomáš Goralka
Na foto - účastníci sympózia: Matej Šuška 3.C a Tomáš Goralka 2.B
EXKURZIA DO TEPLÁRNÍ
- 6
Aj tento rok sa seminaristi geografie 25.10.2024 zúčastnili exkurzie v Žilinských teplárňach. Študenti mali možnosť zblízka vidieť, ako sa vyrába a distribuuje teplo pre naše mesto, sídliská a ochodné centrá. Hneď na začiatku nás privítali pracovníci teplárne, ktorí nás zaškolili z hľadiska bezpečnosti a vysvetlili nám základné princípy fungovania. Dozvedeli sme sa, že tepláreň využíva rôzne palivá – od zemného plynu až po hnedé uhlie z Čiech – a zaujímavé bolo, že čoraz viac sa zameriavajú na obnoviteľné zdroje, aby znížili svoju uhlíkovú stopu. Po úvodnom vysvetlení sme sa presunuli do haly s obrovskými kotlami a turbínami. Videli sme, ako teplo vzniká spaľovaním paliva a následne sa premieňa na elektrinu. Pôsobivý bol aj systém rozvodu, ktorý zabezpečuje, aby sa teplo dostalo do tisícov domácností. Prešli sme si aj Dispečing - kontrolnú miestnosť, kde pracovníci monitorujú celý proces, aby zabezpečili bezpečnú a efektívnu prevádzku. Exkurzia bola veľmi zaujímavá a obohacujúca – uvedomili sme si, aký komplexný je tento proces a ako dôležité je nielen efektívne využívanie energie, ale aj hľadanie nových, ekologickejších riešení. Tepláreň je dôležitou súčasťou infraštruktúry mesta a jej úloha bude rásť s ďalšími opatreniami na ochranu životného prostredia.
Danko a Veronka
Exkurzia v Krakowe
Dňa 25. 10. 2024 sa žiaci druhého a tretieho ročníka zúčastnili spoločensko-vednej exkurzie v Krakowe.
Po lektorovanej prehliadke Schindlerovej továrne v anglickom jazyku žiaci za krásneho jesenného počasia obdivovali hrad Wawel a nábrežie rieky Visla. Následne spoznávali historické centrum mesta, miestnu architektúru, gastronómiu a oceňovali talent pouličných umelcov.
1
Účelové cvičenie 2024
23. októbra 2024 absolvovali žiaci prvých ročníkov účelové cvičenie. V teoretickej časti, vďaka pedagógom školy a dobrovoľníkom z klubu Červeného kríža GYMZA, nadobudli prváci poznatky i praktické zručnosti v oblastiach topografie, civilnej ochrany a poskytovania prvej pomoci. Študenti sa aktívne zapájali, ba dokonca boli nápomocní prednášajúcim. V rámci praktickej časti sa žiaci rozdelili do dvoch skupín. Jedna skupina sa zúčastnila ekologickej aktivity: čistenie okolia Rajčianky. Počasie nám prialo a žiakom sa podarilo vyzbierať niekoľko vriec odpadu. Ďakujeme, že takýmto krásnym činom prispeli k čistému životnému prostrediu v našom okolí. Druhá skupina sa s vyučujúcimi presunula na vlakovú stanicu Žilina-Záriečie. Tu ich čakalo premietanie filmov z tohtoročného festivalu Hory a mesto Žilina. Jeden film bol o dobrodružstve na bicykli a žiaci si ešte pozreli dokumentárny film, ktorý sleduje výnimočnú cestu ultrabežcov Rika Gorisa a Diny Roman. Ako držitelia svetových rekordov v trojitom a dvojitom Everestingu. Žiaci si pozorne pozreli všetky filmy.
Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom podali pomocnú ruku pri realizácii účelového cvičenia a v neposlednom rade i jeho účastníkom.
kolektív TSV
Exkurzia Nestville park Hniezdne a hrad Stará Ľubovňa
Dňa 15.10.2024 sa žiaci 3.B spolu so seminaristami 4.ročníka zúčastnili vynikajúcej a veľmi zaujímavej exkurzie v Nestville park Hniezdne a hrad Stará Ľubovňa.
Žiaci mali možnosť vidieť expozíciu tradičných ľudových remesiel a liehovarníctva severného Spiša, siahajúce od 12.storočia až po súčasnosť. Prehliadka pozostávala z troch časti:
- Historická časť - ukážka ľudových remesiel súvisiacich s liehovarníctvom.
- Moderná časť - predstavuje jednu z najmodernejších rafinérií na výrobu liehu v Európe.
