• Novinky

    • Kniha Krok vpred
     • Kniha Krok vpred

     •    Milí študenti, rodičia a učitelia,

         chcem sa s Vami podeliť s tým, čo som získal za dve dekády môjho života strávenými v zahraničí a následne mojim návratom domov. Ak sa rozhodujete, či do zahraničia vycestovať, ponúkam skúsenosti zažité na vlastnej koži. Počnúc základnou motiváciou Vášho rozhodnutia, cez Vaše možnosti, až po to, čo Vás spolu, ako rodinu čaká.

         Odchádzal som ako chlapec s minimom financií a neexistujúcou angličtinou. Časť svojich ciest som strávil prácou v UK a USA, časť cestovaním a časť štúdiom na univerzite v Dánsku. Po návrate domov som svoje skúsenosti zúročil aj pri zakladaní agentúry Scandinavian study. V agentúre, kde pomáhame študentom s prijatím na zahraničné univerzity.

         Verím, že táto kniha má šancu si nájsť miesto v domácej knižnici a že si v pravý čas nájde aj cestu do Vašich rúk. Napríklad vtedy, keď sa pred rodičov postaví dcéra s rozhodnutím, že chce ísť študovať na školu v zahraničí.  Alebo vtedy, keď syn príde za otcom s novinkou, že jeho spolužiak odchádza do zahraničia študovať a on by rád išiel s ním. Kniha príde vhod takisto rodičom, keď si nebudú vedieť dať doma rady so svojím dorastom a budú potrebovať pár dobrých argumentov, ako ho na nejaké obdobie ,,upratať” a ,,prenastaviť”.

         Držím Vám palce urobiť ten správny krok vpred!

         Príjemné čítanie, priatelia.

      Roman Hutira, Scandinavian study

    • Úloha „nezmyslov“ vo vzdelávaní
     • Úloha „nezmyslov“ vo vzdelávaní

     •    Dňa 24. 10. 2019 našu školu navštívil p. Jozef Hvorecký, ktorý sa vo svojej prednáške zameral na úlohu nezmyslov vo vzdelávaní. Na mnohých ukážkach žiakov upozornil na ich úlohu čítať text s porozumením, vedieť rozlíšiť v texte podstatné od nepodstatného, ale aj ako vnímať bežný a matematický text. Najväčší dôraz kládol na komunikáciu medzi žiakom a učiteľom, rovnocennosť dialógu. Vyzýval žiakov, aby sa nebáli klásť otázky, pretože:

      Tvorivé myslenie potrebuje zapojenie obidvoch hemisfér. Kritické detto.

         Dnes sme sa zúčastnili skvelej prednášky so zaujímavým p. J. Hvoreckým. Podľa jeho rozprávania toho v živote veľa zažil, navštívil a aj sa naučil. Rozprával o nezmysloch. Veľmi zaujímavá téma. No keďže sme si mysleli, že to bude o matematike, potešilo nás to. Počas prednášky nám kládol rôzne otázky, ako napríklad: „Prečo by bocian nemohol nosiť deti?“. Nabádal nás k zdôvodneniu, prečo je to nezmysel. Hovoril nám tiež o školách a študentoch v zahraničí, spôsobe učenia a motivácii detí k štúdiu. Jeho vystupovanie pôsobilo sympaticky a úprimne. Aktivitu u žiakov odmenil knihou, ktorú sám napísal.

      V. K., I.A

    • Študentská súťaž SBA - Natoč a vyhraj!
     • Študentská súťaž SBA - Natoč a vyhraj!

     •    Slovak business agency Vám v rámci 30-teho výročia podnikania na Slovensku ponúka súťaž Natoč a vyhraj. Cieľom súťaže je, aby si študenti stredných škôl predstavili čo to znamená byť podnikateľom/podnikať a natočili vtipné video na svoj vybraný nápad. Súťaž je určená pre stredoškolákov nad 15 rokov

         Vyhrať môžete zaujímavé ceny: 

      1. iPhone X, 
      2. elektrickú kolobežku Xiaomi
      3. bezdrôtové slúchadlá Sony

         Podmienkou je natočiť krátke vtipné video v dĺžke max. 2 minúty na tému ako si predstavujete podnikanie a zavesiť ho na youtube najneskôr do 11. 11. 2019 a poslať link na adresu sutaz@sbagency.sk. O pravidlách súťaže sa dočítate v priloženom linku kliknutím tu alebo na Youtube.

         Výhru si budete môcť prevziať na konferencii 1989-2019: 30 rokov podnikania na Slovensku, pred úspešnými podnikateľmi zo Slovenska. 

    • Nie je všetko pravda, čo sa zdieľa
     • Nie je všetko pravda, čo sa zdieľa

     •    V mesiacoch september a október  2019 sa na našom gymnáziu realizoval projekt „Nie je všetko pravda, čo sa zdieľa“ – v rámci grantového programu Žilinského samosprávneho kraja „Mládež v pohybe – spolu dokážeme viac“. Jeho hlavným cieľom bolo zamerať pozornosť mladých na problematiku dezinformácií v mediálnom priestore.

         Po úvodnom oslovení stredných škôl v rámci ŽSK sa do projektu okrem Gymnázia Hlinská, ako hlavného organizátora a realizátora, zapojilo ďalších šesť škôl Žilinského kraja, menovite –  Gymnázium bilingválne T. Ružičku, Gymnázium Bytča, Gymnázium Varšavská, Gymnázium Veľká okružná, Gymnázium sv. Františka z Assisi a Súkromná škola umeleckého priemyslu. Dané školy zastupovali v projekte vybraní žiaci zo žiackych školských rád.

