• Novinky

    • Slávny rečnícky pult, sála bez poslancov a „atmosféra“ Novembra: navštívili sme Národnú radu
     • Slávny rečnícky pult, sála bez poslancov a „atmosféra“ Novembra: navštívili sme Národnú radu

     •    Slovensko smútilo. Za obete tragickej dopravnej nehody pri Nitre bol na piatok 15. novembra 2019 vyhlásený štátny smútok. Futbalisti hrali s čiernymi páskami na rukách, podniky rušili svadby a stužkové. Celá krajina sa na deň ponorila do čiernej.

         Napriek tomu, že v rádiách nebolo počuť toľko veselej hudby, a napriek tomu, že herne zostali zatvorené, na najdôležitejšom mieste štátu sa pracovalo. Či skôr sprevádzalo. V Národnej rade Slovenskej republiky totiž neschôdzovali poslanci, ale premávali sa študenti. Ostatne, ako každý piatok. Smútok-nesmútok. Jedinou vecou, ktorá už z diaľky dávala najavo, že pre pracovníkov parlamentu nejde o úplne všedný deň, boli vlajky stiahnuté na pol žrde.

         Jeden z mnohých hlúčikov mladých ľudí, ktorí si prišli pozrieť parlament, sme tvorili aj my – gymzáci – spolu s pani učiteľkami Katarínou Sádeckou a Helenou Krajčovičovou. Hodinová prehliadka Národnej rady nás zaviedla na miesta dôverne známe z televíznych obrazoviek, ale aj na tie, o ktorých sa až tak často nehovorí. Dostali sme sa napríklad do kinosály priamo pod rokovacou sálou, za rečnícky pult či do miestnosti, kde sa schádzajú výbory.

         Byť v priestoroch, odkiaľ televízie každodenne vysielajú naživo a kde poslanci rozhodujú o budúcnosti našej krajiny, na jednej strane vzbudzuje hrdosť. Druhá strana mince však prináša iný pohľad – napriek tomu, že v piatok sa nerokuje, boli nám prázdne poslanecké lavice akosi dôverne známe. Sprievodkyňa však vysvetlila, prečo máme pri sledovaní správ niekedy pocit, že poslanci namiesto toho, aby pracovali, chýbajú. „Práca poslanca parlamentu nie je iba o hlasovaniach v rokovacej sále. Každý poslanec pracuje vo svojom výbore a takisto má vlastnú kanceláriu, kde pracuje na svojej agende. Stretáva sa s občanmi, chodí na pracovné cesty alebo do regiónov. Život parlamentu je aj o práci mimo kamier.“

         Ústredným motívom celého programu bolo výročie Nežnej revolúcie. Pri tlačovom centre, kde sa novinári už pripravovali na opozičný poslanecký brífing, nás zaujala najmä výstava spomienkových predmetov, ktoré približovali atmosféru roku 1989.

         Blížiace sa výročie Novembra nebolo cítiť len v budove parlamentu. Výstava na Bratislavskom hrade či veľkoplošné transparenty s heslami revolúcie na budove Slovenskej národnej galérie dotvárali tento kolorit.

         Poznať historické fakty, osobnosti či dokumenty je dôležité. Niekedy však najsilnejší dojem zanechajú praktické skúsenosti. Dva dni pred štátnym sviatkom – v deň štátneho smútku – sa nám totiž podarilo aspoň v prenesenom slova zmysle pocítiť tlak más, ktorý panoval na námestiach pred tridsiatimi rokmi. Totiž, keď sa kvôli chaotickému staničnému hláseniu presúva niekoľko stoviek ľudí z nástupišťa na nástupište, aby nasadli do Šarišanu, ktorý má na prvej stanici meškanie 50 minút, neostáva nič iné, ako nechať sa niesť davom do podchodu a z podchodu. A namiesto hnevu na dispečerov si predstaviť, čo museli zažívať možno aj naši rodičia, keď chceli naplniť svoj cieľ, pre ktorý prišli na námestia. Ten bol, pravdaže, omnoho vznešenejší ako náš piatkový z perónu, ktorý znel trošku ironicky: dostať sa čo najskôr domov.

      Ján Barčiak, IV.A

    • Súťaž mladých onkológov 2020
     • Súťaž mladých onkológov 2020

     •    Pri príležitosti 14. dňa výskumu rakoviny organizuje Nadácia Výskum Rakoviny v spolupráci s naším gymnáziom 7. ročník Súťaže mladých onkológov, ktorá sa bude konať v dňoch 9.-10. marca 2020.

