• Novinky

    • Geoinformačné technológie a príklady ich využitia počas štúdia geografie
     • Geoinformačné technológie a príklady ich využitia počas štúdia geografie

     •    Dňa 19. 4. 2021 sa počas online hodiny seminára z geografie uskutočnila prednáška s p. doc. RNDr. Matejom Vojtekom, PhD., z Katedry geografie a regionálneho rozvoja - Fakulta prírodných vied - Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Prednášku nám sprostredkovala vyučujúca p. Čorná.

         V úvode hodiny sme sa predstavili a potom už slovo dostal p. Vojtek, ktorý nám stručne predstavil Univerzitu a možnosti štúdia na nej.

         Po zaujímavých informáciách o Univerzite, prišla na rad hlavná téma - Geoinformačné technológie a príklady ich využitia počas štúdia geografie.

         Dostali sme informácie aj o základných pojmoch.

         Najzaujímavejšou časťou pre nás ako geografov, boli úžasné ukážky tvorby prác máp. Tie možnosti v súčastnosti sú naozaj nekonečné – od geologických máp vybraného územia.

         Cez geomorfologické členenie vybraného územia.

         Klimatické oblasti.

         A veľa ďalšieho:

         p. Vojtek nám ukázal aj krásne projekty z praxe študentov ich katedry. Ja ako vyučujúca som hneď dostala chuť študovať a vyskúšať si všetky možnosti, ktoré Univerzita ponúka.

         V závere p. Vojtek ešte spomenul aj konkrétne oblasti využitia absolventov univerzity, čo po ukážke mapy a firiem, kde sa uplatňujú, naozaj stojí za zváženie, kam povedú ďalšie kroky absolventov nášho gymnázia.

         V mene študentov, ktorí mohli na tejto prednášky byť, sa chceme poďakovať za prínosné informácie a ukážku toho, že aj počas neľahkej doby vieme ponúknuť možnosti k ďalšiemu štúdiu.

      Ema Rančáková (vyučujúca SEG)

    • 22. 4. - Deň Zeme
     • 22. 4. - Deň Zeme

     •    Dnes, 22. 4., je Svetový deň Zeme. Mnohí ho pokladajú za akýsi protest proti tomu, čo sa deje s našim životným prostredím alebo ako príležitosť pomôcť očistiť našu planétu. Tak sa rozhodlo konať aj zopár ľudí z našej školy, a tak ukázali, že im nie sú odpadky a znečistenie ľahostajné. Samozrejme chyba mnohokrát nastáva na začiatku, a tak by sme mali v prvom rade obmedziť produkovanie odpadu a žiť udržateľnejšie. Preto by sme chceli vyzvať aj teba, aby si priložil ruku k dielu. Nie je to vôbec náročné, stačí keď si zoberieš odpadkové vrece a zapojíš zber odpadu do svojej každodennej prechádzky so psom, prípadne ho vykonáš počas svojich návštev v prírode, alebo začneš využívať produkty s čo najmenej obalmi. Každá pomoc sa počíta a budeme určite radi, keď uvidíme snahu našich žiakov.

      Príroda ti bude určite vďačná.

      Kolégium Zelenej školy.

    • Výzva - vypestujme si vlastné potraviny
     • Výzva - vypestujme si vlastné potraviny

     • Milí študenti a učitelia!

         Pestujete doma vlastné ovocie alebo zeleninu, či rôzne bylinky a rastliny? Ak áno, táto výzva je práve pre Vás. Či už bývate v byte alebo v rodinnom dome. So súviacou pandémiou narástol aj nákup balených potravín, a to aj zeleniny a ovocia. Preto chceme v rámci Zelenej školy ukázať, že si môžete dopestovať vlastné potraviny aj vy a práve na to nastalo vhodné obdobie. Spoločne tým predídeme spotrebe plastov, odpadu a taktiež sa priučíme spoznávať život malého semienka a vytvoríme z neho chutnú potravinu. Idete do toho s nami? Ak Vás táto výzva a pomoc oslovila, prosíme Vás o zaslanie fotografií vašich dopestovaný rastlín, klíčkov, procesu sadenia na mail vikisopkova@gmail.com. Fantázii sa medze nekladú a fotografie môžu byť naozaj originálne. S vaším súhlasom budeme zverejňovať fotografie a spoločne budeme sledovať náš progress pestovania. Aj keď to je občas dlhší proces, nemusíte zúfať. A ak neviete ako na pestovanie, určite vám radi pomôžu rodičia, študenti i učitelia. V prílohe sú zároveň rôzne tipy na pestovanie nenáročných rastlín.Tešíme sa spoločne každému úspechu a budeme radi za každú účasť!

      Čas na odoslanie fotografií je do 31.5.2021.

      Všetkých zúčastnených odmeníme.