         Prvé stretnutie zapojených škôl sa uskutočnilo dňa 21. 09. 2019 a malo najmä informačno-teoretický charakter. Na pôde našej školy sa uskutočnili dve prednášky zamerané na oblasť dezinformácií, konšpiračných teórií a propagandy. Odbornú stránku prvého stretnutia zastrešili pán Juraj Smatana a Jakub Goda, ktorých vystúpenia boli následne doplnené o diskusiu so študentmi. Prvé stretnutie poslúžilo žiakom ako teoretický a inšpiratívny podklad na tvorbu aktivít týkajúcich sa boja s dezinformáciami. V rámci projektu bolo totiž hlavnou úlohou zapojených žiakov navrhnúť aktivitu, ktorá by sa tematicky týkala dezinformácií a zároveň by sa dala vhodne a efektívne využiť vo vyučovacom procese. Na vytvorenie tejto aktivity mali žiaci dva týždne.

         Druhé stretnutie zapojených škôl, opäť na pôde Gymnázia Hlinská, sa realizovalo 11. 10. 2019. Úlohou zapojených žiakov z jednotlivých škôl bolo navrhnutú aktivitu v krátkosti predstaviť a zároveň ju aj priamo prakticky uplatniť formou rovesníckeho vzdelávania. Autori aktivity mali tak spolu s ostatnými žiakmi možnosť odskúšať si „životaschopnosť“ svojej aktivity a vďaka spätnej väzbe zároveň zistiť aj nedostatky, resp. vypočuť si od ostatných študentov návrhy na zlepšenie.

         V priebehu nasledujúcich týždňov bolo úlohou realizátorov projektu skompletizovať dané návrhy aktivít do podoby brožúrky. Jej obsah, ako aj grafickú stránku riešili členovia ŽŠR Gymnázia Hlinská, za odbornej pomoci koordinátoriek. Veríme, že brožúrka poslúži zapojeným školám ako doplnkový didaktický materiál nielen v rámci mediálnej výchovy, ale aj iných spoločenskovedných predmetov.

      PaedDr. Katarína Červencová

    • Aj Ty v IT!
     • Aj Ty v IT!

     • Milé študentky !!!

         Obraciame sa na VÁS s príležitosťou vyhrať jedno z ocenení 1. ročníka DITEC OPORTUNITY AWARD.

         Autorkou historicky vôbec prvého algoritmu bola britská matematička Ada Lovelace, dcéra nemenej slávneho lorda Byrona a podobne aj v spoločnosti DITEC sú presvedčení, že oblasť IT môžu aj dnes práve ženy významne obohatiť. Rozhodli sa preto vyhlásiť ocenenie DITEC Opportunity Award určené pre šikovné mladé dámy, ktoré vidia svoju budúcnosť v technológiách. O cenu sa môže uchádzať akákoľvek stredoškoláčka vo veku od 15 do 19 rokov so záujmom o IT.

         Ako sa môže študentka zapojiť? Stačí, keď na mailovú adresu studentka@ditec.sk, do polnoci 6. novembra pošle esej na tému: „Prečo ma baví IT“ v rozsahu max. 2-3 strán. Zaslaním eseje zároveň účastníčka potvrdzuje, že si prečítala podmienky, štatút súťaže a poučenie o GDPR.

         Porota, zložená zo zástupcov DITEC, občianskeho združenia Aj Ty v IT a konferencie ITAPA vyberie tri najlepšie z nich a ich autorky spoločnosť DITEC ocení odmenou vo výške 500, 200 a 100 eur. Víťazka si cenu DITEC Opportunity Award preberie na slávnostnom galavečere ITAPA v bratislavskom hoteli Sheraton 12. novembra. Víťazku bude spoločnosť DITEC kontaktovať 10.-11. novembra 2019 tak, aby sa mohla
      slávnostného večera zúčastniť.

         Ďakujem za za prejavený záujem.

         S pozdravom

         Mirka Čechová (AjTyvIT),

         Ema Rančáková (GYMZA)

    • Majstrovstvá okresu vo futsale
     • Majstrovstvá okresu vo futsale

     •    V tomto školskom roku odštartovali školské športové súťaže tímov turnajom vo futsale. Vo štvrtok 24. októbra 2019 sa stretlo 16 tímov stredných škôl v športovej hale na Spojenej škole a na Dopravnej akadémii. Naši reprezentanti nastúpili v zložení: Damián Labovský, Adam Dzurilla, Filip Milo, Jakub Bukovčan, Matej Jaššák, Erik Berešík, Samuel Faško, Samuel Blaženiak, Dávid Krško a Adam Ferianec (brankár). V rozlosování sme sa dostali do skupiny D. Každý zápas sa hral 15 minút hrubého času. Prvý zápas sme odohrali so SOŠ stavebnou a skončil remízou 3:3 (góly Labovský, Bukovčan, Berešík). V tomto zápase sme sa presvedčili, že sa vždy hrá do poslednej sekundy. V druhom zápase sme hrali proti Strednej zdravotníckej škole a skončil výsledkom 4:2 (góly Bukovčan (2), Krško, Milo). Posledný zápas v základnej skupine bola naším súperom Obchodná akadémia Veľká okružná a skončil výsledkom 3:0 (góly Berešík, Jaššák, Krško) a chalani si tak poistili postup zo skupiny do semifinále (postupoval len víťaz). V semifinále sme v riadnom hracom čase remizovali s Dopravnou akadémiou a prehrali až v rozstrele na pokutové kopy. V zápase o tretie miesto sme si zmerali sily s Gymnáziom Veľká okružná. Hneď v úvode padol nezabudnuteľný gól v podaní Damiána Labovského. Náš súper vyrovnal v druhej polovici zápasu a tak prišlo opäť na napínavý penaltový rozstrel, kde rozhodla až úplne posledná strela. Naši chlapci bojovali počas celého turnaja a skončili na 4. mieste zo šestnástich družstiev. Ďakujeme za výbornú reprezentáciu.

      Mgr. Zuzana Bebčáková, PhD.

    • Predaj akcií sa začína!
     • Predaj akcií sa začína!

