V dňoch 6.4. – 12.4. 2025 boli naši žiaci opäť na cestách vďaka Erasmus+ programu. Mobilita, ktorú uskutočnili, nadviazala na februárové stretnutie u nás v Žiline, kedy sa u nás na GYMZE vzdelávali naši žiaci spoločne so žiakmi z Omišu (Srednja škola "Jure Kaštelan") v témach digitálnej gramotnosti a žiaci mali možnosť vzdelávať sa mimo prostredia školy (Kvantárium v Tatrách, drôtarský workshop na hrade Budatín, geocaching a mnoho ďalších aktivít).
Aprílová mobilita v Omiši bola taktiež zameraná na rozvoj prírodovednej gramotnosti ale i v oblasti environmentálnej výchovy. V rámci IT a digitálnej gramotnosti program zahŕňal množstvo pútavých aktivít, ako napríklad programovanie robotických systémov a preteky s autíčkami Sphero Bolt. Workshop s názvom „Kybernetická nevoľnosť“ účastníkov oboznámil s psychologickými mechanizmami digitálnej závislosti a jej dopadom na duševné zdravie. Technologicky orientovaná pátracia hra podporovala interaktívne učenie a objavovanie miestneho prostredia spojením pohybovej aktivity s digitálnymi nástrojmi. Časť programu zameraná na prírodné vedy a environmentálnu výchovu ponúkala rôzne experimenty ako výrobu mydla, UV odtlačky s použitím kurkumy, testovanie prírodných materiálov na filtráciu vody a identifikáciu vápenca pomocou kyseliny chlorovodíkovej. Tieto aktivity podporovali environmentálne povedomie a zároveň ukazovali praktické využitie vedeckých princípov. V Splite študenti navštívili Oceánografický ústav, kde sa učili o ochrane morského prostredia, a Univerzitu v Splite, kde skúmali astronomické modely a mali možnosť simulovať kozmické systémy.
Okrem vzdelávacieho programu mali študenti samozrejme možnosť zažiť aj bohatý kultúrny program. Objavovali históriu a krásy miest Omiš a Split, zoznamovali sa s chorvátskymi tradíciami, kuchyňou a nadväzovali nové medzinárodné priateľstvá. Ďakujeme učiteľom a žiakom partnerskej školy Srednja škola "Jure Kaštelan" za spoluprácu v rámci oboch projektových týždňov. Pracovalo sa nám s nimi veľmi dobre a preto veríme, že na túto spoluprácu nadviažeme aj v budúcnosti.
Ak si chcete prečítať o partnerstve škôl zo Žiliny a Omišu viac, prikladáme link na článok chorvátskych mládežníckych novín News for Youth: https://newsforyouth.org/2025/05/07/erasmus-unites-zilina-and-omis-from-tea-and-coffee-to-21st-century-skills/
GYMZA on the Road: Experiments, Ecology, and Robotics in the Heart of Dalmatia (Erasmus+ mobility in Omiš)
From April 6th to April 12th, 2025, our students were once again abroad thanks to the Erasmus+ program. This mobility followed up on the February meeting held at our school in Žilina, where our students, together with students from Omiš, engaged in activities focused on digital literacy and had the opportunity to learn outside the school environment (Kvantarium in the Tatras, wirework workshop at Budatín Castle, geocaching, and many more activities).
The April mobility in Omiš was focused on developing scientific literacy and environmental education. The IT and digital literacy segment of the program included a variety of engaging activities, such as programming robotic systems and racing with Sphero Bolt cars. A workshop“Cyber Sickness” introduced participants to the psychological mechanisms of digital addiction and its impact on mental health. A tech-based scavenger hunt encouraged interactive learning and exploration of the local environment by combining physical activity with digital tools.
The natural science and environmental aspect of the program featured experiments such as soap making, UV imprinting with turmeric, testing natural materials for water filtration, and identifying limestone using hydrochloric acid. These activities promoted environmental awareness while demonstrating the practical applications of scientific principles. In Split, students visited the Oceanographic Institute, where they learned about marine conservation, and the University of Split, where they explored astronomical models and had the opportunity to simulate cosmic systems.