         Cieľom podujatia je umožniť stretnutie mladých nadšencov v oblasti onkologického výskumu a poskytnúť im príležitosť verejne prezentovať svoj záujem a výsledky vedeckej práce v tak dôležitej oblasti, akou je onkológia. Nadácia Výskum Rakoviny má snahu motivovať mladých ľudí, aby sa venovali vede a prípadne sa vydali na dráhu výskumného pracovníka. Ponúkame im výnimočnú príležitosť spoznať ďalších mladých ľudí s podobnými záujmami a diskutovať o svojej práci so špičkovými výskumníkmi.

    • Matematický B-day
     • Matematický B-day

     •    Dňa 4. 12. 2019 sa na našej škole už tradične uskutočnil matematický B-day. Dokopy sa tejto súťaže zúčastnili tri tímy, v ktorých spolu súťažili žiaci z prvého, druhého a štvrtého ročníka. Tohtoročné zadanie sa nám veľmi páčilo. Zadanie pozostávalo z na pohľad veľmi jednoduchej hry, no neskôr sa ukázalo, že existuje mnoho variácií, kombinácií a výsledkov, ktoré môžeme dosiahnuť v tejto hre. Precvičili sme si kombinatoriku, zahrali sa, naučili sa opäť lepšie pracovať v tímoch, rozvrhnúť si správne čas a v neposlednom rade lepšie sa vyjadrovať a opisovať svoju prácu. Vďaka skvelému zadaniu sme objavili novú hru, ktorú môžeme spolu hrávať vo voľnom čase a okrem toho sme si celý deň užili, aj napriek nedostatku času, ktorý nás trápil pri riešení úloh.

      Monika Machútová, 4.A

    • Adventný Gymza kalendár
     • Adventný Gymza kalendár

     • Milí gymzáci! Budúci týždeň na vás čaká ďalšia z našich vianočných aktivít. Tentokrát sme si pre vás pripravili Adventný Gymza kalendár! Od pondelka do štvrtku na vás každý deň čaká nejaké prekvapenie, ktoré bude vyhlásené vždy počas vyučovania.

    • Výsledky školského kola Olympiády v nemeckom jazyku v školskom roku 2019/2020
     • Výsledky školského kola Olympiády v nemeckom jazyku v školskom roku 2019/2020

     • Kategória 2A: Mgr. Andrea Fučíková, Fiona Johanna Backhaus

      1. miesto: Samuel Faško, II.A
      2. miesto: Michaela Masná, II.A
      3. miesto: Viktória Vlčková, II.A

       

      Kategória 2B: Mgr. Zuzana Zajacová, Mgr. Anna Blunárová, Fiona Johanna Backhaus

      1. miesto: Monika Machútová, IV.A
      2. miesto: Michaela Filová, III.A
      3. miesto: Lukáš Soukup, III.A

       

      Blahoželáme!!!

      Mgr. Zuzana Zajacová

     • Deň zdravých muffinov

     •    Dňa 06. 12. 2019 sa na našej škole bude konať Deň zdravých muffinov. Zapojiť sa môžete aj vy. Ale pozor! V našej ponuke je iba 10 prezentačných stolov po 5€! Ak máte záujem, príďte v utorok 03. 12. 2019 o 13:35 do učebne S12 zapísať sa k vedúcim Školskej firmy. Tešíme sa na vaše skvelé muffiny!

    • Naše florbalové tímy zabojovali na majstrovstvách okresu
     • Naše florbalové tímy zabojovali na majstrovstvách okresu

     •    V uplynulom týždni sa konali majstrovstvá okresu vo florbale chlapcov a dievčat. Naše tímy zabojovali o postup na vyššie kolo súťaže. Najviac sa darilo chlapcom, ktorí suverénne vyhrali skupinu a postúpili do semifinále. Oba semifinálové zápasy boli plné napätia a náhlych zvratov. Nakoniec naši skončili na nádhernom 2. mieste. Srdečne gratulujeme a vieme, že florbal má na našej škole sľubnú budúcnosť.

      Za PK TSV Mgr. Zuzana Bebčáková, PhD.