     •    S radosťou vám oznamujeme, že naša cvičná firma Pogy od stredy 23. 10. 2019 do utorka 29. 10. 2019 predáva svoje akcie. Jedna akcia má hodnotu 5€ a na osobu si môžete kúpiť maximálne 3 akcie. Ak máte záujem, napíšte svoje meno, triedu, meno na Facebooku a počet akcií, ktoré chcete zakúpiť, na firemný e-mail: pogyfirma.gymza@gmail.com.

    • Gymza číta Prekliatych reportérov
     • Gymza číta Prekliatych reportérov

     •    V dňoch 19. – 22. 9. 2019 prebiehal už šestnásty ročník Žilinského literárneho festivalu. Tieto dni sa niesli v duchu slova „MAŤ“. Ponúkal nám pestrú paletu podujatí, debaty a workshopy, no nechýbalo ani divadlo či knižný trh.

         Súčasťou ŽLF bolo aj vyhodnotenie druhého ročníka čitateľskej súťaže vydavateľstva Absynt, ktoré sa konalo v piatok 20. 9. 2019. Cieľom tejto súťaže je naučiť študentov stredných škôl láske ku knihám, naučiť ich kriticky myslieť a v neposlednom rade vedieť sa vcítiť do kože vojnového reportéra.

         Tak ako aj v prvom ročníku súťaže, aj v druhom sa do čítania reportážnych kníh naši gymzáci zapojili. Kníh bolo dovedna päť a každá z nich nám mala čo odovzdať a preto bolo náročné vybrať si len jednu, ktorej udelíme hlas. Ja sama som nebola pre svoju top knihu rozhodnutá do posledného momentu hlasovania. Medzi našimi čitateľmi nakoniec zvíťazila kniha Černobyľská modlitba od Svetlany Alexijevič.

         Súťažilo sa v štyroch kategóriách. Každá z nich mala svojich vlastných hodnotiteľov. Medzi nimi bol aj reportér Andrej Bán, ktorý zodpovedal za kategóriu reportáž, Marta Součková, literárna teoretička a kritička, ktorá vyhodnocovala stredoškolákmi napísané recenzie na nimi zvolené knihy, ceny sa zúčastnila zástupkyňa primátora mesta Barbora Birnerová. Samozrejme nesmel chýbať ani zástupca vydavateľstva Absynt, Filip Ostrowski.

       

      Reb ako rebríček, reč ako rečníctvo

       

         Rebríček, jedna z kategórií, nám ukázal výsledky hlasovania na jednotlivých stredných školách. Z toho potom vznikol celkový rebríček, v ktorom si prvé miesto získala už spomínaná kniha – Černobyľská modlitba. Zaujímavo dopadlo hodnotenie knihy Eben. V konečnom hodnotení dosiahla iba žalostné 2% hlasov.

         Tento výsledok označujem za žalostný z viacerých dôvodov. Kniha Eben bola zo všetkých čítaných kníh najlepšou reportážnou knihou. Bola to, dovolím si povedať, učebnicová ukážka reportážnej literatúry. V tomto duchu o nej hovorili reportér Andrej Bán a aj zástupca vydavateľstva Absynt. Tento výsledok ich rozhodne pri srdci nezahrial. Knihu som prečítala aj ja a musím priznať, že ma zamrzelo, že som jej svoj hlas nakoniec neodovzdala.

         Napriek neúspechu v rebríčku Eben nakoniec zožal úspech v ďalšej kategórii, a to v rečníctve. Hoci táto kniha na našej škole nedostala ani jedno percento hlasov, Ján Barčiak zo IV.A triedy jej s radosťou prepožičal svoj hlas a pomohol jej obhájiť sa pred publikom v Neologickej synagóge v Žiline. Porota, v ktorej rozhodovala aj zástupkyňa primátora mesta, Barbora Birnerová, v tejto kategórii vyhlásila práve jeho reč za víťaznú. Víťazovi bol udelený okrem iného aj originálny obraz s logom vydavateľstva Absynt od umelca Davida Reitšpísa.

         Do zostávajúcich dvoch kategórií sme sa tento rok nezapojili. Veríme však, že ten budúci pokryjeme aj tieto časti súťaže.

      Eliška Stoklásková, IV.A

    • Otvorená hodina - Москва
     • Otvorená hodina - Москва

     •    Deň 18. október 2019 sa stal pre študentov ruského jazyka, ako aj pre našu školu naozaj výnimočným. Do našej školy prišli predstaviteľky z Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku - Anna Novgorodova a Inna Kuznetsova z Ruského centra vedy a kultúry.

         Hneď po príchode sa ich ujalo vedenie nášho gymnázia spolu s p. učiteľkou ruského jazyka a spoločne strávili veľmi príjemný čas, ktorý bol sprevádzaný konštruktívnou diskusiou o slovensko-ruských vzťahoch o možnostiach spolupráce, ako aj o možnostiach rozvoja spolupráce s partnerskou školou v Petrohrade. Taktiež naši hostia mali možnosť vidieť priestory našej školy. Následne sa študenti z II.C, III.B a III.C spolu zišli v učebni H08, kde si vypočuli prednášku o hlavnom meste Ruska, o Moskve. Táto hodina bola veľmi zaujímavá, a to nielen preto, že žiaci mohli počuť autentickú ruštinu od pravej Rusky, ale i preto, lebo práve Anna Novgorodová, ktorá viedla hodinu pochádza práve z Moskvy. A kto lepšie predstaví také veľkolepé mesto, než pravá „Moskvička“? Tak žiaci mohli cítiť jej vlastný vklad v rámci prednášky. Po prednáške sa naši žiaci osmelili a zaplavili p. Novgorodovú rôznymi otázkami z rôznych oblastí.