In addition to the educational program, students also had the opportunity to enjoy a rich cultural experience. They explored the history and beauty of the cities of Omiš and Split, got to know Croatian traditions and cuisine, and formed new international friendships. We would like to thank the teachers and students from our partner school, Srednja škola "Jure Kaštelan", for their collaboration during both project weeks. It was a pleasure working with them, and we truly hope to continue this cooperation in the future.
If you want to read more about the partnership between the schools from Žilina and Omiš, we are attaching a link to an article from the Croatian youth newspaper News for Youth: https://newsforyouth.org/2025/05/07/erasmus-unites-zilina-and-omis-from-tea-and-coffee-to-21st-century-skills/
Čo hovoria o mobilite v Omiši jej účastníci?
Lukáš Franček, II.A o mobilite všeobecne: „Nedávno sme strávili týždeň v Chorvátsku v rámci programu Erasmus+, konkrétne v meste Omiš. Je to nádherné miesto s krásnymi plážami a horami. Program sme realizovali tam aj v meste Split, spoločne so skupinou chorvátskych študentov zo strednej školy Jure Kaštelan. Študenti boli úžasní a priateľskí, rovnako ako ich učitelia. Hlavnou témou nášho Erasmus+ týždňa bola digitálna gramotnosť, no zúčastnili sme sa aj mnohých iných vzdelávacích aktivít. Dozvedeli sme sa zaujímavé fakty o robotike, kybernetickej nevoľnosti, oceánografii, astronómii, ako aj o histórii chorvátskeho námorníctva a histórii miest Omiš a Split. Užili sme si aj plavbu loďou po rieke Cetina a veľa voľného času sme trávili aktivitami na pláži. Na záver možno povedať, že to bol skvelý týždeň a účasť v projekte Erasmus+ určite odporúčam každému. Veľká vďaka patrí programu Erasmus+ a chorvátskemu tímu za to, že nám umožnili zažiť túto skúsenosť.“
Gabriela Repčíková, I.C o prvom pracovnom dni: „V pondelok ráno sme sa vybrali do školy našich chorvátskych kamarátov. Po príchode nás privítali veľmi milo - hudbou. Po prehliadke školy sme sa pustili do výroby mydla, čo bola skvelá zábava. Počas prehliadky mesta Omiš sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí z histórie tohto krásneho miesta. Po návrate do školy nás čakala hodina o RoboLabe, počas ktorej sme sa naučili niečo o robotike a programovaní. Skúsili sme si naprogramovať dráhu pre auto, čo bolo veľmi poučné. Deň sme zakončili vzrušujúcimi závodmi s robotmi na ovládanie, pri ktorých sme sa výborne zabavili.“
Sára Doležalová, II.A o druhom pracovnom dni: „V utorok sme mali výlet na pevnosť Mirabella. Z pevnosti bol nádherný výhľad na mesto Omiš aj na more. Priamo z pevnosti sme pokračovali na workshop, kde sme vyvolávali fotografie pomocou kurkumy a slnečného svetla. Bolo to veľmi zaujímavé a najmä jednoduché na výrobu. Neskôr sme si dopriali piknik na pláži, počas ktorého sme si užívali výhľad na more a teplé slniečko. Po jedle sme pokračovali v aktivitách a zúčastnili sme sa workshopu o hlaholike. V múzeu nám predstavili hlaholiku a porozprávali nám niečo o jej histórii. Taktiež sme si mohli vyskúšať písanie v tomto starobylom písme. Poslednou aktivitou dňa bol plážový volejbal, ktorý sme si všetci skvele užili. Na hotel sme sa vracali unavení, no spokojní a plní dojmov.“
Lucia Vecelová, II.C o treťom pracovnom dni: „Streda – polovica nášho Erasmus+ výletu bola za nami, no program sa ani zďaleka neskončil. Celá skupina Erasmus+ sme sa vybrali do neďalekého mesta Split. Deň sme začali prehliadkou pevnosti Klis, kde sme si na záver vyskúšali streľbu z luku. Neskôr nás čakala výstava Chorvátskeho námorného múzea, kde sme sa zahrali na námorných detektívov. Po návšteve múzea nasledovala prehliadka samotného mesta Split, počas ktorej nám milá sprievodkyňa ukazovala pamiatky tohto mesta. Nesmelo chýbať ani nakupovanie suvenírov. Deň sme zakončili večerou v reštaurácii Terminal F.“