    • Kurz letných športov - lezenie na umelých stenách
     • Kurz letných športov - lezenie na umelých stenách

     •    Počas novembra sme absolvovali so žiakmi II. ročníka kurz letných športov - lezenie na umelých stenách. Zo strany žiakov bol o tento kurz veľký záujem. Spoločne sme celý týždeň navštevovali lezecké centrum LA SKALA, kde nás skúsení inštruktori naučili techniky lezenia a istenia. Na zhodnotenie kurzu vyberáme z odpovedí žiakov z online dotazníka realizovaného pre potreby spätnej väzby. Na otázku Zhodnoť svoju skúsenosť z tohto kurzu odpovedali nasledovne:

         “Úžasná skúsenosť, zaujímavý nápad, lezenie ma neskutočne bavilo, určite odporúčam skúsiť či už lezenie bez istenia alebo na bouldrovej stene.”

         “Myslím si, že to bola veľmi príjemná skúsenosť a prekonala som strach z výšok.“

         “Bola úplne najlepšia, akú sme mohli mať.”

         “Bola to veľmi dobrá skúsenosť a veľa som sa toho naučila. Inštruktori boli veľmi milý a zobrala som si z toho kurzu len to najlepšie a hlavne sa nikdy nevzdávať a prekonávať sa.“

         “Naučila som sa niečo nové.”

         “Veľmi pozitívna. Myslím si, že vždy tam bola dobre naladená atmoška a inštruktori boli zhovorčiví a nápomocní.”

      Za PK TSV Mgr. Zuzana Bebčáková, PhD. - vedúca kurzu

    • Medzinárodné projekty a spolupráca
     • Medzinárodné projekty a spolupráca

     •    Vďaka programu eTwinning má aj naša škola možnosť komunikovať, spolupracovať, zdieľať aktivity a projekty s učiteľmi a žiakmi viac ako 200 000 škôl, ktoré sú súčasťou zaujímavej vzdelávacej európskej komunity.

         Národná  agentúra eTwinning Slovensko  bola spoluorganizátorom najnovšieho  medzinárodného semináru, ktorý sa konal od 15. 11. do 17. 11. 2019 v Saint-Pierre-des-Corps vo Francúzsku. Na toto podujatie boli za Slovenskú republiku vybraní dvaja stredoškolskí učitelia prírodovedných predmetov. Bola som jednou z nich, a preto som mohla v polovici novembra lepšie spoznať aktivity programu eTwinnning, zoznámiť sa s učiteľmi 15 krajín, vymieňať si skúsenosti z pedagogickej práce... Zároveň nám organizátori pripravili aj kultúrny výlet na miesto, kde určitý čas žil a pracoval Leonardo da Vinci. Napriek nabitému programu, ktorý bol zameraný na to,  aby sme navrhli  nové zaujímavé školské medzinárodné projekty a získali partnerov na spoluprácu,  sme si prezreli aj krásne susedné historické mesto Tours.

         Aj touto cestou ďakujem Národnej službe pre elektronickú spoluprácu škôl a vedeniu našej školy, že mi umožnili zúčastniť sa tohto zaujímavého a inšpiratívneho seminára.

      Mgr. Jana Leibiczerová

    • Výsledky školského kola Olympiády v anglickom jazyku
     • Výsledky školského kola Olympiády v anglickom jazyku

     • kategória 2A: Mgr. Patrícia Bajcsiová, Mgr. Monika Gdovcová

      1. miesto: Emma Kasanická, I.C
      2. miesto: Lucia Karnetová, II.A
      3. miesto: Andrej Stroka, II.B

       

      kategória 2B: Mgr. Katarína Mesarčová, Mgr. Laura Fučíková

      1. miesto: Zuzana Branišová, III.B
      2. miesto: Filip Navrkal, III.D
      3. miesto: Ondrej Ondrušek, IV.C

       

      kategória 2C1: Mgr. Marek Zadňan, Mgr. Monika Gdovcová

      1. miesto: Viktória Orješková, IV.C
      2. miesto: Michal Šlosár, IV.D
      3. miesto: Richard Kraus, IV.C

       

      kategória 2C2: Mgr. Marek Zadňan, Mgr. Monika Gdovcová

      1. miesto: Dávid Ponechal, II.B
      2. miesto: Šimon Káčer, IV.D
      3. miesto: Adriana Koššuthová, III.C

      Blahoželáme!!!