         Sme radi, že sa nášmu gymnáziu podarilo prijať takú úžasnú návštevu a opätovne prepojiť životy gymzákov s Ruskom a ruštinou ako takou. Veríme, že naši hostia sa u nás cítili veľmi príjemne a budú sa u nás cítiť dobre aj pri ďalších otvorených hodinách, pretože my sa tešiť určite budeme! Zároveň by sme chceli vyjadriť „БОЛЬШОЕ СПАСИБО“ pani Anne Novgorodovej a pani Inne Kuznetsovej za ich krásne dary, ktoré priniesli pre našu školu, pre ich osobnú účasť na našej otvorenej hodine a ich osobnostný vklad a cenné rady a informácie. СПАСИБО našemu vedeniu, a samozrejme našim študentom druhého a tretieho ročníka, ktorí prejavili maximálny záujem o pomoc a prípravu učební a rôznych projektov. No a na záver by som chcela vyjadriť osobné ĎAKUJEM našej (bývalej) kolegyni a skvelej pani učiteľke, pani Darinke Lešťanovej, ktorá sa zaslúžila o rozvoj ruštiny na našej škole, ako aj o to, že naši súčasní študenti majú vynikajúce základy ruštiny, na ktorých môžu stavať do budúcna.

         Všetkým veľmi pekne ĎAKUJEM!

      Mgr. Mária Kariakinová

     • Témy SOČ 2019/2020

     •    V tomto školskom roku si žiaci v rámci 42. ročníka SOČ môžu vybrať jednu z nasledovných ponúknutých tém jednotlivých predmetových komisií. Po dohode s konzultantom je možné zvoliť si aj vlastnú tému podľa záujmu.

      Slovenský jazyk a literatúra

      • Fenomén fantasy literatúry v súčasnosti
      • Charakter postáv a ich vplyv na dej románu Pán prsteňov od J. R. R. Tolkiena
      • Literárna tvorba J. Grishama
      • Hľadanie zmyslu života v literárnej tvorbe H. Hesseho
      • E-mail ako slohový útvar a spôsob komunikácie
      • Písomná korešpondencia v minulosti a dnes
      • Internet = koniec kníh?
      • Slovná zásoba
      • Reklama ako forma komunikácie
      • Slovenský jazyk z pohľadu cudzincov
      • Téma podľa voľby študentov

      Dejiny umenia/Umenie a kultúra

      • Grafity ako moderné umenie
      • Súčasný slovenský film
      • Prečo majú mladí ľudia predsudky voči klasickej hudbe
      • Akými myšlienkami oslovuje mladých ľudí súčasná populárna hudba?
      • Téma podľa voľby študentov

      Spoločenskovedné predmety

      • Kultúrne pamiatky Žiliny
      • Dejiny obcí žilinského regiónu
      • Atentáty na slávne osobnosti z histórie
      • M. R. Štefánik a vznik Československa
      • Grécka a egyptská mytológia
      • História žilinského športu
      • Vojna Sever proti Juhu
      • Zmiznutí susedia (spracovanie holokaustu v Žiline)
      • Sociálna skupina a jej vplyv na jednotlivca
      • Sme rasisti?
      • Terorizmus (predpoklady vzniku, formy a boj s ním)
      • Budhizmus
      • Korupcia naša každodenná
      • Podnikateľský zámer firmy aplikovanej ekonómie
      • EÚ včera a dnes
      • Téma podľa voľby študentov

      Matematika – A kategória – čistá matematika

      • Zlatý rez
      • Pravidelné mnohosteny
      • Pytagorejské trojuholníky a kvádre
      • Významné body a priamky geometrických útvarov
      • Skladanie zhodných zobrazení v rovine
      • Geometrické konštrukcie obmedzenými prostriedkami
      • Metóda MONTE CARLO
      • Šifrovanie
      • Matematika kruhu a kružnice
      • Ludolfovo číslo π, Eulerovo číslo e
      • Matematické funkcie a ich využitie
      • Obrazce
      • Kvadratická funkcia v slovných úlohách

      Matematika – B kategória – aplikovaná matematika

      • Matematika v živej a neživej prírode (rozmnožovanie baktérií, meranie času, večný kalendár)
      • Matematika nad glóbusom a mapou sveta
      • Matematika v športe (futbal, gymnastika, hokej...)
      • Matematika v doprave
      • Matematika v umení (hudba, maľba, sochy...)
      • Matematika a dizajn
      • Matematika a origami
      • Telesá, kužeľosečky a architektúra
      • Matematika v školskej praxi
      • Matematické hry
      • Matematický kvíz
      • Vývoj jednotiek miery
      • Magické štvorce a matematické hlavolamy
      • Finančná matematika v domácnosti

      Matematika – C kategória

      • Téma podľa voľby študentov

      Fyzika

      • Ako fungujú hudobné nástroje
      • Povrchové napätie a vplyv tvrdosti vody na účinnosť pracích prostriedkov
      • Je lepšie kúriť odpadom zo smetiaka alebo z lesa
      • Mpemba efekt – ako je to s tuhnutím vody?
      • Solárne články a ich využitie
      • Aké veľké okienko môže mať ponorka?
      • Naklonená rovina a jej využitie v praxi
      • Téma podľa voľby študentov

      Informatika

      • Grafický dizajn
      • Počítačová hudba
      • Hackeri a počítač
      • Ako mi pomáha počítač pri učení
      • Pozitívne a negatívne stránky informatizácie spoločnosti
      • Kyberšikana
      • Téma podľa voľby študentov

      Geografia

      • Environmentálne problémy dnešného sveta
      • Prečo mám rád Slovensko?
      • Migranti v Európe
      • Výuková prezentácia GIS (geografické informačné systémy)
      • Znečistenie ovzdušia v Žiline
      • Vybraná dovolenková destinácia – služby cestovného ruchu
      • Téma podľa volby študentov

