„Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“ Táto stará pravda sa v dnešnej dobe potvrdzuje stále viac a viac. Ovládanie aspoň dvoch cudzích jazykov by malo byť základnou schopnosťou všetkých euroobčanov, a to najmä vtedy, ak chcú študovať a pracovať v inej krajine EÚ.
Vo štvrtok, 26.09.2019, si naši vyučujúci cudzích jazykov pripomenuli tradičný „Európsky deň jazykov“ realizáciou zaujímavých aktivít na svojich vyučovacích hodinách s cieľom poukázať na význam cudzích jazykov vo svete, a tak motivovať žiakov učiť sa cudzí jazyk.
Mgr. Patrícia Bajcsiová zadala skupinám žiakov I.A a III.BC úlohu, aby si pripravili poster o niektorej anglicky hovoriacej krajine inej ako Veľká Británia a USA. Následne žiaci odprezentovali informácie a zaujímavosti o vybranej krajine. Niektorí dokonca porovnali slovnú zásobu a výslovnosť v prezentovanej krajine s britskou angličtinou. Kreatívne postery žiakom poslúžili ako podklad pre ústnu prezentáciu.
Mgr. Monika Gdovcová začala vyučovanie prezentáciou, v ktorej sa žiaci vybraných skupín dozvedeli zaujímavé fakty o Európskom dni jazykov. Vyučovanie žiakom spestrilo video so známou piesňou „Let It Go“ naspievanou v 25 jazykoch! Nasledoval kvíz, v ktorom žiaci hádali slovenský význam slova napísaného na tabuli a v druhej časti sa pokúsili uhádnuť, aké známe ovocie sa ukrýva pod cudzojazyčným pomenovaním. V tretej časti hodiny sa žiaci museli naučiť vetu v cudzej reči a predniesť ju spolužiakom, ktorých úlohou bolo identifikovať jazyk a dopracovať sa k významu vety. Hodinu vyučujúca ukončila vtipným videom „How to learn every language“ („Ako sa naučiť každý jazyk“).
Mgr. Katarína Mesarčová sa so skupinou II.A triedy v rámci vyučovania zúčastnila prezentácie Britského centra v Krajskej knižnici v Žiline. Žiaci sa zoznámili s prostredím Britského centra, získali informácie o jeho vzniku a histórii, knižnom fonde a možnostiach vyhľadávania literatúry. Návšteva motivovala viacerých žiakov, vzbudila u nich záujem o anglickú literatúru a o členstvo v podobe vybavenia si čitateľského preukazu. Skupina žiakov z I.B triedy si v škole na vyučovaní vyskúšala jazykový kvíz, ktorý pozostával z 10 otázok. Otázky sa týkali jazykov vo všeobecnosti. Kvíz ponúkal žiakom možnosti výberu správnej odpovede. Žiaci pracovali v skupinkách. Po označení odpovede nasledovala kontrola správnych odpovedí skenovaním QR kódov rozmiestnených po učebni.
Mgr. Marek Zadňan si pre skupinu žiakov I.B a II.B triedy pripravil zaujímavú motivačnú fázu hodiny s použitím pracovného listu „Let’s talk about English“, ktorého otázky rozprúdili v triede živú diskusiu o jazykoch. Do diskusie sa žiaci zapájali výlučne v angličtine.
Mgr. Zuzana Matišíková poukázala na dôležitosť francúzskeho jazyka v Európe. Francúzština je v dôležitosti v Európe hneď za angličtinou, hovorí sa ňou v 68 krajinách sveta, na 5 kontinentoch, je úradným jazykom Európskej únie, OSN, UNESCO, NATO, Medzinárodného olympijského výboru a Medzinárodného výboru Červeného kríža. Vyučovacie hodiny boli v tento deň zamerané na význam francúzskeho jazyka vo svete. Žiaci vytvorili zaujímavé postery, ktoré následne prezentovali. Na hodine rezonovali názvy ako „Francúzsky jazyk vo svete“, „Frankofónne krajiny“, „Význam francúzštiny“ a podobne.
Európsky deň jazykov bol zároveň skvelou príležitosťou pre našu nemeckú asistentku programu »kulturweit«. Fiona Johanna Backhaus v tento deň na hodine nemeckého jazyka v skupine žiakov IV.A s Mgr. Annou Blunárovou a v skupine žiakov IV.C s Mgr. Andreou Fučíkovou predstavila hlavné mesto Spolkovej republiky Nemecka – Berlín. Hlavným ťažiskom prezentácie boli základné informácie o svetoznámej metropole s dôrazom na turisticky najatraktívnejšie pamiatky a miesta, pričom nechýbali ani vlastné skúsenosti a zážitky z návštevy Berlína. Počas prezentácie dostávali žiaci kontrolné otázky, aby bola zabezpečená spätná väzba. Na koniec hodiny si Fiona pre žiakov pripravila zaujímavý kvíz, ktorého cieľom bolo otestovať porozumenie obsahu prezentácie v cudzom jazyku a zapamätanie si základných faktografických údajov, ktoré žiaci naplno využijú v preberanom tematickom celku.
Čo je to »kulturweit«? Ide o medzinárodnú dobrovoľnícku službu pre mladých ľudí vo veku od 18 do 26 rokov, ktorí sa takýmto spôsobom môžu angažovať po dobu 6 alebo 12 mesiacov v oblasti zahraničnej kultúrnej a vzdelávacej politiky. Je to projekt nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí. Mladí asistenti sú vyslaní do nemeckých vzdelávacích a kultúrnych inštitúcií v zahraničí, ako aj do rozličných národných komisií UNESCO. Pedagogická výmenná služba (PDA) a Centrála pre zahraničné školstvo (ZfA) sú dvaja zo 6 partnerov programu »kulturweit«.
Mgr. Zuzana Zajacová
Mgr. Andrea Fučíková
Mgr. Katarína Mesarčová
Mgr. Monika Gdovcová
Mgr. Patrícia Bajcsiová
Mgr. Zuzana Matišíková