      Mgr. Zuzana Zajacová

    • Mladí mladým o Nežnej revolúcii
     • Mladí mladým o Nežnej revolúcii

     •    Dňa 7. 11. žiačky z 2.C triedy v rámci projektu Nežná revolúcia uskutočnili projektovú hodinu z dejepisu a občianskej náuky k téme 17. november v Žiline. Táto hodina sa uskutočnila v ZŠ Lietava. Témou tejto prezentácie boli udalosti, ktoré sa odohrali 17. 11. 1989 – Nežná revolúcia v Žiline. Pre žiakov sme si prichystali rôzne aktivity zábavnou formou. Po skončení prezentácie žiaci vypĺňali aj dotazník, ktorý sa týkal danej témy. Aktívne sa zapájali a dávali pozor, myslíme si, že ich téma zaujala. Za spoluprácu dostali malú sladkú odmenu. Na konci diskusie sa zapojila pani riaditeľka, ktorá priniesla svojimi skúsenosťami reálny pohľad na revolúciu v Žiline.

      K. Horváthová, II.C

    • Výsledky školského kola Olympiády v ruskom jazyku
     • Výsledky školského kola Olympiády v ruskom jazyku

     • Kategória 2A: (Mgr. M. Kariakinová, Mgr. Z. Matišíková)

      1. miesto: Leždík Damián, II.C
      2. miesto: Gondášová Petra, II.C
      3. miesto: Pavelková Magdaléna, II.C

       

      Kategória 2B: (Mgr. M. Kariakinová, Mgr. Z. Matišíková)

      1. miesto: Kožíková Renáta, III.C
      2. miesto: Zelníková Barbora, III.C
      3. miesto: Hromadová Nina, III.B

      Blahoželáme!!!                                   

    • Beseda s rodenými Francúzmi
     • Beseda s rodenými Francúzmi

     •    Dňa 15. novembra na našu školu zavítala milá návšteva z ďalekého Francúzska, na ktorú sme sa veľmi tešili, keďže niektorí z nás sa učia tento veľmi obľúbený a naozaj nádherný jazyk. Spolu s vyučujúcimi sme privítali dvoch sympatických Francúzov, pánov Paul a Maxime Depuydt, ktorí nám pripravili vzdelávaciu a obohacujúcu hodinu plnú francúzskeho jazyka, ktorý sme mali možnosť počuť naživo a otestovať si tak našu francúzštinu.

         Hodinu sme začali predstavovaním a pokračovali zaujímavou prezentáciou o Francúzsku, kde sme mali možnosť dozvedieť sa informácie, ktoré sa bežne v žiadnej knihe nedočítate. V triede zavládla pohodová atmosféra, kde sme mali priestor aj na otázky, ktoré sme sa vždy chceli spýtať a dozvedieť o Francúzsku a Francúzoch.

         Druhú hodinu sme opäť začali prezentáciou, kde sme sa už mohli konkrétne oboznámiť so školským systémom vo Francúzsku, ktorý nás veľmi zaujal. Na rozdiel od nás francúzski žiaci nezískavajú za ukončené vzdelanie maturitu a nemajú ako typ strednej školy gymnázium, ale absolvujú rok všeobecného stredoškolského vzdelania a na základe výsledkov z jednotlivých predmetov sú priradení k odboru, na ktorý majú dobré predpoklady. Nevynechali sme ani typický karneval, ktorý sa vo Francúzsku koná každý rok. Tiež nás zaujímal názor našich hostí na Slovensko a boli sme zvedaví, či vedia povedať niečo po slovensky☺.

         Aspoň na chvíľu sme mali možnosť počuť tento vznešený jazyk a hlbšie spoznať francúzsku kultúru, zvyky a neoddeliteľný pôvab, ktorý táto krajina má. Sme veľmi radi, že nám ju priblížili a s úsmevom sa s nami rozprávali. My ako žiaci sme si to veľmi užili a dúfame, že k nám zavítajú opäť.

      Nikola Tkáčiková, III.C

     • POZVÁNKA PRE RODIČOV ŽIAKOV GYMNÁZIA NA HLINSKEJ 29 V ŽILINE

     • Vážení rodičia,

      pozývame Vás v mene výboru Rodičovského združenia pri Gymnáziu na Hlinskej 29 v Žiline a v mene vedenia školy na schôdze rodičovského združenia, ktoré sa uskutočnia dňa 25. novembra 2019 (pondelok) v priestoroch školy. Začiatok je o 16.45 hod.