      Chémia

      • Anorganická chémia - technológia výroby, kvalita, použitie vybraných chemických výrobkov...
      • Chémia vody - sledovanie a monitorovanie obsahu vybraných chemických látok v riekach a vodných nádržiach v okrese Žilina
      • Organická chémia - štruktúra, vlastnosti, technológia výroby, kontrola kvality, použitie vybraných organických zlúčenín...
      • Farmaceutická chémia - toxické látky v medicíne, najnovšie poznatky v oblasti výroby a použitia (prípadne distribúcie), prírodné liečivá, dejiny farmakológie...
      • Makromolekulová chémia - technológia gumy a plastov
      • Chémia bežného života - oblasť potravinárstva (zisťovanie, overovanie kvality vybraných výrobkov), kozmetickej chémie, bytovej chémie, ochrany rastlín...
      • Chemický priemysel a životné prostredie - vznik, druhy, skladovanie, využitie resp. zneškodňovanie odpadov, opatrenia na zmenšovanie produkcie odpadových látok, triedenie odpadu vo svete a v SR...
      • Téma podľa voľby študentov

      Biológia

      • Mikrobiológia – pozorovanie MO, pôsobenie človeka na výskyt MO
      • Botanika, Zoológia – druhová pestrosť územia, mapovanie výskytu ohrozených organizmov, výskyt a rozšírenie nových druhov, pozorovanie migrácie živočíchov
      • Antropológia – mapovanie výskytu chorôb ohrozujúcich človeka, napr. alergie apod.
      • Genetika – pozorovanie geneticky podmienených zmien v prírode a u človeka
      • Zdravotníctvo – Národný program zdravia – problematika kardiovaskulárna, onkologická, gerontologická, boj proti infekčným chorobám, drogové závislosti, posilňovanie zdravého životného štýlu, hygiena životného a pracovného prostredia, zdravotný stav populácie, výchova k partnerstvu a rodičovstvu…
      • Ekológia a tvorba krajiny – vyhľadávanie biologicky cenných a zaujímavých území, námety na ich využívanie, vplyv človeka na krajinu, jej premeny, racionálne využívanie zdrojov a ochrana krajiny, návrhy úprav a štruktúry vegetácie, revitalizácia narušených území, parkov, plôch zelene…
      • Civilizačné ochorenia, možnosti ich prevencie a ich vzťah k zdravému životnému štýlu
      • HIV/ AIDS – hrozba len pre Afriku?
      • Onkologické ochorenia
      • Jedovaté rastliny ako hrozba alebo ozdoba v našich bytoch a záhradách
      • Zdravé potraviny, potravinová bezpečnosť, povedomie v oblasti označovania potravín
      • Živočíchy v službách človeka (napr. delfíny, ostrochvost...)
      • Klimatické zmeny (spôsobené činnosťou človeka, spôsobené napr. výbuchmi sopiek v minulosti a ich vplyv na zmeny klímy, na populáciu človeka...)
      • Obezita (jej vplyv na mladý organizmus, ako vplýva pohyb a strava na jej vývoj)
      • Spánok (vplyv na nervovú sústavu, na celkový stav organizmu resp. potreba oddychu)
      • Očkovanie – áno či nie
      • Vplyv mydla a sprchovacieho gélu na organizmus. Čo je lepšie?
      • Téma podľa voľby študentov

      Výchovné poradenstvo

      • Sociálno-patologické javy v podmienkach SŠ
      • Delikvencia a jej dôsledky
      • Hodnoty v živote stredoškoláka
      • Téma podľa voľby študentov

      Protidrogová prevencia

      • Drogy a ich hrozba v podmienkach stredných škôl
      • Alkohol
      • Fenomén zvaný fajčenie
      • Téma podľa voľby študentov

      Mgr. Andrea Fučíková, koordinátorka SOČ

    • Noc výskumníkov
     • Noc výskumníkov

     •    Pred dvoma týždňami sa naša trieda 1.B zúčastnila akcie „Noc výskumníkov“, ktorá sa konala v obchodnom centre Mirage v Žiline. Videli a navštívili sme tam rôzne stánky zamerané hlavne na biológiu a techniku, no boli tam aj stánky zamerané na fyziku, chémiu, či geografiu. Rozdelili sme sa do dvojíc a našou úlohou bolo si vybrať jeden zo stánkov a urobiť o ňom projekt. Robenie samotných projektov nebol ten najkratší proces, no nakoniec sme to úspešne zvládli a samotné projekty odovzdali. Tie najlepšie projekty boli ohodnotené z predmetu, ktorého sa dná práca týkala. Musím povedať, že toto podujatie mi rozšírilo vedomosti, obzory a znalosti a dovolím si tvrdiť, že sa to celej triede vrátane mňa páčilo a boli sme milo prekvapení, ako sa niektoré témy dajú zaujímavo spracovať, ale aby som nepísala len o samých pozitívnych vlastnostiach, tak tu vypichnem aj pár chybičiek, teda vlastne len jedno negatívum. Bolo tam veľmi málo miesta. Na túto akciu prišlo mnoho žiakov aj z iných stredných, ale aj základných škôl a všetci sme sa tam tlačili v malom priestore, kde sa nedalo ani poriadne dýchať a nesústredili sme sa tak veľmi na dané témy stánkov. Bolo by lepšie vyhradiť priestor, kde by sme mali väčšiu možnosť pohybu, no aj napriek tomu sme si to užili a niečo nové sa naučili, veď kto by sa nechcel uliať z vyučka a ísť si pozrieť nové vymoženosti, ktoré nám veda ponúka?