      Vaše kolégium Zelenej školy

      Tipy na pestovanie nenáročných rastlín (.docx)

    • Čitateľská súťaž Absynt dáva šancu mladým rečníkom, novinárom, recenzentom
     • Čitateľská súťaž Absynt dáva šancu mladým rečníkom, novinárom, recenzentom

     •    V tomto školskom roku sa naši študenti opäť zapojili do čitateľskej súťaže Absynt, v rámci ktorej majú možnosť čítať originálne reportáže z vydavateľstva Absynt, ale aj písať súťažné recenzie a reportáže, či v otvorenej diskusii obhajovať najlepšiu reportáž daného ročníka súťaže.

         V rámci súťaže Absynt sa aj tento rok realizovali webináre, zamerané na rozvoj štylistických zručností. 30. marca 2021 sa ich zúčastnili aj naši študenti. Webinár Recenzia viedla pani Mgr. Mária Klapáková, PhD., odborná asistentka z Prešovskej univerzity; webinár Reportáže pán Matúš Krčmárik, vedúci zahraničného spravodajstva SME a webinár Rečníctvo viedli dvaja vysokoškolskí  študenti - Emma Čačková a absolvent nášho gymnázia Ján Barčiak.

         V čom vidia prínos webinárov naši žiaci?

       

      Webinár sa mi veľmi páčil. Bol vedený zaujímavou formou, nebola to len jednostranná prednáška, ale naopak, mohli sme sa tiež zapájať, a tým sa aj viac naučiť. Určite nám získané vedomosti poslúžia aj pri tvorbe (školského) časopisu a do budúcnosti.

      Tamara Glajzová, II.A

       

      Webinár na mňa zapôsobil veľmi seriózne a som si istý, že ma posunul správnou cestou. Som si istejší ohľadom toho, o čom chcem  písať a ako to písať. Po absolvovaní webinára som sa stal cieľavedomejším...

      Jakub Sakala, I.A

       

      Ja som sa zúčastnila webinára recenzie a som absolútne nadšená a spokojná. Naučila som sa, ako správne recenzovať nielen Absynt knihu, ako správne argumentovať pri recenzovaní. Celý webinár prebiehal v skvelej atmosfére a dve spoločne strávené hodiny ušli ako voda. ...som vďačná, že som sa mohla na webinári zúčastniť a naučiť sa niečo nové.

      Ivana Hnátová, III.A

       

      Bolo to veľmi zaujímavé... reagovali na naše dotazy a doplnili ich svojimi znalosťami. Z webináru som odchádzala šťastná, lebo som si odniesla niečo nové, čo sa mi v živote určite zíde. Bol to super zážitok.

      Terézia Mačeková, II.A

       

      Pre mňa bol webinár k reportáži naozaj fajn. Musím povedať, že som človek, ktorý rád skúša nové veci, experimentuje a nebojí sa výziev. A toto bolo niečo, o čom som nemala ani potuchy. Preto som sa naň tešila. ... Veľmi dobré na tom bolo, že spätnú väzbu a praktické rady sme dostali od odborníkov z praxe, ktorí vedia, čo robia. Z webináru som odišla plná dojmov a nápadov. A možno aj s pocitom, že napísať reportáž by nemuselo byť zlé.

      Martina Hrebeňárová, IV.A

       

      Ja som si webinár užil. Matúš s Karolínou nám zaujímavým spôsobom priblížili svet novinárčiny, ukázali nám, čo môže a mala by, konkrétne reportáž, obnášať. S ich pomocou a cez skupinový brainstorming som si vytýčil približný náčrt potencionálnej reportáže, na ktorej sa pokúsim zapracovať. Boli to duchaplné dve hodiny a ani neviem, ako rýchlo ušli.

      Marián Šintaj, III.C

       

      Ako človeku, čo sa rád učí nové veci, sa mi webinár veľmi páčil. Videohovor viedli odborníci z branže, ktorí prezentáciu dopĺňali svojimi vlastnými skúsenosťami a ochotne odpovedali na otázky, dokonca aj nad rámec stanoveného času. Mali sme aj úlohy, ktoré boli tiež veľmi nápadité a zaujímavé. Boli to naozaj veľmi dobre strávené dve hodiny, ktoré ubehli veľmi rýchlo.

      Viktória Kubove, II.A

       

      Naši školitelia boli pútaví a tešilo ma, že som dostala príležitosť sa od nich niečo naučiť. Naozaj obdivujem ich prácu a námahu, ktorá je za písaním reportáže. Z webináru som si odniesla veľa inšpiratívnych nápadov a hlavne veľa nových poznatkov.

      Patrícia Králová, I.A

       

      Ja som sa zúčastnila webináru o rečníctve a musím povedať, že mi to niečo dalo. Viem, čo mám použiť v úvode, ako zaujať počúvajúcich, a že aj záver je veľmi dôležitý, čo som si nemyslela.

      Rebeka Barbuľáková, III.B

       

      Ešte sa chcem pridať ja a pochváliť skvelý výklad obidvoch rečníkov z rečníckeho seminára:))

      Soňa Bukovinská, I.A

       

      Som rada, že to nebolo len nudné prezentovanie, ale aj aktivitky, počas ktorých sme sa aj naučili. Mali sme za úlohu, každý zargumentovať svoj názor na najznámejších príkladoch.