       

       

      V programe schôdzí sú :

      • aktuálne informácie o prospechu, dochádzke a správaní žiakov,
      • konzultácie s vyučujúcimi,
      • informácie o výbere voliteľných predmetov (III. ročník ),
      • informácie o DSD skúškach, maturitných skúškach,
      • pripravovaných akciách školy a pod.
        

            Tešíme sa na stretnutie s Vami počas schôdzí rodičovského združenia.

       

       


      V Žiline 11. novembra 2019

       

       

       predsedníčka  Rodičovského združenia
       riaditeľka školy

    • Exkurzia do Školy ochrany prírody vo Varíne
     • Exkurzia do Školy ochrany prírody vo Varíne

     •    V pondelok 4. 11. 2019 sa žiaci I.B, teda triedy s rozšírenou výučbou prírodovedných predmetov a informatiky, zúčastnili Dňa otvorených dverí v Škole ochrany prírody vo Varíne. Pracovníci Správy Národného parku Malá Fatra pripravili toto podujatie v rámci Týždňa vedy a výskumu na Slovensku. Naši študenti sa počas besedy s pánom Roaldom Tretiníkom, ktorý pracuje ako strážca prírody v našom najbližšom národnom parku, dozvedeli o možnostiach ochrany prírody v Malej Fatre. Boli to len úvodné informácie pre študentov triedy s prírodovedným zameraním, lebo spolupráca našej školy so Školou ochrany prírody vo Varíne bude pokračovať aj pri ďalších aktivitách.

    • Štvrtá vedecká a praktická konferencia rusistov
     • Štvrtá vedecká a praktická konferencia rusistov

     •    V piatok 8. novembra tohto roku v rámci výročného medzinárodného knižného veľtrhu „Bibliotéka", ktorý sa koná v Bratislave (výstavisko INHEBA Expo) sa uskutočnila z iniciatívy ruského veľvyslanectva na Slovensku a za podpory ruskej agentúry Rospečať, Ruského centra vedy a kultúry, Moskovskej štátnej univerzity M. Lomonosova, Prekladateľského inštitútu (Rusko), Asociácie rusistov Slovenska, Štvrtá vedecká a praktická konferencia rusistov venovaná metodologickým a literárnym aspektom štúdia ruského jazyka ako cudzieho.

         Podujatie sa koná na pozadí bezprecedentného zvýšenia záujmu slovenskej mládeže o štúdium ruského jazyka na Slovensku v posledných rokoch, na pozadí posilnenia vzťahov medzi školami a medzi univerzitami a záujmu o získanie vysokoškolského vzdelania v Rusku. Ruský jazyk na Slovensku sa študuje na viac ako 1000 školách, 6 národných univerzitách, ako aj v 9 rusko-slovenských dvojjazyčných sekciách na gymnáziách, pôsobiacich od začiatku tohto akademického roka, kde sa podrobne študuje niekoľko vzdelávacích disciplín.

         Na vedeckom Fóre sa zúčastnili aj poprední ruskí a slovenskí metodici, špecialisti na Ruský jazyk ako cudzí, pedagógovia, vedúci vzdelávacích inštitúcií, krajania, ako aj populárni ruskí spisovatelia, ktorí tiež prednášali na niekoľkých rusko-slovenských dvojjazyčných sekciách v miestnych gymnáziách, školách so štúdiom ruského jazyka, ako aj na mnohých prestížnych národných univerzitách v rôznych regiónoch krajiny.

         Siedmeho až desiateho novembra tohto roku je na bratislavskom knižnom veľtrhu otvorený stánok s novinkami ruského knižného trhu, vrátane nových vydaní ruských klasických diel a diel súčasných ruských autorov, ilustrovaných detských kníh, publikácií pre študentov ruského jazyka a prác o súčasnej ruskej slavistike.

         Tejto konferencie sa zúčastnila aj naša pani učiteľka ruského jazyka Mgr. Mária Kariakinová. Viac info nájdete v kancelárii CJ.

      Mgr. Mária Kariakinová

       

      ZDROJ: https://slovakia.mid.ru/web/svk/ruska-kultura-na-slovensku-aktualne/-/asset_publisher/6IGfKGZ064BM/content/stvrta-vedecka-a-prakticka-konferencia-rusistov?

​​​​​​Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina

IČO: 00160903, tel. č.: 041/763 77 00, fax: 041/763 43 50, e-mailgymnazium@gymza.sk