      Paulína Počinková, I.B

    • Keď sa Štefánik stretne s Báthoryčkou
     • Keď sa Štefánik stretne s Báthoryčkou

     •    V utorok 8. 10. 2019 sme sa my, žiaci 3. ročníka, zúčastnili v sprievode p. uč. Ďureka a p. uč. Krajčovičovej literárno-dejepisnej exkurzie.
         Prvou zastávkou boli Košariská, rodisko M. R. Štefánika. Ako to už v našej histórii býva, vzrastom malý, ale pre národ veľký muž sa narodil v malom domčeku. Dnes tu sídli jeho múzeum. Sprievodca nám podal výklad o jeho zaujímavom živote, politickej či vedeckej činnosti. Prezrieť sme si mohli nielen veci z jeho parížskeho bytu, ale aj z frontu. V poslednej miestnosti boli vystavené aj jeho osobné veci, ktoré mal so sebou v osudný deň 4. mája 1918 pri páde lietadla.
         Naša ďalšia cesta nemohla smerovať nikde inde ako na Bradlo. Po vystúpení z autobusu nám ale zmrzol úsmev na tvári. Nebolo to kvôli ceste nahor. Výrazne k tomu prispel silný severák. Že by sa tak cítil Štefánik v lietadle? Toto miesto má tiež troch záhadnú atmosféru. Nie je to typická hrobka, je to mohyla. Preto padla otázka: ,,Kde je Milan???“ Aj napriek nie príliš peknému počasiu sme si užili výhľad do okolia. Prirodzene, nesmeli chýbať ani veselé fotografie.
         Poslednou zastávkou bola malá, no známa obec Čachtice. Nezamierili sme však na tajomstvom opradený hrad. Cieľom sa stal malý miestny kaštieľ. Skvelá pani sprievodkyňa nám vysvetlila, ako to vlastne bolo s krvavou grófkou Alžbetou Báthoryovou, či ako k jej väzneniu prispel Juraj Thurzo. Vedeli ste, že spáchala viac ako 630 vrážd? Alebo že na Čachtickom hrade strávila len posledné štyri roky svojho života? Dozvedeli sme sa nielen tieto, ale aj rôzne iné informácie. Prekvapivo sme si nakoniec pripomenuli aj významnú generáciu štúrovcov, ktorá v tejto dedinke mala svoje stretnutie.
         M. R. Štefánik sa s Alžbetou Báthoryovou nikdy osobne nestretli. Žili totiž v inom čase a priestore. Po našej exkurzii sa stretli nielen v našich fotoaparátoch, ale i v myšlienkach. Veď čo by sa stalo keby...

      Martina Hrebeňárová, III.A

    • Literárno-dejepisná exkurzia v Čadci
     • Literárno-dejepisná exkurzia v Čadci

     •    Dňa 20. 9. 2019 sme sa ako žiaci z Gymnázia Hlinská, ktorí navštevujeme predmet Cvičenia zo slovenského jazyka a literatúry, zúčastnili literárno-dejepisnej exkurzie v Čadci. Navštívili sme Kysucké múzeum, v ktorom sme absolvovali aj prednášku o významných osobnostiach, ktoré majú korene práve na Kysuciach, ako napríklad Ján Palárik, Jozef Króner či americký astronaut Eugene Cernan. Po prednáške sme mali možnosť prezrieť si interaktívnu výstavu o živote a ochrane živočíšnych druhov. Nemuseli sme ju vnímať len očami, ale mohli sme pri rôznych aktivitách zapojiť aj ostatné zmysly, ako sluch a hmat. Neskôr sme sa presunuli na drotársku výstavu aj s malou prednáškou, ktorá nám ukázala život a prácu drotárov od počiatkov tohto tvorivého remesla, vrátane ich výrobkov.

      Miroslava Janíčková, IV.A

    • Exkurzia v Martine
     • Exkurzia v Martine

     •    Dňa 1. 10. 2019 sme sa my, trieda 2.C, spolu s ďalšími študentami z vedľajších tried 2.A a 2.B zúčastnili na exkurzii v Martine. Navštívili sme Slovenskú národnú knižnicu, aby sme objavili históriu nášho rodného jazyka a literatúry. Táto exkurzia bola náučná pre všetkých študentov, oboznámili sme sa s činnosťou knižnice, ako sa knihy rekonštruujú a súčasne aj s najmenšou knihou, ktorá je v depozite SNK, rovnako sme mali možnosť vidieť najhodnotnejší exemplár. Vo vstupných priestoroch SNK sme mali možnosť vidieť výstavu k 100. výročiu smrti M. R. Štefánika. Po vzhliadnutí materiálov nás čakala prehliadka budovy. Našou ďalšou zastávkou bol známy Martinský cintorín, kde nás čakala menšia aktivita od pedagogických pracovníkov, čo bolo nachádzanie náhrobných kameňov národovcov. Vďaka technologickým vymoženostiam cintorína, bola táto aktivita ľahko splniteľná. Okrem toho sme si pozreli budovy Matice Slovenskej a Memorandové námestie. Študenti si z tejto exkurzie odniesli dosť zážitkov, vedomostí a dôležitých informácií do života.

      Klementína Horváthová, 2.C

    • Gymnázium Hlinská na kontaktnom seminári pre program ERASMUS+
     • Gymnázium Hlinská na kontaktnom seminári pre program ERASMUS+

     •    V dňoch 2. - 4. októbra 2019 sa v Bratislave konal kontaktný seminár pre spoluprácu školských partnerstiev. Akciu organizovala Národná agentúra SAAIC a spolu sa na nej zúčastnilo 20 krajín zastúpených 46 účastníkmi. Seminár bol okrem budovania partnerstiev zameraný na tému vyučovania orientovaného na žiaka. Účastníci boli zástupcami rôznych sektorov vzdelávania (od primárneho až po univerzitné) a hlavným cieľom bolo nadviazanie nových kontaktov v oblasti spolupráce škôl a strategických partnerstiev. Našu školu zastupovala Zuzana Bebčáková a spoločne s partnermi z Nemecka, Fínska, Chorvátska a Turecka pracovali na námetoch pre nové projekty.