      Napríklad, čo bolo skôr - sliepka alebo vajce? ... dúfam, že bude takýchto foriem vzdelávania viac.

      Nina Fáblová, II.B

       

      Webinár bol super. Čakala som, že to bude niečo úplne iné... Ale o to viac ma to príjemne prekvapilo. Nebolo to len jednostranné, ale mohli sme sa zapájať aj my. Určite som sa veľa vecí naučila a aj nejaké zaujímavosti dozvedela.

      Nina Paráčová, II.A

       

      Webinár zameraný na rečníctvo sa mi veľmi páčil a splnil moje očakávania. Bol spracovaný prehľadne v powerpoint prezentácii a jasne a zreteľne odprezentovaný. Naučil som sa napríklad, od akých oporných bodov sa mám na rečníckom prejave odraziť, alebo aj to, ako nadväzovať v ňom súvislosti. Hodnotím ho pozitívne.

      Juraj Kucka, II.A

       

      L. Štalmachová

    • Svätoplukovo kráľovstvo ožíva
     • Svätoplukovo kráľovstvo ožíva

     •    Dňa 8. 4. 2021 sa na našej škole uskutočnilo vyhodnotenie XII. ročníka celoslovenskej súťaže pod názvom Svätoplukovo kráľovstvo ožíva, ktorej vyhlasovateľom je Filozofická fakulta UKF Nitra.

         Súťaž sa skladala z troch častí:     a) literárnej,     b) výtvarnej,     c) elektronickej.

         Do súťaže sa zapojilo 72 žiakov, z toho 40 žiakov spracovalo témy literárne, 23 žiakov spracovalo témy vo výtvarnej časti, 9 žiakov sa zhostilo tém v elektronickej podobe. Z týchto prác do celoslovenskej súťaže postupujú:

       

      1. M. Šintaj, 3.C – próza – Podoby hrdinstva v Svätoplukovom kráľovstve
      2. A. Matulová, 4.B – próza – Objavná výprava k misii solúnskych bratov
      3. A. Maliarová, 4.D – maľba – Objavná výprava k misii solúnskych bratov
      4. M. Pavelková, 3.C – logo k súťaži

       

      Víťazom srdečne blahoželáme!

       

      Mgr. H. Krajčovičová

    • KRAJSKÉ KOLO SOČ - 43. ročník
     • KRAJSKÉ KOLO SOČ - 43. ročník

     •    Do 43. ročníka krajského kola SOČ, ktoré sa konalo 31. 3. 2021 prostredníctvom videokonferencií postúpili z našej školy štyri práce:

       

      Odbor č. 01 – Problematika voľného času

      4. miesto:  Miriama Škulcová, III.B – „Háčkovanie – výroba háčkovaných hračiek“

       

      Odbor č. 02 – Matematika, fyzika

      4. miesto:  Paulína Počinková, Marína Glasnáková, II.B - „Akustika a izolácia zvuku“

       

      Odbor č. 14 – Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie

      1. miesto: Ivana Hnátová, III.B - „Escape room – ako moderne a efektívne vzdelávať nielen na hodinách literatúry“ - postup do celoštátneho kola!!!

       

      Odbor č.   16 – Teória kultúry, umenie, umelecká a odevná tvorba

      2. miesto: Dominika Šošková, III.B  - „Práca s hlasom v hereckej profesii – tvorba audio rozprávky“ - postup do celoštátneho kola!!!

       

      Všetkým dievčatám srdečne blahoželáme k peknému umiestneniu a ďakujeme za reprezentáciu našej školy.  Ivanke a Dominike držíme palce v celoštátnom kole, ktoré sa uskutoční v dňoch 27. – 30. apríla 2021.

       

      V Žiline, 6. apríla 2021

      Mgr. Andrea Fučíková, koordinátor SOČ

    • MATEMATICKÝ B – DEŇ 2020
     • MATEMATICKÝ B – DEŇ 2020

     •    Dňa 4. februára 2021 sa uskutočnila tímová súťaž, kde žiaci riešili niekoľko hodín zaujímavé matematické úlohy. V tomto ročníku súťaže to bolo náročnejšie, keďže súťaž prebiehala počas dištančného vyučovania.

         Súťaže sa zúčastnilo 32 tímov z deviatich gymnázií z miest: Banská Bystrica, Košice, Levice, Michalovce, Nitra a Žilina. V tímoch spolu súťažilo 127 žiačok a žiakov.

         Naše gymnázium zastupovali tímy z 1.A a 2.B triedy. Je potešujúce, že tím 1.A triedy v zložení J. Hvorečný, N. Kwon, J. Lamoš a P. Vallo sa umiestnil na peknom 9. mieste.

       

      Srdečne blahoželáme!

      Za PK matematiky Mgr. T. Hiková

  ​​​​​​Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina

  IČO: 00160903, tel. č.: 041/763 77 00, fax: 041/763 43 50, e-mailgymnazium@gymza.sk

   

  kontakt na správcu webovej stránky: slosar.michal@gmail.com, michal.slosar@gymza.sk