V dňoch 19. 2. - 26. 2. 2020 sa vybraní žiaci II.C a žiačka III.C triedy zúčastnili výmenného pobytu v čarokrásnom ruskom meste Petrohrad. Táto výmena vzišla z myšlienky vytvorenia a prehĺbenia partnerstva medzi slovenskými a ruskými školami. Čo na to učitelia a študenti?
Petrohrad sa nám už zo začiatku prihováral svojou veľkolepou a bohatou históriou, ktorú sme si plne vychutnávali celý týždeň. Hneď po príchode do Petrohradu sme sa stretli s našimi hostiteľskými rodinami a pani zástupkyňou Nataliou Alexandrovnou Michajlenko.
To, že Petrohrad patrí k jedným najkrajším a historicky najbohatším mestám nemožno spochybniť. Svedčil o tom aj bohatý program, ktorý si pre nás pripravila naša partnerská škola. Spoločne sme absolvovali prechádzky po Nevskom prospekte či Fínskom zálive, tiež sme absolvovali množstvo exkurzií, ako napríklad v Chráme Vzkriesenia Krista (Спас на крови); v Kazanskom a Izakovskom chráme (Казанский и Исаакиевский соборы), vo Vladimirovskom chráme a v mnohých ďalších.
Návšteva známeho múzea Ermitáž, spoznanie veľkolepého mesta alebo dych berúcej Petropavlovskej pevnosti (Петропавловская крепость), sa nám zapísali hlboko do pamäti. Návšteva Petergofu a spoznanie tých najzaujímavejších miest, kde sa zdržovali najznámejší ruskí panovníci ako Peter I., Katarína II. a pod., zaujalo naozaj každého. Taktiež spoznanie najkrajších zákutí zimného sídla Petra I. a veľa ďalších pamiatok, zážitkov, ktoré sme zažili ostanú nezabudnuteľné do konca života. Okrem histórie mesta nám ulahodila aj ruská kultúra a kuchyňa. Mali sme možnosť okúsiť tie najtradičnejšie jedlá – pravý ruský boršč, šašliky, syrové chačipury a veľa ďalších dobrôt. Na vlastné oči sme mohli vidieť to, ako celý národ pristupuje k oslavovaniu štátnych sviatkov (День защитника Отечества в России). Na vlastnej koži sme mohli pocítiť aký otvorený a veľmi ľudský, ušlachtilý, pohostinný prístup obyvatelia Ruska kladú voči Slovákom.
Nemožno nespomenúť aj našich výmenných kamarátov, s ktorými okrem toho, že sme sa veľmi dobre spriatelili sme dokázali stvárniť známu tragédiu Rómeo a Júlia na rusko-slovenskej jazykovej úrovni, kde na strane Montekovcov vystupovali naši študenti a na strane Kapuletovcov ruskí študenti. Čo predstavovalo aj záver našej cesty, ale zároveň začiatok niečoho nového, jedinečného a krásneho. Práve to poukázalo na skutočnosť, že aj napriek odlišnosti jazykov a zvykov, tak kultúrne a literárne dedičstvo sa zachováva a má svoj význam.
Týmto, by som sa chcela v mene celej skupiny poďakovať pani riaditeľke Bc. Ing. Jarmile Turoňovej a našim pani profesorkám Mgr. Márii Kariakinovej a Mgr. Laure Fučíkovej, ktoré nám umožnili tento pobyt absolvovať a zdokonaliť sa v ruskom jazyku.
Petra Gondášová, II.C, Mgr. Mária Kariakinová
A ako túto cestu hodnotia učitelia participujúci na projekte?
Mgr. Mária Kariakinová: „ Tak ako už bolo spomenuté celá cesta vznikla z myšlienky posilnenia slovensko-ruských vzťahov. Na cestu do Petrohradu sme sa v princípe pripravovali už od septembra 2019, kedy začala a postupne sa rozvíjala komunikácia medzi naším gymnáziom a našou partnerskou školou v Petrohrade. Absolvovali sme videokonferenciu, v rámci, ktorej sme sa zoznámi s vedením a so študentami. Následne sme študentov zapojili do komunikácie prostredníctvom sociálnych sietí (facebook, instagram, whatssapp a pod.) V tomto smere si žiaci zlepšili komunikačné zručnosti v písanej a elektronickej podobe. Priznám sa, že bolo veľmi náročné vybrať študentov, ktorí by sa mohli tejto mládežníckej výmeny zúčastniť. Spolu s vedením sme si stanovili kritéria, ktoré napomohli k výberu prvej skupiny. Priestor dostali naozaj všetci či už začiatočníci, alebo pokročilí ruštinári. Veľmi pozitívne hodnotím ich ochotu, chtivosť komunikovať, plniť úlohy, ktoré im boli pridelené. Veď odmena bola naozaj nádherná. Raz vidieť je oveľa lepšie ako 100-krát počuť.