    • BOARDGAMES AS A TOOL FOR INCLUSION
     • BOARDGAMES AS A TOOL FOR INCLUSION

     •    Začiatkom nového školského roka vzniklo množstvo spoluprác. Jednou z nich je spolupráca s organizáciou SYTEV, vďaka ktorej majú nielen žiaci, ale aj my učitelia možnosť zapojiť sa do programu ERASMUS+.

         V dňoch od 22. 9. – 27. 9. 2019 sme sa v Španielsku zúčastnili tréningového kurzu s názvom Boardgames as a tool for inclusion.

         Naša cesta začala v skorých ranných hodinách vo Viedni. V Madride sme pristáli krátko pred deviatou hodinou doobeda. Na letisku sme sa následne privítali so svoji mi cudzokrajnými kolegami a spoločne sme sa presunuli do miesta konania nášho kurzu do mesta Cubillos Del Sill (Leon). Tam sme sa stretli s hlavnými organizátormi a trénermi projektu (Esther Sanchéz Muňoz, Jordi Martinez, Azael Herrero a Roberto Carlos Lopez Martin). V rámci zoznamovacích aktivít sme mali možnosť spoznať ľudí z rôznych kútov Európy ako napríklad zo Španielska, Portugalska, Talianska, Írska, Turecka, Slovinska, Bulharska a Cypru. Aj napriek jazykovej, národnostnej i generačnej rozmanitosti sme vytvorili skvelý tím, ktorý vniesol do projektu výnimočnú atmosféru.

         Hranie Boardgames (stolové hry) tvorilo značnú časť nášho tréningového kurzu. Po každej odohranej hre sme si spoločne priblížili jej využitie v rozličných variáciach jednotlivých skupín. Zhodnotili sme jej funkciu a definovali sme si základné kompetencie, ktoré sme chceli hrou nadobudnúť. Prostredníctvom workshopov, počas ktorých sme svoju pozornosť kládli na praktické využitie boardgames, sme mali možnosť zlepšiť si tímovú spoluprácu, precvičiť si argumentačné schopnosti, prehĺbiť si svoju vlastnú kreativitu a strategický pohľad, vylepšiť si medziľudské vzťahy a vedieť sa správne v danej situácií rozhodovať. Počas celého týždňa sme popri našej vzájomnej spolupráci v rámci kurzu spoznávali nielen nových ľudí z rôznych európskych krajín, ale aj samých seba. Zistili sme, kam siahajú naše zručnosti a schopnosti a akým spôsobom ich vieme ešte viac zdokonaliť.

         Vďaka tejto skúsenosti sme sa mnohému naučili. Už teraz vieme, že sa budeme snažiť preniesť mnohé nadobudnuté zručnosti aj do života v našej škole počas vyučovacieho procesu.

         Touto cestou chceme vyjadriť veľké ĎAKUJEM organizátorom projektu, organizácii SYTEV, ale hlavne našej škole, že ponúka aj nám (učiteľom) možnosť vycestovania za účelom vzdelávania a nadobudnutia nového, zaujímavého a jedinečného poznania.

      Mgr. Laura Fučíková, Mgr. Mária Kariakinová

    • Európsky deň jazykov na našom gymnáziu
     • Európsky deň jazykov na našom gymnáziu

     •    „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“ Táto stará pravda sa v dnešnej dobe potvrdzuje stále viac a viac. Ovládanie aspoň dvoch cudzích jazykov by malo byť základnou schopnosťou všetkých euroobčanov, a to najmä vtedy, ak chcú študovať a pracovať v inej krajine .

         Vo štvrtok, 26.09.2019, si naši vyučujúci cudzích jazykov pripomenuli tradičný „Európsky deň jazykov“ realizáciou zaujímavých aktivít na svojich vyučovacích hodinách s cieľom poukázať na význam cudzích jazykov vo svete, a tak motivovať žiakov učiť sa cudzí jazyk.

         Mgr. Patrícia Bajcsiová zadala skupinám žiakov I.A a III.BC úlohu, aby si pripravili poster o niektorej anglicky hovoriacej krajine inej ako Veľká Británia a USA. Následne žiaci odprezentovali informácie a zaujímavosti o vybranej krajine. Niektorí dokonca porovnali slovnú zásobu a výslovnosť v prezentovanej krajine s britskou angličtinou. Kreatívne postery žiakom poslúžili ako podklad pre ústnu prezentáciu.

         Mgr. Monika Gdovcová začala vyučovanie prezentáciou, v ktorej sa žiaci vybraných skupín dozvedeli zaujímavé fakty o Európskom dni jazykov. Vyučovanie žiakom spestrilo video so známou piesňou „Let It Go“ naspievanou v 25 jazykoch! Nasledoval kvíz, v ktorom žiaci hádali slovenský význam slova napísaného na tabuli a v druhej časti sa pokúsili uhádnuť, aké známe ovocie sa ukrýva pod cudzojazyčným pomenovaním. V tretej časti hodiny sa žiaci museli naučiť vetu v cudzej reči a predniesť ju spolužiakom, ktorých úlohou bolo identifikovať jazyk a dopracovať sa k významu vety. Hodinu vyučujúca ukončila vtipným videom „How to learn every language“ („Ako sa naučiť každý jazyk“). 

         Mgr. Katarína Mesarčová sa so skupinou II.A triedy v rámci vyučovania zúčastnila prezentácie Britského centra v Krajskej knižnici v Žiline. Žiaci sa zoznámili s prostredím Britského centra, získali informácie o jeho vzniku a histórii, knižnom fonde a možnostiach vyhľadávania literatúry. Návšteva motivovala viacerých žiakov, vzbudila u nich záujem o anglickú literatúru a o členstvo v podobe vybavenia si čitateľského preukazu. Skupina žiakov z I.B triedy si v škole na vyučovaní vyskúšala jazykový kvíz, ktorý pozostával z 10 otázok. Otázky sa týkali jazykov vo všeobecnosti. Kvíz ponúkal žiakom možnosti výberu správnej odpovede. Žiaci pracovali v skupinkách. Po označení odpovede nasledovala kontrola správnych odpovedí skenovaním QR kódov rozmiestnených po učebni.

