Budova Gymzy sa na jeden deň premenila na multižánrový hudobný festival. Znovuzrodená akcia spojila prvákov aj maturantov. Najkreatívnejšie triedy sa našli v druhom aj treťom ročníku.
Ján Barčiak, IV.A / Rebeka Blašková, I.A / Adam Ferianec, I.A / Jakub Hruška, I.A
Foto Gymza (Anička Chomová, IV.D / Adam Pienčak, I.B / Martin Strausz, I.B)
„Dnes je najlepší deň v školskom roku,“ hovorí čerstvá maturantka a pozýva ďalej do IV.A. Na stenách sú nastriekané desiatky grafitov, z reproduktorov znie rap a zlatými reťazami sa to iba hemží.
V I.A sa zase éterom nesú najznámejšie rockové melódie. „Síce nepočúvam rock, ale tento žáner ma vďaka akcii Gymza tvorí zaujal,“ hovorí jeden z áčkarov. A jeho spolužiačka sa pridáva: „Nikdy som nič také nezažila. Ešte som neoľutovala, že som sa rozhodla pre túto školu, veľmi som sa totiž tešila na tento deň.“
V týchto pár vetách by sa dalo v krátkosti zhrnúť takmer všetko, čo sa dialo na Gymze v piatok 29. novembra 2019 počas akcie Gymza tvorí venovanej rôznym hudobným žánrom. Škola bola opäť presýtená kreativitou, tímovými výkonmi aj neskutočným osobným nasadením. Keďže však bol tento deň v istom zmysle malou slávnosťou, venujeme mu viac priestoru.
Po roku opäť na Gymze
Určite si ešte pamätáte na tradičnú akciu, ktorá sa na Hlinskej udomácnila v posledných šestnástich rokoch. Eurodeň bol každoročne jedným z vrcholov študentského života na gymnáziu. Minulý rok si však dal menšiu pauzu. Na obnovení tradície – teraz však pod názvom Gymza tvorí – pracovali už od začiatku školského roka členovia Žiackej školskej rady spolu s ich koordinátorkou, učiteľkou Katarínou Červencovou.
„Jediná zmena, ktorá nastala oproti tradičnému Eurodňu je v tom, že téma Eurodňa nás nútila vždy prísť s niečím, čo možno aplikovať na európske krajiny. Formát Gymza tvorí je v tomto zmysle širší a pri hľadaní tém sa môžeme obzerať po celom svete, nielen po Európe,“ hovorí Katarína Červencová.
Dopĺňa ju slovenčinárka Lenka Štalmachová: „Eurodeň vznikol v čase, kedy sa Slovensko pripravovalo na vstup do Európskej únie a bol zameraný najmä na to, aby študenti hľadali a prezentovali informácie o krajinách Únie, o ich kultúrach, zvykoch, o tom, ako v nich žijú mladí ľudia. Keďže je však Slovensko už dlhoročným členom Únie a mladí ľudia po nej môžu voľne cestovať a poznávať ju sami, rozhodli sme sa rozšíriť záber tejto akcie na celý svet. Európu sme spoznali, ideme ďalej.“
Napriek kozmetickým zmenám a inému názvu je teda Gymza tvorí esenciou toho najlepšieho, čo gymzáci vedia zorganizovať. A popri nádherne vyzdobených triedach či pestrých kostýmoch je tu nosná idea, ktorá spája počas celého dňa všetkých do jedného kreatívneho celku. „Dnešná akcia je príťažlivá, pretože v nej ožíva duch školy a zrazu sú naši žiaci aktívni, tvoriví, smelí a učia sa mnohé veci, ktoré sú dôležité pre život – spolupráca, organizovanie, sebaprezentácia, vynaliezavosť, riešenie problémov, spolupatričnosť a láska k ľuďom,“ zhŕňa riaditeľka školy Jarmila Turoňová.
Multižánrový súzvuk
Nestáva sa často, aby sa na jednom mieste promenádovali najväčší raperi sveta spolu s naobliekanými metalistami či folkloristami. Hudba sa niesla naozaj každým kútom a občas ste mali dokonca pocit, že celý hudobný svet so všetkými žánrami, melódiami a hudobnými nástrojmi sa v jednom momente zlieva do neidentifikovateľného zvuku, ktorý však neruší, ale pozýva otvárať ďalšie a ďalšie dvere a objavovať jeho krásu.
Niektoré triedy stavili na ohromenie zvukom. „Dnešok mi pripomína Eurodeň, ktorý sme absolvovali ako prváci, ale dnes si to užívam viac, pretože sme vyšperkovali výzdobu a vybavenie triedy,“ hovorí tretiak v čiernej koženej bunde s pomaľovanou tvárou. Metalisti z III.A si totiž priniesli vlastné reproduktory a premenili svoju triedu na hučiaci stánok tohto hudobného žánra.
Energicky to vyzeralo aj v I.C. Žáner ľudovej hudby umožnil prejaviť sa umelecky zdatným, a tak okrem krojov prišlo na rad aj živé vystúpenie akordeonistu.