- Tradičná časť - degustačná miestnosť s ručne vyrezávaným obrazom a sklady zrenia whisky.
Súčasťou exkurzie bola návšteva hradu Stará Ľubovňa. Hrad bol postavený na prelome 13. – 14. storočia. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1311. V roku 1412 sa na hrade stretol uhorský kráľ Žigmund Luxemburský s poľským kráľom Vladislavom Jagellonským, kedy podpísali dohodu o priateľstve a mieri.
Cieľom exkurzie bolo získať poznatky zo sveta liehovarníctva, ako prebieha proces kvasenia, výroba destilátov, destilácia. Medzi - predmetovo získať informácie z histórie o liehovarníctve a ľudových remesiel. Získať poznatky o histórií Starej Ľubovni návštevou hradu a okolia.
Vrelo odporúčame!
Za PK BIO/CHE/GEG/TSV
PaedDr. Žaneta Ondrušová
Exkurzia
Čistička odpadových vôd Horný Hričov
Žiaci z 1.B triedy zavítali v dňoch 9.10. a 14.10.2024 do Čističky odpadových vôd Horný Hričov, kde v plnom pracovnom dni pozorovali zamestnancov a technológie priamo v akcii. Študenti mali možnosť sa oboznámiť s princípom fungovania čističky odpadových vôd a to nie len teoreticky, ale aj prakticky pochopiť jej význam a fungovanie.
Cieľom exkurzie bolo získať poznatky o princípe fungovanie čističky odpadových vôd a naživo vidieť komplexný technologický postup čistenia odpadovej vody z celej Žiliny a okolia.
Exkurzia bola veľmi podnetná a všetci sme si uvedomili jej obrovský význam pre životné prostredie, ale aj pre nás ľudí.
Za PK BIO/CHE PaedDr. Žaneta Ondrušová
Účelové cvičenie 2024 II. ročník
- 12
Dňa 26. septembra 2024 absolvovali žiaci druhých ročníkov účelové cvičenie. V teoretickej časti, vďaka pedagógom školy a dobrovoľníkom z klubu Červeného kríža GYMZA, nadobudli druháci poznatky i praktické zručnosti v oblastiach topografie, civilnej ochrany a poskytovania prvej pomoci. Študenti sa aktívne zapájali, ba dokonca boli nápomocní prednášajúcim. V rámci praktickej časti sa žiaci rozdelili do dvoch skupín. Jedna skupina sa presunula na Žilinskú mestskú krytú plaváreň, kde sa zúčastnili 16.ročníka plaveckej štafety. Spoločne sa našim plavcom podarilo zaplávať presne 27 800metrov. Druhá skupina sa s vyučujúcimi presunula na Žilinské dni zdravia, ktoré sa konali na Mariánskom námestí. Žiaci si vďaka Slovenskému červenému krížu mohli vyskúšať oživovanie na figuríne, zastavenie krvácania a mali možnosť pozrieť si vybavenie sanitky. Niektorí sa dozvedeli o chorobách (rakovine) a o tom, čo spôsobuje rakovina čriev. Mohli si zmerať očný i krvný tlak. Zistili, ako chrániť svoje zdravie a čo všetko nám môže pomôcť pri jeho ochrane.
Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom podali pomocnú ruku pri realizácii účelového cvičenia a v neposlednom rade i jeho účastníkom.
Kolektív TSV
KOŠICE - botanická záhrada
Exkurzia
Botanická záhrada Košice
Naši žiaci sa zo semináru z biológie zúčastnili dňa 20.9.2024 exkurzie v Botanickej záhrade v Košiciach.
Žiaci absolvovali prehliadku expozície tropických a subtropických rastlín a dendrologický náučný chodník v sprievode kvalifikovaných lektorov. Získali množstvo zaujímavých a dôležitých informácií o anatómií, fyziológií rastlín, biotopoch, ochoreniach. Videli okrasné a úžitkové dreviny, byliny a paprade, tiež̌ druhovo najpestrejšiu zbierku kaktusov a iných sukulentov, orchideí a bromélií, ktoré́ sa nachádzalí v skleníkoch v rozlohe 3500m2. Dendrologický náučný́ chodník v dĺžke 1700m, ktorý́ zahŕňal ukážku 80 pôvodných aj introdukovaných drevín vyznačených informačnými tabuľkami.
Expozície boli úchvatné, zaujímavé a realistické.