Čo sa týka samotnej cesty a pobytu v Petrohrade a celkový dojem, tak môžem veľmi pozitívne hodnotiť prístup, otvorenosť, ústretovosť našej hostiteľskej školy. Zároveň som veľmi rada, aj za naše deti, ktoré touto cestou nabrali mnoho jazykových zručností, skúseností, ale predovšetkým odniesli si niečo cenné či už do školského alebo osobného života. To, akým spôsobom a aké puto si vytvorili so svojimi spolužiakmi a teraz aj kamarátmi z Ruska, len ťažko popísať slovami. Touto cestou ich chcem pochváliť, že k svojim povinnostiam pristúpili poctivo a s ochotou. Či už išlo o trénovanie našej rusko-slovenskej hry, či o vykročenie možno zo svojej zóny komfortu a prekonanie vlastných hraníc. Nie darmo sa hovorí iný kraj, iný mrav, o to viac, že v našom prípade šlo o tak veľkolepé mesto – Petrohrad.
Myslím si, že projekty tohto typu a aj projekty Erasmu+ prinášajú so sebou veľmi veľa a je potrebné ich rozvíjať, a to nie len za vidinou cestovania, ale s cieľom odniesť si niečo hodnotné a jedinečné, ktoré toto cestovanie prináša. Už teraz sa veľmi teším, že priateľstvá, ktoré vznikli určite neskončia, lebo už na jeseň veľmi radi privítame našich ruských kolegov a priateľov tu u nás na Slovensku. Veľmi sa na to teším!
V tomto smere je veľmi dôležité poďakovať našej partnerskej škole v Petrohrade a všetkým zamestnancom, ktorí nás srdečne privítali a sprevádzali nás, v tak krásnom a dych berúcom meste, akým je Petrohrad. Большое спасибо всем коллегам !
Na tomto mieste by sme chceli vyjadriť ĎAKUJEM, aj pani Anne Novgorodovej (Oddelenie kultúrnej a humanitárnej spolupráce) vďaka, ktorej sme mali možnosť vytvoriť partnerstvo na medzinárodnej úrovni. Zároveň by som chcela poďakovať nášmu vedeniu – Bc. Ing. Jarmile Turoňovej a PaedDr. Kataríne Kitašovej za podporu pri tomto výnimočnom projekte. Ďakujem patrí aj mojej kolegyni Mgr. Laure Fučíkovej, no a predovšetkým študentom za to, že sa nebáli prekročiť svoj tieň a všetko zvládli. Všetko predsa záležalo, záleží a bude záležať od nich. СПАСИБО!“
Анна Александровна Шиманская:“ В этом учебном году наша школа получила письмо от словацкой школы с предложением о сотрудничестве нашей. Мы всё обдумали и решили согласиться,так как любим всё новое и неизведанное. Уже в сентябре мы начали планировать совместные мероприятия для наших и словацких школьников, разрабатывать программу пребывания ребят в Санкт-Петербурге.
Приезд гостей был намечен на февраль,чтобы они смогли принять участие в традиционном для нашей многонациональной школы празднике - Международном дне родного языка (21 февраля). И вот 19 февраля к нам прибыли ребята из Словакии со своими учителями. Жили словацкие школьники в семьях наших учеников. Для них была составлена интересная программа.
В первые два дня для ребят были организованы обзорные экскурсии по центру города. Затем ребята посетили Эрмитаж, Петропавловскую крепость, Васильевский остров и даже колоннаду Исаакиевского собора, которая в связи с аномально тёплой зимой работает,к удивлению, в обычном режиме. Но самой незабываемой для наших гостей стала экскурсионная прогулка по паркам Петергофа. После экскурсий наши ребята проводили со словацкими учениками свободное время, узнавали друг друга лучше, делились друг с другом своими знаниями, учили новые слова, скороговорки. Наши гости многое узнали о Санкт-Петербурге и школе,а мы открыли для себя дружественную Словакию.
Завершилась наша встреча совместной театрализованной постановкой нескольких сцен из трагедии Шекспира "Ромео и Джульетта", в которой сторону Ромео представляли гости на словацком языке, а Джульетту и её семью - наши ребята на русском. Это был необычный,но интересный опыт.
Когда пришло время прощаться, никто не хотел расставаться. Нашим дорогим гостям все очень понравилось. И они, и мы с нетерпением ждем осень и уже составляем планы, что будем делать, когда посетим Словакию.
Вообще, мы считаем, что такие проекты дают уникальную возможность познакомиться с культурой и обычаями другой страны, попрактиковаться в языке, а также завести интересные знакомства и даже приобрести новых друзей.
Сейчас ребята продолжают активно общаться в социальных сетях, и языковой барьер им не мешает. Поэтому такие проекты нужны, они открывают перед детьми большие возможности!“