Niektoré triedy boli so svojím žánrom spokojné. Našli sa však aj také, pre ktoré bol výzvou.. Svoje o tom vedel povedať aj Dominik Toma z II.B: „Keď sme si vylosovali žáner blues, neboli sme vôbec nadšení, ale potom sme nad tým začali premýšľať a nakoniec sme vytvorili celkom zaujímavé aktivity, z ktorých sa teším.“
Popri učiteľoch hodnotili aj študenti
Celkové poradie najlepších tried určil bodový rebríček zložený z učiteľského a študentského hlasovania. Hodnotenie bolo naozaj komplexné – porotcovia brali ohľad na výzdobu, úroveň aktivít aj kreatívnosť spracovania.
Klady aj zápory tohto ročníka akcie Gymza tvorí výstužne zhodnotila fyzikárka Andrea Bednárová: „Som rada, že po roku je tu opäť akcia, počas ktorej môžu žiaci tvoriť niečo iné ako na klasickom vyučovaní. Väčšinou však každý iba tancuje na hudbu, ktorú prezentuje. Nejaké súťaže alebo kvízy sú dnes skôr výnimočné. Bolo by možno lepšie, keby triedy mali prichystané niečo, do čoho sa návštevníci zapoja a nebude to iba o tom, že prídem, pozriem, odídem.“
Je úplne prirodzené, že nie všetci ľudia počúvajú všetky hudobné žánre. Predpoludním teda nebolo ťažké natrafiť na skupinky študentov so záujmom počúvajúcich hudbu, ktorú dovtedy nemali v playliste. Hudobný kokteil si však užívali aj učitelia. „Tretiaci ma s ich prezentáciou oslovili a pokúšali sa mi vysvetliť aj čo-to z histórie metalu. Vtedy som si uvedomila, že napríklad metalové balady som už dosť dlho nepočúvala, a rozhodla som sa, že si k nim opäť nájdem cestu,“ opísala svoj zážitok telocvikárka Zuzana Bebčáková.
Počas celého dňa bola na Gymze prítomná zdravá súťaživosť. Najmä mladšie ročníky, ktoré podobnú akciu ešte nezažili, dali do prípravy naozaj všetko. Skúsenejší maturanti však zobrali tvorivý deň s nadhľadom. „Opäť je tu veľmi dobrá akcia, ktorá sa všetkým páči, ale mne nie, pretože som tu už štvrtý rok a pomaly ma to začína nudiť. Ako prváci aj ako druháci sme Eurodeň vyhrali, potom prišla ročná pauza a dnes sme si povedali, že je dobré zvoľniť tempo a dať priestor mladším ročníkom,“ hovorí Jaroslav Voško zo IV.A, ktorá má z dnes už historického Eurodňa dve víťazstvá v rade.
Znovuzrodená akcia však bola motiváciou pre tých, ktorí v minulosti neboli až takí úspešní. „Nemôžem síce hovoriť za celú triedu, ale keď to porovnám s Eurodňom, zdá sa mi, že výzdobu triedy aj prípravu aktivít sme zvládli lepšie. Snáď z toho bude nejaké pekné umiestnenie. Ako prváci sme totiž pohoreli,“ nádejala sa pred vyhodnotením Nina Hromadová z III.B.
Jej predpoklady sa do bodky naplnili. S pekným výsledkom 214,5 bodov sa punkáči z III.B umiestnili na striebornej priečke. Na bronzovej pozícii so ziskom 207 bodov skončila II.A so žánrom hip hop. Víťazný stupienok obsadila III.C s éterickým reggae zážitkom a improvizovanou vírivkou alias detským bazénom. Získali 244 bodov.
Obnovenie tradície?
Prvý ročník tradičnej akcie, ktorá získala nový šat, je za nami. Riaditeľka školy Jarmila Turoňová neskrývala nadšenie pre uskutočnenie pokračovania dobre prijatej akcie: „Menšie úpravy urobili z Eurodňa novú aktivitu na niekoľko rokov dopredu. Bude záležať na žiakoch, či a koľko prežije a ako na ňu budú spomínať. Ja by som bola rada, keby sa zachovala na niekoľko rokov a bola aspoň taká úspešná ako tohtoročná.“ Zároveň pripojila aj svoj nápad na budúcoročnú tému: „Zaujímalo by ma, ako by sa naši žiaci popasovali s témou „Typické sviatky v určitých krajinách sveta“. Konečné rozhodnutie však nechávam na Žiacku školskú radu.“
Predseda ŽŠR a jeden z hlavných organizátorov Dominik Toma vidí budúcnosť Gymza tvorí optimisticky: „Ako organizátori sme sa snažili nadviazať na to dobré, čo mal Eurodeň. Do budúcich rokov by sme možno spestrili výber jednotlivých žánrov, pretože sa nám stalo, že viaceré boli dosť príbuzné, napríklad hip hop a rap. Už teraz máme v hlavách pár tém, nad ktorými uvažujeme pri plánovaní ďalšieho ročníka.“ Konkrétnosti však neprezradil. „Ešte nie sme pevne rozhodnutí, takže podrobnosti nepoviem.“
Nech už bude nosnou myšlienkou budúceho ročníka akcie Gymza tvorí čokoľvek, určite si medzi gymzákmi nájde zapálených realizátorov. Ako tento rok.