Spätná väzba žiakov:
...exkurzia sa mi veľmi páčila, vzhľadom na to, že rastlinky sú mojou záľubou posledné dva roky. Bola som rada, že sa konečne biológiu neučíme iba spoza lavíc, ale môžeme jej krásu pozorovať aj naživo. Na tento výlet spojený s poznávaním Košíc tak ľahko nezabudnem.......
.... ďakujem veľmi pekne za skvelú exkurziu, ktorú ste pre nás pripravili, určite si to viacerí vrátane mňa veľmi vážia. Bolo to niečo nové, poučné a hlavne aj zábavné. Je iné vidieť rastliny na fotke ako v skutočnom živote. Osobne sa mi najviac páčila expozícia so živými motýľmi a aj zopár zaujímavostí, ktoré som sa pri výklade v botanickej záhrade podozvedala (napríklad že kaktusy majú na konci ostňov háčiky, takže ich radšej nechytať). Určite by som si tento výlet zopakovala znova, bola to zábava a bolo mi parádne, ešte raz ďakujem ....
... V Botanickej záhrade sa mi veľmi páčilo. Ako milovníka kaktusov ma najviac očaril skleník s kaktusmi - nečakane :). Jediné, čo by sa dalo vytknúť je tá dlhá cesta do Košíc, čo my neovplyvníme, takže nemám čo vytknúť. Ďakujem za príjemný výlet s príjemnou spoločnosťou...
... Na výlete sa mi najviac páčili skleníky, výborná atmosféra a interakcia s pakobylkami...
...Naša exkurzia sa mi veľmi páčila. Stretli sme sa s novými informáciami a spolu sme si pozreli košické námestie...
... Exkurzia sa mi veľmi páčila, pretože som videla rôzne druhy rastlín, ktoré bežne v prírode neuvidím. Taktiež sa mi páčilo, že nám sprievodkyňa povedala mnoho zaujímavých informácii a nebol to len nudný výklad. Najviac sa mi však páčil skleník s motýľmi, alebo aj ovocné stromy s plodmi...
... Kaktusy boli pre mňa najviac, boli neskutočne krásne a veľmi veľa druhov aké som doteraz videla iba v televízore... Bolo to neskutočne krásne aj keď trošku zdĺhavé, ale hlavne sme sa veľa naučili...
...Výlet bol záživný, mali sme možnosť obzrieť si subtropické rastliny, sukulenty a aj zopár motýľov. Vďaka tomuto výletu sme si mohli zopakovať aj naše znalosti z rastlinného sveta.......Bol to úžasný výlet, ktorý som si veľmi užila. Boli sme tu naozaj super partia a veľa som sa nasmiala. Z botanickej záhrady ma najviac zaujala časť s kaktusmi a sukulentmi, ale rovnako aj oblasť s motýľmi a citrusmi. Ďakujem za skvelý deň....
Za PK BIO
PaedDr. Žaneta Ondrušová
47. ROČNÍK SOČ
Milí študenti,
opäť aj v tomto školskom roku sa môžete zapojiť do ďalšieho, v poradí už 47. ročníka Stredoškolskej odbornej činnosti
Stredoškolská odborná činnosť je prehliadkou tvorivého myslenia,
odborných vedomostí, skúseností a talentu mládeže.
Súťaž Strednej odbornej činnosti sa uskutočňuje formou súťažných prehliadok
najlepších prác - riešení teoretických a praktických úloh z oblasti prírodných vied,
techniky, zdravotníctva, spoločenských vied a iných.
Súťažné odbory sa každoročne vyberajú a spresňujú v obsahovom a
organizačnom usmernení Stredoškolskej odbornej činnosti, ktoré vydáva odborný
garant súťažných prehliadok, ústredná komisia Stredoškolskej odbornej činnosti.
Súťažné prehliadky sa konajú v školských, krajských (ak je treba, tak aj v
regionálnych kolách) a v celoštátnom kole. Organizujú sa v školských objektoch.
Riadenie súťaže
Súťaže na jednotlivých úrovniach riadia odborné komisie.
Účasť žiakov v súťaži Stredoškolskej odbornej činnosti je dobrovoľná.
Na školskú súťažnú prehliadku sa jednotlivec alebo kolektív môže prihlásiť:
a) s riešením problému alebo úlohy, ktoré spracuje písomne v úradnom jazyku
b) s návrhom technického zariadenia, resp. s časťou funkčného modelu alebo
zariadenia a pod., ktoré vyhotoví aj s písomnou časťou práce
c) s návrhom učebnej pomôcky s didaktickým využitím, ktorý vyhotoví aj s
písomnou časťou. Návrh učebnej pomôcky by mal byť aj časťou príloh.