         Mgr. Marek Zadňan si pre skupinu žiakov I.B a II.B triedy pripravil zaujímavú motivačnú fázu hodiny s použitím pracovného listu „Let’s talk about English“, ktorého otázky rozprúdili v triede živú diskusiu o jazykoch. Do diskusie sa žiaci zapájali výlučne v angličtine.

      Mgr. Zuzana Matišíková poukázala na dôležitosť francúzskeho jazyka v Európe. Francúzština je v dôležitosti v Európe hneď za angličtinou, hovorí sa ňou v 68 krajinách sveta, na 5 kontinentoch, je úradným jazykom Európskej únie, OSN, UNESCO, NATO, Medzinárodného olympijského výboru a Medzinárodného výboru Červeného kríža. Vyučovacie hodiny boli v tento deň zamerané na význam francúzskeho jazyka vo svete. Žiaci vytvorili zaujímavé postery, ktoré následne prezentovali. Na hodine rezonovali názvy ako „Francúzsky jazyk vo svete“, „Frankofónne krajiny“, „Význam francúzštiny“ a podobne.

         Európsky deň jazykov bol zároveň skvelou príležitosťou pre našu nemeckú asistentku programu »kulturweit«. Fiona Johanna Backhaus v tento deň na hodine nemeckého jazyka v skupine žiakov IV.A s Mgr. Annou Blunárovou a v skupine žiakov IV.C s Mgr. Andreou Fučíkovou predstavila hlavné mesto Spolkovej republiky Nemecka – Berlín. Hlavným ťažiskom prezentácie boli základné informácie o svetoznámej metropole s dôrazom na turisticky najatraktívnejšie pamiatky a miesta, pričom nechýbali ani vlastné skúsenosti a zážitky z návštevy Berlína. Počas prezentácie dostávali žiaci kontrolné otázky, aby bola zabezpečená spätná väzba. Na koniec hodiny si Fiona pre žiakov pripravila zaujímavý kvíz, ktorého cieľom bolo otestovať porozumenie obsahu prezentácie v cudzom jazyku a zapamätanie si základných faktografických údajov, ktoré žiaci naplno využijú v preberanom tematickom celku.

         Čo je to »kulturweit«? Ide o medzinárodnú dobrovoľnícku službu pre mladých ľudí vo veku od 18 do 26 rokov, ktorí sa takýmto spôsobom môžu angažovať po dobu 6 alebo 12 mesiacov v oblasti zahraničnej kultúrnej a vzdelávacej politiky. Je to projekt nemeckej komisie UNESCO v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí. Mladí asistenti sú vyslaní do nemeckých vzdelávacích a kultúrnych inštitúcií v zahraničí, ako aj do rozličných národných komisií UNESCO. Pedagogická výmenná služba (PDA) a Centrála pre zahraničné školstvo (ZfA) sú dvaja zo 6 partnerov programu »kulturweit«.

      Mgr. Zuzana Zajacová

         Mgr. Andrea Fučíková 

         Mgr. Katarína Mesarčová

         Mgr. Monika Gdovcová

         Mgr. Patrícia Bajcsiová

         Mgr. Zuzana Matišíková

     • Zapoj sa aj ty do DofE!

     •    Chceš sa stretnúť s členom britskej kráľovskej rodiny? 

         Pridaj sa do tímu DofE, ktorý rozbieha svoju činnosť na našom gymnáziu.

         Rozvíjaj svoje schopnosti a talent.

         A možno aj tebe príde odovzdať cenu prin Edward tak, ako tomu bolo v roku 2017. 

       

       Program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) sa realizuje v 140 krajinách sveta a ročne ho absolvuje viac ako 1,3 milióna mladých ľudí. Vďaka tomu DofE uznávajú špičkové svetové univerzity a takisto najväčší svetoví zamestnávatelia pri prijímacích pohovoroch. Hlavným dôvodom je, že tieto inštitúcie hľadajú v mladých ľuďoch predovšetkým vlastnosti ako napr. samostatnosť, vytrvalosť, cieľavedomosť a schopnosť prevziať za seba zodpovednosť, ktoré DofE priamo rozvíja.

         Mladý človek si sám stanovuje ciele, ktoré musí po dobu realizácie programu (6-18 mesiacov+) napĺňať. Učiteľ alebo dobrovoľník v programe figuruje ako mentor a rovnocenný partner, ktorý účastníka vedie k napĺňaniu svojich cieľov v oblastiach ako Šport, Rozvoj talentu, Dobrovoľníctvo a Dobrodružná expedícia. Program DofE tak poskytuje mladým ľuďom priestor na realizáciu svojho talentu, svojich záujmov, rozvíja motiváciu a osobnú a spoločenskú zodpovednosť. Zapojeným školám a učiteľom okrem iného ponúka možnosť zvýšiť touto skúsenosťou svoje organizačné a profesionálne zručnosti.

         V minulom roku bolo na Slovensku do DofE zapojených vyše 3000 účastníkov. Momentálne sa DofE realizuje na vyše 160 organizáciách a školách.

       

         Naša škola je do programu zapojená prvý rok vďaka organizácii SYTEV. 

       

         V prípade záujmu o zapojenie sa do programu, prosím, kontaktujte Luciu Krišťákovú (2.A), Martinu Hrebeňárovú (3.A), Elišku Stokláskovú (4.A) alebo pani učiteľky Máriu Kariakinovú Lauru Fučíkovú.  

       

         Deadline na zapojenie sa do programu je 7.10.2019

         V prílohe si môžete pozieť príbehy Dofákov, ktorí úspešne absolvovali Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu.

​​​​​​Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina

IČO: 00160903, tel. č.: 041/763 77 00, fax: 041/763 43 50, e-mailgymnazium@gymza.sk