Ema Mičáková, I.C o štvrtom pracovnom dni: „Vo štvrtok sme sa po menšej desiatovej prestávke presunuli do kuchyne, kde sme sa učili, ako pripraviť obľúbené chorvátske pochúťky – kroštule. Po ochutnávke našich výtvorov nasledoval workshop s psychológom. Témou bola „Cyber Sickness“, alebo jednoducho – čo s nami dokáže urobiť internet a sociálne siete. Veľmi dôležitá a rozšírená téma, najmä medzi dospievajúcimi. Následne sme sa ja a Sára presunuli do čitárne, kde sme spolu s našimi chorvátskymi rovesníkmi natáčali podcast o našom Erasmus+ týždni a zážitkoch – či už zo Slovenska, alebo z Chorvátska. Tým sme ukončili náš formálny program a popoludní sme sa vydali na plavbu loďou po známej rieke Cetina. Plavbu sme si veľmi užili a dokonca sme sa dozvedeli aj mnoho zaujímavostí.“
Marek Franček, I.A. o poslednom pracovnom dni: „V piatok po raňajkách sme sa minibusom presunuli do Inštitútu oceánografie a rybárstva v Splite. Dozvedeli sme sa tam veľa nových informácií o morských živočíchoch a o tom, ako sa meria hladina mora. Následne sme sa presunuli na Fakultu prírodných vied Univerzity v Splite, kde sme mali prednášku o slnečnej sústave a súhvezdiach. Pozreli sme si aj simuláciu pohybu planét v našej slnečnej sústave. Potom sme sa vrátili na hotel, kde sme po obede mali voľný čas. Večer nás čakala slávnostná večera v reštaurácii Lokal Bar & Kitchen, kde sme sa rozlúčili s našimi chorvátskymi kamarátmi.“
Zuzana Remencová, II.C o najzážitku týždňa: „Počas Erasmus+ týždňa v Chorvátsku sme zažili naozaj veľa zážitkov a dobrodružstiev. Jedli sme výborne lokálne jedlá, obdivovali útulné mestečko Omiš a historický Split, zúčastňovali sa na úžasne vymyslenom programe a pozerali nádherné západy slnka. A preto by bolo veľmi ťažké vybrať ten najlepší zážitok. A tak by som celý tento týždeň označila ako ten „najzážitkovejší“. Celých sedem dní sa nieslo v stále dobrej nálade, uvoľnenej atmosfére a entuziazme vrhnúť sa do ďalšieho dňa. Som vďačná za túto príležitosť a veľmi rada by som si ju zopakovala znova.“
Linda Vyletelová, II.C o vplyve mobility na vzťahy v GYMZA Erasmus+ tíme: „Musím priznať, že niektorí sa poznali už pred Erasmus+ projektom, takže atmosféra bola naozaj uvoľnená a pohodová. Avšak počas týždňa sme sa spoznali omnoho lepšie a vytvorili pamätné priateľstvá. Náš voľný čas po programe zvyčajne pozostával z prechádzok popri pláži, zbierania mušlí alebo aj ponorenia sa do mora. Ochutnávanie klasík chorvátskej kuchyne bolo samozrejme nutnosťou, rovnako ako nakupovanie suvenírov v očarujúcom omišskom Starom Meste. Každý moment, či už s Chorvátmi alebo nie, bol nezabudnuteľný a prežitý naplno.“
What do our participants say about the mobility in Omiš?
Lukáš Franček, II.A about the mobility itself: “We have recently spent an Erasmus+ week in Croatia, specifically in the city of Omiš. It is a beautiful destination with lovely beaches and mountains. We carried out our program there, as well as in the city of Split, together with a Croatian student group from Jure Kaštelan High School. The students were amazing and friendly, as were their teachers. The main theme of our Erasmus+ week was digital literacy, but we also took part in many other educational activities. We learned interesting facts about robotics, cyber sickness, oceanography, and astronomy, as well as the history of the Croatian navy and the history of Omiš and Split. We also enjoyed a boat tour on the Cetina River and spent lots of free time doing activities on the beach. To sum up, it was a great week, and I highly recommend participating in Erasmus+ to everyone. Many thanks to Erasmus+ and the Croatian team for making this experience possible.”