Účasť na súťažnej prehliadke je podmienená skorým odovzdaním písomnej práce, resp. návrhu zariadenia, termíny jednotlivých kôl budú zverejňované priebežne podľa pokynov okresnej komisie SOČ.
Najlepšie práce z nižšieho kola súťažnej prehliadky postupujú do vyššieho kola súťažnej prehliadky na základe rozhodnutia odbornej hodnotiacej komisie podľa postupového kľúča.
Prihlásenie do súťaže on-line:
https://siov.sk/sutaze/stredoskolska-odborna-cinnost/, práce do On-line systému vkladať len vo formáte pdf).
Metodiku práce nájdete na stránke našej školy v časti „Žiaci a učitelia“ – „SOČ“, prípadne na hore uvedenom linku.
Vyhlásené súťažné odbory 47. ročníka súťaže SOČ v školskom roku 2024/2025 :
01 – Problematika voľného času*
02 – Matematika, fyzika, štatistika
03 – Chémia, potravinárstvo
04 – Biológia
05 – Životné prostredie, geografia, geológia
06 – Zdravotníctvo, farmakológia
07 – Pôdohospodárstvo (poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo)
08 – Cestovný ruch, hotelierstvo, gastronómia
09 – Strojárstvo, hutníctvo, doprava
10 – Stavebníctvo, geodézia, kartografia, interiérový dizajn
11 – Informatika
12 – Elektronika, hardware, mechatronika
13 – História, filozofia, právne vedy
14 – Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie
15 – Ekonomika a riadenie
16 – Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba
17 – Pedagogika, psychológia, sociológia
*Pozn.: Tematika prác musí mať charakter voľno časových aktivít s dôrazom na výchovné a cielené využívanie času, ak nemá, tak je potrebné ju zaradiť do iného odboru.
Témy pre jednotlivé odbory v rámci predmetových komisií budú zverejnené priebežne na nástenke SOČ oproti učebniam Informatiky a na www. stránke školy. Podrobnejšie informácie k súťaži, ako aj k písaniu prác sú k dispozícii v prílohe ako aj u školského koordinátora SOČ(kabinet č.H02 – Mgr. Andrea Fučíková)
Máš talent? Vieš aktívne riešiť problémy a problémové úlohy? Chceš si prehĺbiť svoje vedomosti, individuálne schopnosti a zručnosti? Si schopný aplikovať získané vedomosti v praxi? Chceš zmysluplne využiť svoj voľný čas? Chceš získať body, ktoré ti pomôžu k prijatiu na tvoju vysokú školu?
Tak sa zapoj tým, že si vyberieš tému a vytvoríš prácu, ktorú dokážeš prezentovať a obhájiť pred odbornou komisiou a v prípade úspechu v školskom kole reprezentovať školu v ďalších kolách SOČ.
V Žiline 02.09.2024 Mgr. Andrea Fučíková
koordinátor SOČ
Voľné pracovné miesto - upratovačka od 01.12.2024
Riaditeľka Gymnázia Hlinská 29 v Žiline prijme do pracovného pomeru
pracovníčku na pracovnú pozíciu: UPRATOVAČKA
Termín nástupu do práce: 01.12.2024
Druh pracovného pomeru: plný úväzok
Náplň práce: upratovanie priestorov školy a priľahlých častí
Požiadavky na zamestnanca:
Vzdelanie: minimálne základné vzdelanie
Osobnostné predpoklady a zručnosti: manuálna zručnosť a samostatnosť, zodpovednosť a seriózny prístup k práci
Platové podmienky:
Funkčný plat je stanovený zákonom č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Zoznam požadovaných dokladov:
- žiadosť o zamestnanie
- životopis
- kópia dokladu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní
- písomný súhlas uchádzača so spracovaním svojich osobných údajov pre potreby výberového konania v zmysle zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov
Požadované doklady zašlite najneskôr do 15.10.2024
- osobne na sekretariát na Gymnázium Hlinská 29, 011 80 Žilina- poštou na adresu: Gymnázium Hlinská 29, 011 80 Žilina
alebo e-mailom na adresu: kitasova@gymza.sk
Uchádzač o pracovnú pozíciu – upratovačka po splnení podmienok podania žiadosti bude pozvaný na osobný pohovor.Škola si vyhradzuje právo nevybrať si žiadneho z uchádzačov, resp. po nájdení vyhovujúceho uchádzača skrátiť výberové konanie.
Kontakt: PaedDr. Katarína Kitašová, zástupkyňa riaditeľky školy
Telefón: 041/763 77 00
e-mail.: kitasova@gymza.sk