Gabriela Repčíková, I.C about the 1st working day: “On Monday morning, we headed to the school of our Croatian friends. Upon arrival, we were warmly welcomed with music. They gave us a tour of the school, and then we started making soap, which was great fun. Later, we went on a tour of the city of Omiš, where they shared interesting facts about the history of this beautiful place. After returning to the school, we had a class about RoboLab, during which we learned about robotics and programming. We tried programming a path for a car, which was very informative. We ended the day with exciting robot car races, where we had a lot of fun.”
Sára Doležalová, II.A about the 2nd working day: “On Tuesday, we visited Mirabella Fortress. From the top, there was a beautiful view of the city of Omiš and the sea. After that, we attended a workshop called Nature’s Imprint, where we developed photos using turmeric and sunlight. It was interesting and surprisingly easy to do. Next, we had a short picnic on the beach, enjoying the sun and the food. Right after we finished eating, we took part in a workshop about Glagolitic script. We learned about the history of this ancient writing system and even had the chance to try writing in it ourselves. The last activity of the day was a teambuilding session in the form of beach volleyball. Everyone had a great time, and after an hour of playing, we returned to the hotel tired but happy.”
Lucia Vecelová, II.C about the 3rd working day: “Wednesday – Half of our Erasmus+ trip was over, but the program was far from finished. Our whole Erasmus+ group set off to the nearby city of Split. We started the day with a tour of Klis Fortress, where we ended by trying archery. Later, we visited an exhibition at the Croatian National Museum, where we played the role of maritime detectives. After the museum, we continued with a guided tour of the city of Split, during which our kind guide showed us the city's landmarks. Of course, souvenir shopping was a must. We ended the day with dinner at the restaurant Terminal F.”
Ema Mičáková, I.C about the 4th working day: “On Thursday, after a short snack break, we moved to the kitchen, where we learned how to make a popular Croatian treat – kroštule. After tasting our creations, we had a workshop with a psychologist. The topic was Cyber Sickness – in other words, how the internet and social media can affect us. It’s a very important and widespread issue, especially among teenagers. Then Sára and I went to the reading room, where we recorded a podcast with our Croatian peers. We talked about our Erasmus+ week and shared our experiences from both Slovakia and Croatia. This marked the end of our official program, and in the afternoon, we went on a boat trip along the famous Cetina River. We really enjoyed the ride and even learned many interesting facts.”
Marek Franček, I.A about the last working day: “On Friday, after breakfast, we took a minibus to the Institute of Oceanography and Fisheries in Split. There, we learned many new things about marine life and how sea levels are measured. Next, we went to the Faculty of Science at the University of Split, where we attended a lecture on the solar system and constellations. We also explored the movements of the planets within our solar system. Afterwards, we returned to the hotel and had some free time after lunch. In the evening, we enjoyed a festive farewell dinner at the Lokal Bar & Kitchen restaurant, where we said goodbye to our Croatian friends.“
Zuzana Remencová, II.C about the best experience of the mobility: "During the Erasmus+ week in Croatia, we had many amazing experiences and adventures. We ate delicious local food, admired the cozy town of Omiš and historic Split, participated in a wonderfully thought-out program, and watched beautiful sunsets. And that's why it would be very difficult to choose the best one. So I would describe this entire week as “the best of the best“ experience. The entire seven days were spent in a constant good mood, relaxed atmosphere, and enthusiasm to throw ourselves into the next day. I am grateful for this opportunity and I would like to repeat it again."
Linda Vyletelová, II.C on the impact of the mobility on relationships within the GYMZA Erasmus+ team: “I have to admit that some of us knew each other before the Erasmus project, so the atmosphere was really relaxed and easy-going. However, during the week, we became closer and formed memorable friendships. Our free time after the program usually consisted of walking along the beach, collecting shells, or even taking a dip in the sea. Tasting the classics of Mediterranean cuisine was a must, as was souvenir shopping in the charming Old Town of Omiš. Every moment, whether spent with Croatians or not, was unforgettable and lived to the fullest.”